İdeal Kilo Kaçtır?

İdeal Kilo Kaçtır?

Dünyanın pek çok yerinde insanların çoğu, ‘ideal kilo kaçtır?’ sorusuna cevap aramakla meşguldür. Mutluluk, insanın yeterince kendini iyi hissetmesi diyebiliriz. Mutlu olmanın kaynaklarından biri olan ideal kilo, sağlıklı bir beden, mutlu bir yaşam, huzur dolu bir ömür için tüm insanların hayalini kurduğu bir beklentidir. İnsanların çoğunlukla rahatsızlık duydukları konu, fazla kilolarıdır. Fakat pek çoğumuz bu […]


Dünyanın pek çok yerinde insanların çoğu, ‘ideal kilo kaçtır?’ sorusuna cevap aramakla meşguldür. Mutluluk, insanın yeterince kendini iyi hissetmesi diyebiliriz. Mutlu olmanın kaynaklarından biri olan ideal kilo, sağlıklı bir beden, mutlu bir yaşam, huzur dolu bir ömür için tüm insanların hayalini kurduğu bir beklentidir.

İnsanların çoğunlukla rahatsızlık duydukları konu, fazla kilolarıdır. Fakat pek çoğumuz bu sorunun nedenleri konusunda herhangi bir fikir sahibi değiliz. Aldığımız kilolar, yeme içme alışkanlıklarımızdan, spor etkinliklerinden uzak bir yaşamdan, bedensel yapımızdan kaynaklanabilir. Bazen de genetik rahatsızlıklarımız kilo fazlalılığına sebep olabilir.

 İdeal kilo, hayatımızın her alanında bizi etkiler. Çalışma ortamımızda, arkadaş çevremizde, gülümseyen bir yüze ve özgüveni yüksek bir duruşa sahip olmamızı sağlar. Yeme-içme alışkanlıklarımızda daha dikkatli davranmamızda etkendir. Hatta alışveriş merkezlerinde, önemli gün ve gecelerde kullanacağımız, çok sevdiğimiz bir giysiyi alıp almama konusunda önemli derecede belirleyicidir.

İdeal boy kilo grafiği

İdeal boy-kilo kaç olmalı

Eğer kilonuz sağlıklı yaşam aralığında değil ise sizin için mutsuz günler kapıda demektir. Öncelikle kadınlar için ideal kilo nedir? sorusuna cevap aramakla başlayabiliriz. Bir insanın, boy ve cinsiyet özelliklerine bakılarak, sağlıklı bir hayat için sahip olması gereken kilosuna ideal kilo denir. İdeal kilonuzu kolayca hesaplayabilirsiniz. Kilonuzu, boy ölçünüzün karesine böldüğünüz takdirde çıkan sonuça beden kitle indeksi denir. Örneğin, kilonuz 70 kg, boyunuz ise 1.75 m olsun. 1.75 ile1.75’i çarparız 3,06 sonucuna ulaşırız. Kilonuz olan 70’i 3.06’ya bölerek ulaştığımız 22.87 değeri sizin benden kitle indeksinizdir. Yukarıdaki beden kitle indeksi grafiği ile açıklamak gerekirse boy ve kilonuz kırmızı ve yeşil sınırlar arasında olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ekmeksiz Diyet Karmaşası

Kadın erkek ayırmaksızın ideal kilo beden kitle indeksi; 18.5 ile 24.9 kilogram arasıdır. Dolayısıyla kilonuz, sağlıklı yaşam aralığındadır diyebiliriz. Kilonuz bu değerlerin altında ise zayıf, eğer üzerinde ise fazla kilolusunuz. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için kolları sıvamak zamanı sizin için gelmiş demektir. Cinsiyetinize, yaşınıza ve bedeninize uygun olan bir diyet programı uygulamaya başlayabilirsiniz. Burada amaç, zayıflamak olmamalı önemli olan, sağlıklı bir yaşam için boyumuz ile orantılı olan, kilo değerine ulaşmanızdır.

Sağlıklı kilo verme aşamasında bazı vitamin, karbonhidrat, kalsiyum gibi besinleri almanız gerekir. Sağlıksız bir şekilde zayıflamaya çalıştığımız takdirde metabolizmanız yavaşlar, kilo verme konusunda da sıkıntı çekilir. Dolayısıyla yağ yerine kas dokusu kaybedebiliriz. Bu da sağlığımızı ciddi manada olumsuz etkileyecektir. Günlük düzenli olarak yapacağımız sportif etkinlikler de sağlıklı bir şekilde kilo vermede bize oldukça yardımcı olacaktır. Tempolu yürüyüş, en ideal egzersizlerdendir. Doğa yürüyüşü, hem beden hem de ruh sağlımıza iyi gelecektir. Sindirim sistemimizin etkin bir şekilde çalışması için mutlaka su tüketmeliyiz. Yemekten önce içeceğimiz su daha az yememizi sağlayacaktır.


ideal kilo nedir

İstediğimiz sağlıklı kilo almak için bazen de kilo almanız gerekebilir. Burada da  sağlıklı beslenmeye dikkat etmemiz gerekir. Aksi takdirde metabolizmanız bozulabilir. Orantısız bir şekilde de kilo alabiliriz. Şunu unutmamalıyız ki, bize uygun bir diyet programına kararlı bir şekilde devam ettiğimiz sürece erkekler için ‘ideal kilo kaçtır, nedir’ sorusuna muhatap olmayacağız. Sağlıklı yaşam konusunda gerekeni yaptığımız müddet bu hiç de zor olmayacaktır. Sağlıklı yaşam aralığındaki kiloya ulaşmak istiyorsak metabolizma hızına uygun kalori almayı tercih etmeliyiz. Unutmayın, kendinizi çok mutlu hissettirecek bir hayaliniz olmalı. Kendinizi sevin ve kendinize güvenin. İşte bu, sizi başarıya götürecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Lazer Epilasyon Ankara Soğuk Lipoliz Ankara

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?