İkinci El Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İkinci El Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bütün canlılar barınmak ister. İnsanlar da  başlarını sokabilecek bir ev almak ister. Uygun kredi alan insanlar yeni alamasalar da  ikinci el konut alımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere konuyla ilgili bilgilendirme yapacağız. Yeni  bitmiş sıfır bir daire almak isteyen insanlar mecburen paraları yetmeyince ikinci el ev almak zorunda kalabilir. Bu sebeple ikinci el ev alırken neler yapılması gerektiğini […]

Bütün canlılar barınmak ister. İnsanlar da  başlarını sokabilecek bir ev almak ister. Uygun kredi alan insanlar yeni alamasalar da  ikinci el konut alımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere konuyla ilgili bilgilendirme yapacağız.

Yeni  bitmiş sıfır bir daire almak isteyen insanlar mecburen paraları yetmeyince ikinci el ev almak zorunda kalabilir. Bu sebeple ikinci el ev alırken neler yapılması gerektiğini bilmekte fayda var. İnsanlar farklı ekonomik özelliklere sahip olduğu için yeni bir daire almak istese de bazen şartlar ikinci el daire almak zorunda bırakabilir. İşte böyle durumlarda ne yapılması gerekir, neleri bilmek gerekir, nasıl hareket etmek gerekir bilmekte fayda var.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Sizlere bu konu ile ilgili bilgilendirme yapacağız. ikinci el bir daire alma düşünceniz varsa alacağınız bu daire hakkında daha önce O binada oturan diğer insanlardan bilgi alabilirsiniz. Yani muhtemel komşu adaylarından satın almayı düşündüğünüz ev konut daire hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu size büyük avantaj sağlayacaktır. Gizlice giderek binada, apartmanda, mahallede ne gibi sıkıntılar olduğunu sorabilirsiniz. Bu size satın alacağınız ev konut daire hakkında önemli ipuçları verecektir. Böylece sadece binanın sorunu değil sadece komşuluk ilişkileri insan ilişkileri açısından da komşularımızı tanıma fırsatı yakalamış olursunuz.

evin değerini arttırmak
  1. el konut almak

İkinci el daire almadan önce mutlaka dairenin içini dışını incelemek gerekir. Çünkü ömür boyu içinde yaşayacağınız bir konut sizlere ileride düşünemeyeceğin sorunlar açabilir. Bu sebeple dairenizin konumu fiyatı kullanılan malzemeler, donanımsal malzemeler neler olduğunu inceleyebilirsiniz. Çünkü ikinci el daireler bazen ekstra masraflar çıkarabilir. Eğer çok masraf gerektiriyorsa ona göre pazarlık yapmanız gerekir. En  çok dikkat edilmesi gereken bölümler mutfak dolapları banyo lavabo gibi ıslak zeminli bölümlerdir. Buralarda su sızdırma sorunları olup olmadığını bilmenizde fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Besi Hayvancılığı Teknikeri Eğitimi İş İmkanı Maaşı

Satın almayı düşündüğünüz dairenin ruhsat ve belediye ile ilgili konularda sıkıntısı olup olmadığını da araştırmanız da fayda var. Binanın deprem ve sağlık açısından ne kadar yaşanılabilir olduğunu araştırmak da gerekir. Satın alınacak olan ikinci el konutun fiziksel özellikleri de bilinmelidir. Çevresel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bazı binalar üzerinde ruhsattan veya belediyedeki başka bir alınan karardan dolayı yıkım kararı olabilir. Bu sebeple satın alacağınız konutun binanın, evin, inşaat ruhsatı hakkında bilgi alınız.

Belediyeye giderek bu konuyla ilgili yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz. Evinizi beğendiniz, komşularınızı beğendiğiniz, herhangi bir sorun olacağını düşünmediniz bir durum yoksa evi almaya karar verebilirsiniz.

2. el evlerde konut kredisi kullanmak

Yine de her şeye rağmen hesapta olmayan bazı problemler çıkacağını bilmekte fayda var. Bilinmesi gereken bir başka önemli konuda ikinci el konut alımlarında konut kredisi kullanmak biraz bazı şartlar gereklidir. Bu sebeple satın almayı düşündüğünüz ikinci el konutun, evin konut kredisine uygun olup olmadığını da incelemeniz gerekmektedir.

Eğer satın almayı düşündüğünüz konut kredi çekmek için uygun değilse o zaman planlarınızı suya düşer. Eğer peşin alacaksanız herhangi bir sıkıntı yok. Ancak konut kredisi kullanarak ikinci el ev almak istiyorsanız kredi çekmeyi düşündüğünüz Finans Kurumu ile mutlaka görüşmek gerekir. Çünkü ikinci el konutlarda kredi almak birazcık sizi yorabilir.

Şunu bilmekte fayda var ki konut kredisi çekerek ev almayı düşünüyorsanız, satın almayı düşündüğünüz emlak ile ilgili İskan belgesi, Kat irtifakı, kat mülkiyeti gerekmektedir. Bunların belediyeden kontrolünü mutlaka yaptırmalısınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sevilen - Sevilmeyen Meslekler Belli Oldu

İkinci el ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında sizlere önemli ipuçlarını vermeye çalıştık. İster konut kredisi kullanarak isterseniz tamamını peşin ödeyerek ikinci el konut ev daire satın alsanız bile mutlaka iyice araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?