İddialı Olmaktan Korkmayın

İddialı Olmaktan Korkmayın

 Bazı insanlar iddiaya giren insanları farklı gözle yorumladıkları için, iddiacı insanları hırçın, saldırgan, ezik, silik ve sinirli bir yapıya sahip oldukları düşüncesiyle fazla ilişkiye girmek istemezler. Oysa iddialı olmak, insanların ihtiyaçlarını anlatmak için başvurdukları yöntemlerden biridir. İddialı davranış, insanların gereksinimlerini ve düşüncelerini karşı tarafa anlatmak için farklı bir ifade biçimi şeklinde yorumlanır, yorumlanmalıdır. İddiaya giren […]

 Bazı insanlar iddiaya giren insanları farklı gözle yorumladıkları için, iddiacı insanları hırçın, saldırgan, ezik, silik ve sinirli bir yapıya sahip oldukları düşüncesiyle fazla ilişkiye girmek istemezler. Oysa iddialı olmak, insanların ihtiyaçlarını anlatmak için başvurdukları yöntemlerden biridir. İddialı davranış, insanların gereksinimlerini ve düşüncelerini karşı tarafa anlatmak için farklı bir ifade biçimi şeklinde yorumlanır, yorumlanmalıdır. İddiaya giren kişi de elbette karşı tarafın duygu ve düşüncelerini rencide etmeden onları kırmadan, küçümsemeden iddiaya girmek şartıyla bu kavram normal karşılanmalıdır.

Öncelikle iddaya girecek kişi sakin olmalı. Eğer bu özelliklere sahip değilsiniz, yani sinirli bir yapıya sahipsiniz kendinizi kontrol etmenin en iyi yolu gereksinimlerinizi doğrudan ve anlaşılır bir dille ifade etmektir. Toplumumuzda karşı taraftaki insanlar iddiaya giren kişinin onları küçümsediğini ya da sevmediklerini düşünerek bu riski fazla göze almazlar ve iddialı davranışlardan kaçınırlar. Hatta çoğu insan iddiada huzuru bozmamak, hoşa gitmemek gibi bir ortam yaratmamak için iddiaya giren kişilere karşı gelmezler, direk kabullenme yolunu seçerek daha saygın bir değer elde ettiklerini sanırlar. Oysa iddialı olmak yerine göre kararlı olmak, işini bildiğinden emin olmak için gerekli bir basamaktır. İddialı olmak dediğimiz gibi zamanında ve yerinde kullanıldığı zaman çok faydalıdır. Peki iddialı olmak için hangi kuralları bilmemiz gerekir.

İddialı Olmak

Karşıdaki insanlara düşüncelerinizi beden diliyle anlatmaya çalışın. Bunu açıkça ve anlaşılır bir şekilde söyleyin, karşınızdaki ile göz teması kurmaya çalışın, kendinizden emin rahat bir duruş gösterin. Dürüst olmak karşıdaki nerede cesaretlendirici ve yaptığını işin ciddiyetini önemi diyeceklerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

İddialı bir durumda birini bazen geri çevirmek zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda özür dilemek en etkili yoldur. Fakat genelde duruşunuzu zayıflattığı için pek tavsiye edilmez. Örnek olarak biri size herhangi bir ürünü satmak istediği zaman, çok çabuk biteceğini söyleyerek, hayır ama benimle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, iyi günler, hoşça kalın, diyerek daha fazla uzatmadan nezaket kuralları içersinde karşı tarafı kibarca reddetmek bir iddia yöntemidir. Eğer şöyle deseydiniz ‘hayır, üzgünüm ama şu anda çok yoğunum’ deseydiniz sizi arayan ya da görüşmek isteyen kişi size ‘tamam sizi daha sonra tekrar arayabilirim’ deme fırsatı verecekti. Bu durumda mecburen siz de başka bir çıkış yolu bulmaya çalışacaksınız. ‘Hayır üzgünüm’ konuşmayı, cümlesi, cevabı konunun kesin olarak kapandığını, rahatsız edilmek istemediğinizi anlatan güzel bir cevaptır.

İddiaya giren bir kişi şunu unutmamalıdır ki her şeyi kesin olarak siz bilemezsiniz hata yapabilirsiniz. O halde fikrinizi değiştirebileceğiniz i peşinen karşıdaki lere yansıtmanız gerekir.

İsteklerinizin ne olduğunu önceden net bir şekilde ifade etmeniz gerekir, isteklerinizin karşı tarafa tam olarak anlatılması iddiaya gideceğiniz size olan güvenini sarsar bilir.

Kalabalık bir ortamda bulunmak sizi korkutmasın farklı ortamlarda uyum sağlama gördüğünüz sizi karşıdaki kişilerin ihtiyaçlarını ifade etmesine engel değildir. Her insan farklı görüşlere sahiptir, bu da doğal olarak farklı anlaşmazlıklara sebep olacaktır. Bu anlaşmazlıkları hayatım normal bir sey olduğunu bilmenizde fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Besi Hayvancılığı Teknikeri Eğitimi İş İmkanı Maaşı

İddialı kişiler her zaman kazanamazlar, bazen uzlaşma gemini hazırlamanız gerekebilir. Uzlaşabilirsiniz ama asla kendinizi karşı tarafa  çoğu zaman her iki tarafta sonuçtan mutlu olacak pozisyonlar elde edilebilir. Karar vermek için yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz çokta ısrarcı olmayın. Bilmediğiniz konularda bildiğin kadar konuşun.

İddialı olmak ne olursa olsun iddiaya gireceğim ya da kazanacağım demek değildir. İddialı olmak kendine güvenmek, karşı tarafı küçümsemek, güç dengesini ayarlamak, kararlı bir duruş sergilemek demektir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?