Ihlara Vadisi; Yeni Rota

Ihlara Vadisi; Yeni Rota

IHLARA VADİSİ’NE TELEFERİK VE ASANSÖR YAPILACAK MI Dünyada bulunan vadiler ve kanyonlar içinde en büyüklerinden biri olarak kabul edilen, Kapadokya’nın İncisi olan Ihlara Vadisi turizmin yeni rotası olarak belirlendi. Önceki yıllara göre, bölgede en çok ziyaret edilen Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra merak edilen ikinci rotasyon olarak kabul ediliyor. Sadece yabancı turistler değil, ülkemizde de en […]

IHLARA VADİSİ’NE TELEFERİK VE ASANSÖR YAPILACAK MI

Dünyada bulunan vadiler ve kanyonlar içinde en büyüklerinden biri olarak kabul edilen, Kapadokya’nın İncisi olan Ihlara Vadisi turizmin yeni rotası olarak belirlendi.

Önceki yıllara göre, bölgede en çok ziyaret edilen Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra merak edilen ikinci rotasyon olarak kabul ediliyor. Sadece yabancı turistler değil, ülkemizde de en çok turist çeken ören yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Ziyaretçilerin en büyük sikayetleri ve beklentileri ise, daha rahat ortamda ziyaretin gerçekleşmesi için çalışmalar yürütülmesidir. Bu amaçla geçtiğimiz yıllarda birkaç proje hayata geçirilmesi hedeflenmiştir. Ihlara Vadisi için bazı düzenlemelerin yapılması beraberinde tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi ziyaretçi akını yaşanmasına sebep olacak, ancak en büyük sıkıntı projelerin hayata geçirilmesi için ilgililerin harekete geçmesi olarak öne çıkıyor.

Ihlara Vadisi İlgi Bekliyor

Anıtlar Yüksek Kurulu’nun önünde projesi bekleyen Ihlara Vadisi kaderini bekliyor. Kazakistanlı teleferik firması mensupları ile görüşmeler yapılmıştı. ‘Yap, işlet, devret’ modeli ile beldenin meydanından teleferik koyarak ortalama iki kilometre uzunluğunda mesafede ulaşıma açılacaktı. Teleferik ayaklarından birinin Ihlara Vadisi’nin ortasına, diğeri de kasabanın başlangıç noktasında olacaktı  Yapılan görüşmelerde yaklaşık 10 milyon TL maliyet hesaplandı. Yapılacak son fizibilite çalışmaları elbette rakamın maliyetini ortaya çıkaracaktı. Proje hayata ne zaman geçecek ne oldu son durum nedir merak ediliyor.

Yaklaşık 20 kilometre olan vadi uzunluğunun 100 metreyi bulan kanyon yüksekliklerinin, vadiyi ziyaret etme amaçlı asansör yapılması düşüncesi oluştu. Kültür turizmi açısından büyük değere sahip olan vadide Bizanslıların sekizinci ve on ikinci yüzyıllar arasında burada yaşadığını ve 10.000 civarında mağara ile 105 tane kilise mevcut.. Ayrıca vadinin girişinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bulunan tesislere ve bölge için önemli bir katkı sağlayacak olan asansör ve teleferik ayaklarının, vadinin bulunduğu bölgeye konulması hesaplanıyordu

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tripolis Antik Kenti Sizi Çağırıyor

Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Beldesinde Anıtlar Yüksek Kurulu’nun ‘Olur’ demesi durumunda yapılması düşünülen asansör ve teleferik sistemi için ilginç bir firmanın ön teklif vererek bu sistemi hayata geçirebilecekleri duyurulmuştu. Aksaray’a 40 kilometre, Güzelyurt’a 7 kilometre uzaklıkta olan ve Hasan Dağı’nın kuzeydoğusunda bulunan doğa harikası Ihlara Vadisi’nin dünyaya tanıtımının amaçlandığını, bu amaçla da bir asansör ve teleferik yapılarak ulaşımın kolaylaştırılması hedefleniyor.

1990 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan 54 kilometrelik alan özel çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmiş, böylece Ihlara Vadisi’nin doğal ve tarihi dokusuna zarar verilmeden Anıtlar Yüksek Koruma Kurulu onaylı iniş çıkış sistemleri yapılması ne zaman hayata geçecek?

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?