İlahiyat Bölümleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi

İlahiyat Bölümleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Önlisans ve Lisans İlahiyat Farkı 2 yıllık önlisans ve 4 yıllık ilahiyat fakültesi bölümleri arasındaki farkı, iş imkanlarını açıklayalım. Sadece açık öğretim fakültesi şeklinde üniversitelerde uzaktan eğitim görme imkanı veren 2 yıllık ilahiyat bölümü örgün bölümlerde okunamıyor. Yani 2 üniversitenin bunlar; Anadolu ve Atatürk olmak üzere 2 sene içerisinde 4 dönemde mezun olma imkanı tanıyan […]

Önlisans ve Lisans İlahiyat Farkı

2 yıllık önlisans ve 4 yıllık ilahiyat fakültesi bölümleri arasındaki farkı, iş imkanlarını açıklayalım.

Sadece açık öğretim fakültesi şeklinde üniversitelerde uzaktan eğitim görme imkanı veren 2 yıllık ilahiyat bölümü örgün bölümlerde okunamıyor. Yani 2 üniversitenin bunlar; Anadolu ve Atatürk olmak üzere 2 sene içerisinde 4 dönemde mezun olma imkanı tanıyan bir eğitim modelidir.

Lisans eğitimi veren 4 yıllık ilahiyat fakültesi ise örgün bölümlerde eğitim alınarak mezun olunan bir programdır. Türkiye’deki üniversitelerin çoğunda yeterli puana sahip olan öğrenciler okuyabilmektedir.

Her iki programında amacı İslam Dini temel ilke ve prensiplerini öğrenmek, sonra iş hayatında meslek edinip ihtiyaç duyan öğrenci ya da vatandaşlara aktarmaktır.

2 yıllık önlisans ilahiyat programı dışarıdan bitirilerek kısa süre içerisinde tamamlanarak iş imkanı sahibi olmak isteyenlere güzel bir fırsat sunmaktadır. Akademik anlamda ilerlemek ya da devlet okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği başta olmak üzere memuriyet hakkı yakalamak isteyenler de 4 yıllık ilahiyat fakültesi mezunu olmalıdır.

İlahiyat bölümü nedir

Devlet kurumlarında din ile alakalı olan pozisyonlarda görev alacak kişilerin yetiştirilmesi için eğitim öğretim faaliyeti yürüten bir programdır 2 yıllık önlisans ilahiyat bölümü açıköğretim fakülteleri aracılığı ile tamamlanabilirken, lisans eğitimi veren ilahiyat fakültesi bölümü ise devam zorunluluğu olan ve taban puanları geçilerek yerleşilebilen bir bölümdür.

İlahiyat bölümleri taban puanları

Önlisans ilahiyat programları Anadolu Üniversitesi ile Erzurum Atatürk Üniversitesinin uzaktan öğretim şeklinde eğitimi sayesinde okunabilmektedir.

Taban puanlar yıllara göre değişmektedir. Temel Yeterlilik Testinden Arapça Önlisans İlahiyat Açıköğretim programına yerleşmek isteyenler 206 puana geçmelidir. Erzurum Atatürk üniversitesi önlisans ilahiyat programında ise eğitim almak için 168 puan aşılmalıdır. Anadolu Üniversitesi’nin Türkçe eğitim veren önlisans ilahiyat açık öğretim programına kayıt yaptırabilmek için geçtiğimiz yıl 166 taban puan geçilmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Böcek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Toplamda 22 bin civarında öğrenciye eğitim-öğretim olanağı tanınmaktadır.

İlahiyat bölümü iş imkanları

Hangi puan türüyle ilahiyat bölümlerinde okunur

Açıköğretim ilahiyat programında okumak için TYT yani Temel Yeterlilik Testi sorularını cevaplamak yeterlidir. Buradan alınacak taban puanlar herhangi bir üniversitenin kontenjanına girmeye yeterli olacaktır.

Lisans eğitimi veren ilahiyat fakültesi bölümüne ise girmek için sözel puan türünde sorulara cevap verilmelidir.

İlahiyat fakültesi taban puanları

Devlet üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitim görmek isteyenler en az 300 puan civarında sözel puan elde etmelidir. Bahsettiğiniz puan fazla tercih edilmeyen üniversitelerin taban puanlarıdır.

Türkiye’de en çok tercih edilen ilahiyat fakültesi Marmara Üniversitesi’dir. Geçtiğimiz yıl 434 taban puanla öğrenci kaydı yapılmıştır.

