İlk ve Acil Yardım Bölümü (Paramedik) İş İmkanları Maaşı Taban Puanları

İlk ve Acil Yardım Bölümü (Paramedik) İş İmkanları Maaşı Taban Puanları

Yüksek öğrenim programları 2 yıllık önlisans bölümleri arasında iş garantisi olasılığı en yüksek olan İlk ve acil yardım bölümü hakkında merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. YÖK Atlas paylaşılan önlisans programları içerisinde listenin en başına tırmanan bu program neden çok ilgi görüyor? Paramedik bölümü iş imkanları yeterli midir? Alınan maaş çalışanları memnun edecek düzeyde midir? […]

Yüksek öğrenim programları 2 yıllık önlisans bölümleri arasında iş garantisi olasılığı en yüksek olan İlk ve acil yardım bölümü hakkında merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. YÖK Atlas paylaşılan önlisans programları içerisinde listenin en başına tırmanan bu program neden çok ilgi görüyor? Paramedik bölümü iş imkanları yeterli midir? Alınan maaş çalışanları memnun edecek düzeyde midir? Çalışma şartları nasıldır? İlk ve acil yardım bölümü okumak için hangi aşamalardan geçmek gerekir…

İlk ve acil yardım teknikeri (paramedik) kimdir ne iş yapar

Hizmet aldığı birimde yaralı ya da hastanın kurtarılması acil bakımı ile alakalı olarak gerekli işlemleri yapan sağlık personelidir. En önemli özellikleri; soğukkanlı olması, sabırlı, dikkatli, iletişim becerisi güçlü, hastaya ya da yaralıya ihtiyaç duyulan tıbbi müdahaleyi zamanında uygulayabilmesidir. Elbette bu özellikleri aldığı eğitimle birleştirerek önemli bir görev üstlenmektedir.

İlk ve acil yardım teknikerinin (paramedik) görevleri

  • Görevi esnasında duruma göre intravenöz girişi yapar.
  • Acil durumda alınması gereken ilaç ya da sıvıları yetkili hekim gelinceye kadar hastaya uygular.
  • Gerekli durumlarda oksijen uygulaması yapar.
  • İhtiyaç halinde endotrakeal entübasyon uygulaması yapar.
  • EKG çekme, ritim değerlendirme, monitorizasyon, kardiyoversiyon, defibrilasyon, enteral pastamaker gibi uygulamaları elektrik tedavileri ile hayata geçirir.
  • Gerekli durumlarda hastaya uygun taşıma tekniğini belirleyerek, hastanın naklini sağlar.
  • Yapılması gereken basit kanama kontrolü veya yara kapatma işlemlerini gerçekleştirir.
  • Acil doğum durumu ortaya çıktığı zaman gerekli müdahaleyi yapar.
  • Ambulansın tıbbi ve teknik anlamda kullanıma hazır hale getirilmesi için, önceden araç-gereç ve malzemelerinin teminini sağlar.
  • İhtiyaç hasıl olması halinde ambulans şoförlüğü yapar.

Günlük hayat mücadelesi içerisinde bazı durumlarda beklenmeyen yaralanma, kaza veya tehlikeli hastalıklarla karşı karşıya gelinebilir. İşte bu durumlarda acilen müdahale gerekebilir. Bütün bu işlemlerin hızlı bir şekilde sonuçlanması için insanoğlu artık 112 acil çağrı hattını devreye sokmalıdır. Bu aşamadan itibaren paramedikal teknikeri ya da akademik anlamıyla İlk ve acil yardım yetkilisi ihtiyaç duyulan sağlık tedbirlerini devreye sokarak hayat kurtarmaya çalışır.

paramedik kimdir

Nasıl ilk ve acil yardım teknikeri (paramedik) olunur

Lise eğitimini tamamladıktan sonra sağlık meslek lisesi mezunları ya da diğer herhangi bir lise bitirenler ÖSYM’nin gerçekleştirdiği YKS sonucunda herhangi bir sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu programında 2 yıl eğitim görerek paramedik teknikeri olabilir. Bu ünvan son yıllarda acil tıp teknisyeni olarak da telaffuz edilmektedir. Oysa aralarında küçük fark var. Kısa dönem içerisinde sağlık sektöründe çalışmak maaş almak isteyenlerin tercih ettiği ambulans ve acil bakım teknikeri ya da paramedik üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarından en çok tercih edileni diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Meslek Sahibi Olunur?

İlk ve acil yardım bölümü (paramedik) taban puanları

YÖK’e bağlı yüksek öğrenim kurumları yoğun ilgi gören bu programı kesinlikle akademik olarak bünyelerine dahil etmeye çalışmaktadır. Neredeyse bu bölümün bulunmadığı yüksek öğrenim kurumu yok diyebiliriz. Dolayısıyla 2 yıllık bir program olmasına karşın İlk ve acil yardım bölümü taban puanları ve başarı sıralaması oldukça iddialı gözüküyor. Tam burslu olarak vakıf üniversiteleri listenin üst tarafında yer bulurken, parasız okumak isteyenlerin tercihleri devlet üniversitelerine bağlı sağlık bölümleri oluyor. Bu programı okumak, çalışma hayatına başlamak isteyenler açıkta kalmamak adına özel üniversitelerin düşük puanla şans vermelerine seviniyor, diyebiliriz. Çünkü bu programda kesinlikle kontenjanı dolmayan üniversite yok.

