İnatçı Gribal Enfeksiyona ‘Yapay Akciğer’ Tedavisi

İnatçı Gribal Enfeksiyona ‘Yapay Akciğer’ Tedavisi

Bir türlü geçmek bilmeyen gribal enfeksiyonlar yapay akciğer ile tedavi ediliyor. Tıpta çözüm yolları da her geçen gün artıyor. Birkaç yıl önce bu örnek olarak yaşanan vaka şöyle gelişti. Evli ve bir çocuk babası olan Ruhi P. adındaki vatandaş Mersin’de, gribal enfeksiyon rahatsızlığı ve soğuk algınlığı şikayeti ile hemen özel bir hastaneye kaldırıldı. Yaşanan bu […]

Bir türlü geçmek bilmeyen gribal enfeksiyonlar yapay akciğer ile tedavi ediliyor. Tıpta çözüm yolları da her geçen gün artıyor. Birkaç yıl önce bu örnek olarak yaşanan vaka şöyle gelişti.

Evli ve bir çocuk babası olan Ruhi P. adındaki vatandaş Mersin’de, gribal enfeksiyon rahatsızlığı ve soğuk algınlığı şikayeti ile hemen özel bir hastaneye kaldırıldı. Yaşanan bu vakada zatürre teşhisi konulan hastaya ileri tedavi uygulaması için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmesine karar verildi. Burada yapılan tahlil ve incelemeler sonucunda Ruhi P.’ye domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü nedeniyle ARDS tanısı konuldu. Hastaya yoğun bakımda 8 gün boyunca uygulanan tedavide ölümcül olarak seyreden ve akciğerlerin komple kapanıp nefes almasını engelleyen ARDS hastalığına yakalandığı sebebiyle acilen ambulansla Adana’da bulunan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk yapıldı. Hastaya uygulanan yoğun bakım neticesinde yapay akciğer yardımı ile yapay solunum cihazı kullanıldı. Böylece akciğelerin ultra korunması amacıyla süper nova metodu uygulandı.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Anesteziyoloji Bölümü öğretim üyesi Profesör Doktor Murat Gündüz ve beraberindeki uzman doktorlar Murat Erdoğan, Kariye Aydın ve Murat Ilgınel tarafından yapılan operasyonda, hasta Ruhi P’ye yapay akciğer monte edilerek bir buçuk ay tedavi uygulandı ve yapılan bir uygulama başarıya ulaşıp hasta sağlığına kavuştu.


Solunum cihazları ile yaşam desteği

Yapay akciğer operasyonunu yürüten Profesör Doktor Murat Gündüz, ‘Hasta tedavi sürecinde domuz gribine bağlı ağır ölümcül ARDS teşhisiyle hastanemize gelmiş. Akciğerlerinin işlevini yerine getirememesi sebebiyle durumunun ağır olduğu söylendi. Böyle hastaların suni solunum cihazlarında tam olarak tedavi edilmediği için böyle bir yöntem geliştirdik.’ dedi. Gündüz konuya şöyle açıklık getirdi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Silah Sıkarak Eğlence mi Olur?

‘Başka bir şehirden grip tanısı ile gelen hastayı koma tablosu içine aldık. Hastamız ağır ARDS tablosu içindeydi ve ölüm riski oldukça yüksekti. Böyle hastalara yapay destek sistemleri ve solunum cihazları uygulamaktayız. Yaptığımız bu uygulama ile hastaların bazıları oldukça fayda görüyor, fakat bazı hastalarda yaptığımız bu solunum cihazları ile yaşam destek ünitelerinden yeterli derecede fayda göremiyorlar. Ruhi P. adlı hastamıza da yapay akciğer uygulaması yapmaya karar verdik. Uygulanan bu yapay akciğer desteği hastalara ileri yaşam desteği sağlamamaktadır. Yapılan bu uygulama tedavi etmekten daha çok, akciğerlerin tedavi edilmesi için bize zaman kazandırıyor. Biz de aynı şekilde hastamıza yapay akciğer uygulayarak yapay solunum cihazı kullandık. Böylece akciğerlerin ultra korunmasını sağladık. Bu şekilde hastamıza uygulanan süper nova başarılı bir şekilde uygulanarak sağlığına kavuştu. Tedavinin tamamlanmasından sonra hastamız yoğun bakımdan çıktı ve taburcu edildi. Hastamızın sağlığına kavuştuğunu görmek bizi çok mutlu etti.’


Uzun süre geçmek bilmeyen gribal enfeksiyonların yapay akciğer ile tedavi ediliyor olması benzer sağlık sorunu olanların da umudu oluyor.

Sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu olan Ruhi P. adlı vatandaş, ikinci bir hayata başladığı için çok mutlu olduğunu ifade edip, doktorlarına ayrı ayrı teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?