İnanmak İstiyorum Ama…

İnanmak İstiyorum Ama…

 İNANAMIYORUM! Birileri akla hayale gelmeyecek bir şey söyleyince asla inanmam anlamına gelen ‘yok artık’ deyimini kullanırdık. Kullanırdık diyorum, çünkü bu deyimi de sıradanlaştırdık gibi. Yani ‘yok artık’  deyimi anlamını ve taşıdığı yükü kaldıramaz hale geldi. Çok eskiden bir şeyler anlatılınca bazen aklımızın almadığı işlerde ya da inanamadığımız durumlara kafa yorar, olur mu canım, imkansız gibi […]

 İNANAMIYORUM!

Birileri akla hayale gelmeyecek bir şey söyleyince asla inanmam anlamına gelen ‘yok artık’ deyimini kullanırdık. Kullanırdık diyorum, çünkü bu deyimi de sıradanlaştırdık gibi. Yani ‘yok artık’  deyimi anlamını ve taşıdığı yükü kaldıramaz hale geldi.

Çok eskiden bir şeyler anlatılınca bazen aklımızın almadığı işlerde ya da inanamadığımız durumlara kafa yorar, olur mu canım, imkansız gibi laflar ederdik. Olacak iş mi yani, hadi canım sen de… der geçiştirirdik. Çünkü inanamazdık. İnanmak isterdik ama bir türlü bize bahsedilen şeyin olacağına hafsalamımız almazdı.

Hiç unutmam, 80’li yıllarda cep telefonu üreteceklermiş ve herkes istediği yerden rahatça iletişim kuracakmış deniyordu da biz bu şakayı kim yapıyor diye epey rahatsız olmuştuk. Düşünün, daha evimizde ev telefonu yokken cep telefonu olacakmış deniyor ve sizden de buna inanmanız isteniyor. Olacak iş mi yani! Yok artık, diyerek kendimizle dalga geçildiğini düşünürdük.

Biz tellerin içinden sesin nasıl gittiğine şaşarken, biri çıkıyor telsiz bir aletten istediğin yerden herkesle konuşulacağından bahsedince biraz da canımızı acıtıyordu. Biz ev telefonunu bulsak bayram edecekken, cep telefonu yapılacakmış, hem de görüntülü konuşma bile yapılacakmış. Daha neler?

Ve o günler geldi çattı. Cep telefonunu bırakın, akıllı cihazlar her yerde yerini almaya başladı. Her gün bir yeni icat bizlerin hizmetine sunuluyor ve hiç şaşırmıyoruz.

Demem şu ki, siz siz olun bundan böyle olmaz, inanmam, asla… gibi sözler etmeyin. Çünkü geçmişte yaşananlar ve şimdilerde gördüklerimiz bize gelecekte olmayacak şey yok dedirtiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ağaçlar Kadar Olabilsek!

Yakın gelecekte neler olacak kestirmek çok zor lakin, kim ne derse inanmaya odaklanmış durumdayız. Örneğin dünyada hiç tahmin edemeyeceğiniz bir ülkenin bugün süper güç olarak kabul edilen ABD’yi alt edeceklerini söyleseler bile yine peşinen kabul ederim. Şu olur, bu olmaz deme lüksüm yok.

Teknolojik anlamda da bu durum geçerli. İnsanların ışınlanacağı, uçan otomobillerin, uçan insanların gelecekte yaşayacağını söylemelerine gerek bile yok.

Herhangi bir şeye inanıp inanmamak kişinin kendi bileceği bir iş fakat gelecekten birileri bahsediyorsa ona inanmak ya da inanmamak için biraz geçmişle kıyaslama yapmamız gerekir. Ne kadar yol alındığını ve gerçekten nelerin değiştiğini ancak bugünkü teknoloji ile geçmişteki yaşam biçiminin karşılaştırılması ile anlaşılabilir.

Yaratıcı sanki insanların bir şeyleri kullanılıp faydalanılması için aktif ediyor. Bu aktivasyon hem insan zekası hem de kullanılan materyallerin, malzemelerin, cihazların verimliliği anlamında düşünülebilir. Örneğin elektrikli otomobillerin söylenmesi çok yakın geçmişte komik gibi gelirdi ama yakın gelecekte suyla çalışan taşıtlar olacağı söylenilirse hiç kafa yormadan ‘Evet, mümkündür’ diye peşin kabul durumundayız.

Söylemesi benden, ister kabul edin ister benim 40 yıl önceki itiraz ettiğim gibi ‘yok artık’ deyin. Ama sırası geldikçe bir şeylerin etkinleştirildiği bir dünyada olduğumuzu söylemek zorundayım.

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
inan inanmak yok artık

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?