İletişimde Hız 4,5G ile Farkedilecek

İletişimde Hız 4,5G ile Farkedilecek

 İletişim sektörü baş döndürücü hızla değişiyor. GSM alanında kullanılan yeni nesil teknoloji adı verilen 2g, 3g, 4g diye devam edip en son teknoloji adı verilen 4,5g teknolojinin adını sık sık duymaya başladık. Her ülke farklı teknoloji kullanmaktadır Türkiye’de henüz 3g adı verilen teknoloji kullanılmaktadır. Normal şartlarda 3g teknolojisi kullanan bir ülke bir sonraki teknoloji olan 4g […]

 İletişim sektörü baş döndürücü hızla değişiyor. GSM alanında kullanılan yeni nesil teknoloji adı verilen 2g, 3g, 4g diye devam edip en son teknoloji adı verilen 4,5g teknolojinin adını sık sık duymaya başladık.

Her ülke farklı teknoloji kullanmaktadır Türkiye’de henüz 3g adı verilen teknoloji kullanılmaktadır. Normal şartlarda 3g teknolojisi kullanan bir ülke bir sonraki teknoloji olan 4g teknolojinin kullanılması gerekirken son zamanlarda yetkililerin açıklamaları göre 4g teknolojisini kullanmadan doğrudan 5g teknolojisine geçiş yapacağı yönünde duyumlarını alıyoruz. Her ikisi de olmadı ortasında karar kılındı ve Türk işi 4,5g ortaya çıktı.

4,5G nedir?

4,5g, kendinden önceki dördüncü nesil adını verdiğimiz kablosuz iletişim sisteminin geliştirilmiş son hali olarak karşımıza çıkan teknolojidir. Yani beşinci nesil kablosuz iletişim olarak söylenebilir. Beşinci nesil denilmesinin sebebi ise en son güncel teknolojik bilgileri kullanarak kablosuz bir sistemle iletişim hizmeti sunan 5g bizim için yenilikler getirmektedir.

4,5g ne gibi yenilikler sunacak

4,5g teknoloji sayesinde en önemli unsur hızlı iletişim olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde kullandığımız 3g bağlantı hızı bize saniyede en fazla 28 megabit hız sağlamakta iken 4g hizmeti alan biri ise en fazla 100 megabit  hızına ulaşabilirken, beşinci nesil adı verilen 5g sayesinde bu durum adeta 10 katı hıza ulaşarak 1000 megabit olarak kullanılacaktır. 5g, hizmet verdiği dağıtım yaptığı testlerde verilerini sağladığı wifi sinyalleri üzerinde bağlantının 5g hızında her yerden sorunsuz bir şekilde en yüksek hızı en son teknolojiyi kullanarak iletişim sağlayacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türk Girişimi Fitwell'e Microsoft'tan Destek
4,5G nedir?

4,5g güç tüketimi konusunda da önceki teknolojilere nazaran oldukça gelişmiş durumda olduğu göze çarpmaktadır. Önceki nesil teknolojilerin çok daha verimli hale getirilerek kullanılacak olması sayesinde kullandığınız cihazlardaki güç, tasarruflu bir şekilde kullanılacak
5g Ericsson’un önderliğinde oldukça fazla ülkede desteklenerek gelişmektedir. Yine Nokia ve Samsung gibi bildiğimiz büyük firmalar da 5g teknolojinin gelişmesini desteklemektedir.

5g hizmete girdiği zaman teknolojide kullanılan ürün çeşitliliği de artacak, akla hayale gelmedik yeni ürünler başdöndürücü bir hizmet çeşitliliği sunacak.

5g ne zaman gelecek

Türkiye’de şu anda üçüncü nesil iletişim teknolojisi 3G ve 4,5g kullanılmaktadır. Dördüncü nesil teknoloji 4G kullanılmadan beşinci nesil teknolojiye 5G’ye geçiş yapmak hesaplandı.  4g ile 5g arası bir hızda 4,5g adı verilen garip bir Türk işi sisteme geçildi. Gerçekten de aralarındaki bu büyük farkı öğrenince 3g, 4g ve 5g arasındaki hız farkını, güç kullanım farkını hesaba katıldığı zaman doğrudan beşinci nesil iletişime geçmenin daha akıllıca olacağı söylenebilir.  5g ne zaman gelecek merakla beklenecek…

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?