İlkokula Başlama Yaşı Kaç?

İlkokula Başlama Yaşı Kaç?

Ülkemizde ilkokul düzeyinde eğitim süresi 5 yıldan 4 yıla indirilmiştir. İlkokula başlama yaşı karmaşık bir hale geldiğinden net bir şeyler söylemek pek mümkün değildir. Önceki yıllarda 72 ayı dolduran her çocuk ilkokula kayıt yaptırılabilmekte idi. Son değişiklikle 60 ayı dolduran öğrenciler adrese dayalı kayıt sistemi ile otomatik olarak en yakın ilkokul birinci sınıfa kaydedilmektedir. Altta İlkokula Başlama […]

Ülkemizde ilkokul düzeyinde eğitim süresi 5 yıldan 4 yıla indirilmiştir. İlkokula başlama yaşı karmaşık bir hale geldiğinden net bir şeyler söylemek pek mümkün değildir. Önceki yıllarda 72 ayı dolduran her çocuk ilkokula kayıt yaptırılabilmekte idi. Son değişiklikle 60 ayı dolduran öğrenciler adrese dayalı kayıt sistemi ile otomatik olarak en yakın ilkokul birinci sınıfa kaydedilmektedir.

Altta İlkokula Başlama Yaşı Tablosu size yardımcı olacaktır.

Kayıt sistemi karmaşık bir yapıya bürünse de yine velilerimiz çocuklarını kendi isteklerine göre gönderip göndermeme konusunda serbest kalmışlardır. Yani çocuğunuz bulunduğunuz yılın 30 Eylül itibariyle 60 ayı tam dolduruyorsa ilkokul birinci sınıfa kayıtlı gözükecektir. 60 ay ve 66 ay arasında ise çocuğunuzun özel durumuna göre ilkokula başlamasına siz karar verebileceksiniz. Eğer çocuğunuz ilkokul düzeyinde eğitim almaya hazır değilse veli olarak okul idaresine 1 dilekçe yazarak çocuğunuzun birinci sınıfa devam etmesine izin vermediğinizi ve böylelikle gelecek yıl birinci sınıfa başlamasına karar verdiğinizi beyan etmiş olmanız gerekiyor.

İlkokul birinci sınıf öğrenci ve velileri için çok yorucu bir dönem olduğundan hem öğretmen hem öğrenci hem de velilerin çok sabırlı anlayışlı ve özverili çalışacağı bir sınıf olacaktır.

İlkokula Başlama Yaşı Tablosu

İlkokul ikinci sınıfta yabancı dil öğrenimini olanak sağlanmış ve böylelikle 11 yıl sürecek zorunlu ingilizce öğrenme dönemi başlayacak ama 12’nci sınıftan mezun olduktan sonra bile hiçbir şey konuşamayacak seviyede ingilizce dersine başladığı bir dönem olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BİTİŞİK, EĞİK EL YAZISI SAÇMALIĞI

İlkokul üçüncü sınıfta hisse öğrenciler veliler ve öğretmenlerin en rahat yaşayacakları sınıf düzeyi olacaktır çünkü ilkokul birinci sınıfta öğrenmeye başladığı dersler üçüncü sınıfta da aynen devam edecek konular tekrar edilecek yeni bir ders eklenmeyecek derslerdeki konular sarmal bir şekilde zorluk derecesi basitten zora doğru hissettirmeden artırılacak ve hiç kimsenin fazla zorlanmadan geçireceği  sınıf düzey olacaktır.

İlkokul 4. Sınıf ise öğrencilerin çok zorlanacağı bir dönemin ilk başlangıcı olacağından biraz şaşkınlık biraz panik halinin yaşandığı bir sınıf seviyesidir. Çünkü ilkokul dördüncü sınıfta dersler ağırlaşarak artmıştır ve öğrencinin üçüncü sınıftaki rehavetinden dolayı aşırı zor görünecektir. Fen bilgisi sosyal bilgiler din kültürü ve ahlak bilgisi gibi yeni dersler ortaya çıkacak ve matematik dersi hiç beklenmedik bir şekilde konular öğrenci seviyesinin kat kat üstüne çıkacağından bu sınıf düzeyi öğrencileri biraz ürkütecek ama panik hali kısa sürede geçecektir.

İlkokul eğitimi de yasada belirtildiği şekli ile hem zorunlu hem de parasız yapılması gereken bir görevdir. Ancak Türkiye’deki çarpık eğitim sistemi sebebiyle ekonomik durumu iyi olan veliler özel okulları tercih etmekte, ekonomik açıdan zayıf olan insanlarımız ise mecburi olarak devlet okullarında çocuklarını okutma yolunu seçmektedir. Son dönemde yine dershanelerin kapatılması mücadelesi sonucunda ortaya çıkan karmaşada çocuğunu özel okula göndermek isteyen velilere devlet yaklaşık 3 bin lira kadar teşvik vermektedir. Devlet kendi okullarında parasız eğitim vermekle mükellefken neden böyle bir seçim yaptığını anlamak oldukça güçtür.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vergi Denetmeni Kimdir Mesleğin Özellikleri Nelerdir Vergi Denetmeni Maaşları

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?