Burslu olarak vakıf üniversitesinde eğitim görmek isteyenler İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ilahiyat fakültesini tercih edip 508 puanla rekor kırmıştır.

İlahiyat bölümü iş imkanları

Önlisans ilahiyat mezunu ve 4 yıllık ilahiyat fakültesi mezunlarının iş imkanları birbirine hem benzerlik, hem de farklılık gösterir. Her ikisi de kamu kurum kuruluşlarında hizmet üretirler.

2 yıllık ilahiyat bölümünü bitirip devlet kademesinde iş bulmak isteyenlere Kur’an kursu öğreticisi, müezzin ve imam kadrosu açılıyor. Byeterlilik belgesi sahibi olanlar çalışma imkanı elde ediyor.

Sonraki yıllarda lisans mezunu olarak yükselmek isteyenler DGS ile örgün bölümlerde 2 yıl daha okuyarak ilahiyat fakültesi mezunu oluyor.

İlahiyat bölümünde okutulan dersler

İlahiyat fakültesinde ve ilahiyat programında benzer dersler okutulmaktadır. Başta Arapça ve kur’an-ı Kerim öğretimi yapılmaktadır. Ayrıca temel ilahiyat dersleri olan hadis, tefsir, din felsefesi, İslam hukuku, din sosyolojisi, dinler tarihi ve din psikolojisi gibi dersler de verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Altına Yatırım Yapma Yöntemleri

Kimler ilahiyatçı olmalıdır

Bu soru cevabı oldukça basit bir sorudur; çünkü din eğitimine ağırlık veren, İslami esaslara göre hayatını sürdürmek bu hayatı başkalarına anlatmak İslam’ın temel değerlerini yaşamak ve yaşatmak isteyenler ilahiyatçı olabilir. Yani manevi yönden gelişmiş insanlar İlahiyat fakültesi veya 2 yıllık önlisans ilahiyat programına gelip eğitim alabilirler.

Burada şu uyarı dikkate alınmalıdır; sırf devlet kademesinde rahat bir iş bulayım ve çalışma düşüncesini hayata geçireyim, diyenler yanılıyorlar. Çünkü bu işin sorumluluğu çok büyüktür.

Birincisi, eğitim öğretim aşamasında yabancı olunan Arapça, Kur’an-ı Kerim, dinler tarihi gibi konular kişiyi sıkabilir. Eğitim öğretim yarıda kalabilir.

İkincisi ve en önemlisi, kendine mezuniyet sonrasında görev verilmesi durumunda ağızdan çıkacak her şeyin büyük vebali ve sorumluluğu olacaktır. Yani İslam dini temsilcisi gibi, fetva verme ve benzer konularda dini sorulara cevap verme zorunluluğu bulunmaktadır. Kendi aklıyla cevap vermek hem Allah katında, hem de toplum nazarında sorumluluk ister.

İlahiyat mezunları ne iş yapar

İlahiyat bölümünü bitirenler eğer 4 yıllık fakülte mezunu ise başta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretmenliği yapabilirler. 2 yıllık bitirenler Kur’an kurslarında öğreticilik, imamlık, müezzinlik, hafızlık yapabilirler.

Lisans mezunu olan ilahiyat fakültesi mezunları ise vaiz, müftü, imam gibi diyanete bağlı kurum kuruluşlar da görev alırlar.

İlahiyat bölümünde atamalar nasıl olur

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında DKAB öğretmeni olmak isteyenler KPSS puanı ile atanır. Diyanet İşleri Başkanlığı personel olmak için de hem mülakat hem de sınavlar yapılır. Buralarda başarılı olanlar vaiz, vaize, imam, Kur’an kursu öğreticisi, müftü olarak atanmak isteyenlere de yine Diyanet İşleri Başkanlığı karar verir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ütücü Ne İş yapar? Ütücülük Mesleği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlahiyat bölümü maaşları

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri devlet memurları statüsünde maaş alır. Aynı şekilde vaiz, müftü de kademe derecesine göre maaş alma durumundadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan imamlar ve devlet memuru statüsündeki müezzinler de benzer şekilde maaş hak ederler.

İlahiyat bölümü maaşları ortalama memur maaşları düzeyindedir ancak ekstradan lojman hakkı da bulunmaktadır.

Yazımızda İlahiyat bölümü hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Önlisans ilahiyat programı ve lisans eğitimi veren ilahiyat fakültesi arasındaki farklılık ve benzerlikleri açıkladık. Bu bilgiler ışığında bu programlarda okuyup okumamaya sizler karar vereceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?