Listenin tabanında Kıbrıs’ta %50 burs sunarak öğrenci kabul eden üniversiteler bile var. Devlet üniversiteleri içerisinde taban puanı en düşük olan Hakkari Üniversitesi 293 puanla bu programa öğrenci kabul etmiştir. İlk ve acil yardım bölümü taban puanı en yüksek olan devlet üniversitesi Ankara’da Hacettepe 354 puanla öğrenci kaydı yapmıştır.

Türkiye’nin 2 yıllık önlisans bölümleri içerisinde en çok ilgi gören tercih edilen bu programı hem vakıf hem de devlet eğitim kurumlarında kontenjanları tıka basa doldurmuştur.

İlk ve acil yardım teknikeri nasıl olunur

İlk ve acil yardım bölümü (paramedik) iş imkanları nelerdir

Bölümden başarı ile mezun olduktan sonra paramedik ünvanı verilir. Meslek lisesi çıkışlı olanlar ise acil tıp teknisyeni olarak adlandırılır. Çalışma alanları devlet ya da özel hastanelerde acil servislerde, 112 acil istasyonlarda, ambulanslarla verilen hizmetlerde paramedik teknikeri görev yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Otelcilikte En Çok Aranan Eleman ve Pozisyonlar

Çok geniş bir çalışma alanı görünmüyor gibi olsa da büyük bir ihtiyaç alanı olan sektörün içinde çalışacak olan İlk ve acil yardım teknikerleri en çok alınan sağlık personeli diyebiliriz. Hastane öncesinde acil sağlık hizmetlerinin sunulması ve sağlık sorunlarının hızlı bir şekilde saptanarak çözülmesi için gerekli donanıma sahip eleman bulmak kolay değil.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde teorik ve pratik eğitimler sonrasında hastanın acil müdahalesinin yapılması, yaralıların ambulansla hastaneye taşınması, gerekli ilk müdahalelerin yapılması bu sağlık teknikerleri aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Kimler ilk ve acil yardım teknikeri (paramedik) olabilir

Sağlıkla alakalı bir program olması hasebiyle üniversiteye kayıt yaptırmadan veya tercih döneminden önce bazı özel yeterlilikler istenmektedir. Bunlar boy-kilo oranı ve diğer özel yeterlilikler. Örneğin; sürücü belgesi almaya engeli olmamak, taşıma ve kurtarma sırasında birlikte iş yaptığı ekip arkadaşlarıyla hediye taşıyabilecek güç ve fiziğe sahip olmak, kız adayların en az 160, erkek adaylar ise en az 165 santimetre boyunda olmak en önemli kriterler arasındadır.

Bu kriterler üniversite tercih yapmadan önce tercih kılavuzunda özel durum olarak not düşülür. Mutlaka tercih döneminden önce önlisans programlarının ilgili özel durum maddeleri okunmalıdır.

İlk ve acil yardım teknikeri ne iş yapar

ATT ve paramedik arasındaki fark

Sğlık meslek lisesini bitirenler ATT yani acil tıp teknisyeni olarak adlandırılır. Sağlık hizmetleri meslek yüksek okulunu bitirenler önlisans mezunu olup paramedik ünvanı ile çalışmaya başlarlar. Görev olarak aynı şeyleri yerine getirseler de aralarında bazı nüans farkları bulunmaktadır. Çalıştıkları kurumda 2 yıllık önlisans mezunu olan paramedik teknikeri maaş ve sorumlulukda, lise mezunundan bir adım öndedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Paramedik ATT maaşları

Her zaman ifade etmeye çalıştığımız, hizmet üretilen kurumun niteliği ve buna bağlı olarak çalışana verilen değer.

Kamu hastanelerinde paramedik ilk ve acil yardım teknikeri maaşı devlet memurları statüsünde değerlendirilir. Yani yıllara bağlı olarak kademe derece oranında maaş söz konusudur.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ATT-paramedik teknikeri maaşı asgari ücret ile başlar, ihtiyaç durumuna göre artış sağlanır. Bu meslek çalışanının özel durumundan dolayı ekstra gelirleri söz konusudur. Döner sermayeden, ek nöbet ücretinden, sabit ödemeden gelen kazançlar ile maaş biraz artış gösterir.

İlk ve acil yardım bölümü hakkında düşünceler

Sağlık sektörü hızla büyümektedir. İhtiyaçlar da buna paralel olarak artmaktadır. İşsiz kalmak istemeyenler kısa süre içerisinde düzenli bir iş sahibi olmak isteyenlerin hem kamuda hem de özel sektörde çalışma şansı yakalama düşüncesi olanların bu programın tercih ettiklerini görüyoruz.

Son yılların gözde programlarından biri olarak kabul edilen ilk ve acil yardım bölümü hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Bu programı merak edenler, okumak isteyenler ya da kafasına takılıp da sormak istenilen sorular varsa yorum bölümüne yazılabilir. Hatta bizim anlattıklarımızın doğru olanları veya eksik, yanlış olanları varsa paramedik-ATT görevi yapanlar gerekli düzeltmeleri yorum bölümünde yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?