İhtiyaç Kredisi Çekerken Alınan Masraflar

İhtiyaç Kredisi Çekerken Alınan Masraflar

İhtiyaçlar sınırsız olunca istekler bunları karşılamak için ihtiyaç kredisi kullanmak zorunda kalıyor. Ancak tüketicilerin dikkat etmediği ihtiyaç kredisi masrafları fazladan yük getiriyor. Masrafları dahil ihtiyaç kredisi faiz oranları nedir? Enflasyon ile doğru orantılı olarak değişkenlik gösteren oranlar ülke ekonomisinin de göstergesi konumundadır. Her ne kadar Merkez Bankası doğrudan müdahale edip duruma el atsa da global trendler de etkili […]

İhtiyaçlar sınırsız olunca istekler bunları karşılamak için ihtiyaç kredisi kullanmak zorunda kalıyor. Ancak tüketicilerin dikkat etmediği ihtiyaç kredisi masrafları fazladan yük getiriyor. Masrafları dahil ihtiyaç kredisi faiz oranları nedir? Enflasyon ile doğru orantılı olarak değişkenlik gösteren oranlar ülke ekonomisinin de göstergesi konumundadır. Her ne kadar Merkez Bankası doğrudan müdahale edip duruma el atsa da global trendler de etkili olmaktadır.

İnsanlar her türlü ihtiyacını gidermek amacıyla kredi kullanmaya başladılar. Bankalardan kredi talebinde bulundukları zaman genelde borcuna sadık olan tüketicilere bankalar olumlu cevap veriyor. Fakat bankalar kredi verirken ekstradan masrafları da krediye ekliyor. Tüketiciler onlara pek aldırış etmiyor.

Kredi çekmek için bankaların sunduğu hizmetler tüketiciler tarafından değerlendiriliyor. En çok SMS ile kredi veren bankalar ilgi görüyor vatandaş T.C numarasını yazarak bütün bankalara kredi talebinde bulunuyor. Aynı miktarda tüketici kredisi talebi yapan tüketici bankaların yalvarmasına gerek yoktur. Kredi notu yüksek olan tüketicilere bankaların çok olumlu yanıt veriyor.

Vatandaş tüketici kredisi çekerken nelere dikkat etmelidir

Tüketici kredisi ya da ihtiyaç kredisi çeken bir vatandaş bankaların faiz oranlarına kalmamalıdır. Çünkü bankaların faiz oranı yanıltıcı olabilir. Örneğin herhangi bir banka tüketici kredisi faiz oranını 1,85 olarak lanse yetiyor. Tüketici bu oranın diğer bankalardan daha düşük olduğunu düşünerek faiz oranı düşük olan bankadan kredi çekmek istiyor. Ancak hesapta olmayan ihtiyaç kredisi masrafları ortaya çıkıyor. Bunlar hesapta olmayan gizli masraflar olarak kredi çeken kişinin karşısına çıkıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstanbul Günlük Ödemeli İş İlanları

İlk başta dosya masrafı, evrak inceleme masrafı, kredi tahsis ücreti, komisyon gibi beklenilmeyen sürprizler tüketicinin önüne getiriliyor. Durum böyle olunca da bankanın 1,85 faiz oranı 2,99’lara kadar tırmanıyor.

İhtiyaç kredisi faiz oranları

O halde tüketicinin dikkat etmesi gereken sadece bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları değil, aynı zamanda kredi masrafları da araştırılmalıdır.

Kredi masraflarının ana kredi maliyetini etkisi nedir? Bir tüketici sadece bankaların yayınladığı ihtiyaç kredisi faiz oranlarına bakarak Kredi çekerse o zaman yanılır. Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi dosya masrafları dahil edilmiş, geri ödeme yıllık maliyeti sorulmalıdır.

bankaların oranları

Yıllık maliyet oranları

Yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından sabitlenen karar gereğince tüketicilerin almak istediği krediler bankalar tarafından internet aracılığıyla yayınlanır. Aynı zamanda bankalar faiz oranlarını masraflarını da dahil ettikleri yıllık maliyet oranları ile de yayınlamak zorundadır.

Tüketiciler masrafların dahil edilmediği ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi çekmemelidir. Yıllık maliyet oranları verilmiş ihtiyaç kredi faizleri hesaba katılarak Kredi çekilmelidir. Yani masrafları dahil ihtiyaç kredisi  kredi faiz oranları araştırılmalıdır.

En basit yöntemler aynı miktarda çekeceğiniz parayı toplamda aynı vadede geri ödememiz gereken toplam tutar ve aylık taksitleri sormanız gerekir. En düşük maliyet veren bankalardan ihtiyaç kredisi masrafları dahil olarak çekilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?