İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo nedir, öncelikle bunun tanımını yapmamız lazım. Dünya çapında kabul gören ideal kilo tanımının beden kitle endeksi sayesinde yapılan değerlendirme olduğu söylenmektedir. Bu da beden ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilerek ideal kilo en doğru biçimde hesaplanır ve sorunun cevabı da basitçe öğrenilmiş olur. Yaptığınız hesaplamalar sonucunda elde ettiğiniz değerler 18,5 ve altında […]

İdeal kilo nedir, öncelikle bunun tanımını yapmamız lazım. Dünya çapında kabul gören ideal kilo tanımının beden kitle endeksi sayesinde yapılan değerlendirme olduğu söylenmektedir. Bu da beden ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilerek ideal kilo en doğru biçimde hesaplanır ve sorunun cevabı da basitçe öğrenilmiş olur.

Yaptığınız hesaplamalar sonucunda elde ettiğiniz değerler 18,5 ve altında ise durumunuz Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre zayıf olarak değerlendiriliyor. 20 ila 25 arasında iseniz ideal kilodasınız. 25 ile 30 arasında bir değer elde ettiyseniz, durumunuz oldukça kritik hal alıyor demektir. Tehlike çanları çaldı çalacak, kendinize gelin ve acilen önlemler almaya başlayın. Hele 30 üstü bir değer elde ettiyseniz sizin için çok iyi şeyler söyleyemeyiz. Tam bir obez olduğunuzu söylemeye gerek yok sanırız. Bu durumu çoktan kabullenmişsiniz, demekten başka bir sey düşünemiyoruz. Yine de tedavi olmak için düşünme hakkınızı kullanmalısınız. Alttaki test aracı ile hemen durumunuzu öğrenin.

Beden-Kitle İndeksi Hesaplama Aracı

İdeal yağ-kas oranı

Gerçekten de beden kitle endeksi genel değerlendirme açısından çok önemli bir kriter değildir. Aslında kişisel değerlendirme açısından vücuttaki yağ oranı daha önemli olduğunu bilmelisiniz. Yani beden yağ ilişkisi her şeyden daha önemlidir.

Son zamandaki değerlendirmeler bu yönde yapılmaktadır. Boy kilo oranınız ortalama bir değer olsa bile, eğer o değerin çoğu yağ olarak bedeninizde yer alıyorsa, aslında ideal kiloda değilsiniz. Çünkü ideal olan yağ-kas oranıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çift Kol Nakli ile Hayata Dönüş
İdeal Kilo Nedir?

Bel-Kalça Oranı Hesaplaması

Bel – kalça oranı hesaplaması yapmak çok basittir. Matematiğiniz zayıfsa telefonunuzdaki hesap mainesini açın, Önce bel çevresi ölçülür. Örnek 50 geldi. Sonra kalça çevresini en geniş bölgeden ölçün. 60 çıktığınız farzedelim. 50/60=0,83. Bilimsel çalışmalar, bu oranın ileride bireylerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarını tespit etmeye fayda sağladığını göstermiştir.

Bel – kalça oranı hesaplaması ile aşırı kiloların hangi bölgelerin daha çok etkilendiğini öğrenebilirsiniz.

Toplumda kabul görmüş genel ölçü, bayanlar için bel çevresinin santimetre olarak kalça çevresinden olan oranı 0,8’i asla geçmemelidir. Bu oran erkeklerde ise 0,9 dur. Kilonuz ne kadar az olursa olsun eğer kalça çevresi oranı tam 1 ve üzerinde olursa bel bölgesinde yağlanma riski olduğu için kolesterol, şeker gibi sağlık sorunları sizi tehdit edebilir.

İdeal kilo en doğru şekilde nasıl hesaplanır? 

Şunu hatırlatmakta yarar var ki sadece boy-kilo oranı doğru bir kriter değildir. Bunların yanında yağ-kas kitle endeksi de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?