İngilizce Öğretmenliği Açığı Bitmiyor

İngilizce Öğretmenliği Açığı Bitmiyor

Türkiye’de ingilizce öğretmenliği açığı hiç bitmiyor. Beşinci sınıfların ingilizce ağırlıklı ders göreceği de hesaba katılırsa  açığın kolay kolay kapatılmayacak gibi. Türkiye İş Kurumu açıkladığı son rapora göre en çok Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan okullarda çalışmak üzere öğretmen açığının ön planda olduğunu duyurdu. Öğretmenlerin en fazla arananı ingilizce öğretmenliği olarak açıklandı. Öğretmen temininde en fazla […]

Türkiye’de ingilizce öğretmenliği açığı hiç bitmiyor. Beşinci sınıfların ingilizce ağırlıklı ders göreceği de hesaba katılırsa  açığın kolay kolay kapatılmayacak gibi.

Türkiye İş Kurumu açıkladığı son rapora göre en çok Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan okullarda çalışmak üzere öğretmen açığının ön planda olduğunu duyurdu. Öğretmenlerin en fazla arananı ingilizce öğretmenliği olarak açıklandı. Öğretmen temininde en fazla güçlük çekildiği belirtilen meslek ise yüzde 11 civarında ortaöğretim matematik öğretmenliği ilk sırada yer almaktadır. Torba Kanun Teklifi içerisinde 47000 öğretmen ataması yapılacağı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilerek yasalaştı. Bu yasa çerçevesinde öğretmen ataması bekleyen öğretmenler tasarıdaki eğitim ve öğretim hizmetlerini yürüten olabilmesi açısından yeterli sayıdaki personelin istihdam edilebilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla torba kanun teklifi içindeki tasarıda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalıştırılacak 47000 öğretmen kadrosu açıldı. İşkur 12 Mayıs – 27 Haziran 2014 tarihleri arasında ülke genelinde yaptığı analize göre 81 ilimizin sonuçları baz alınarak 129 işyerindeki yapılan araştırmalar sonucunda ulusal rapora göre en fazla açığın ingilizce öğretmenliği branşı olduğu, bu sebeple de ingilizce öğretmenliğinin çalışabileceği en geniş kapsamlı personeli bünyesinde barındıran kurumu Milli Eğitim Bakanlığı oldu hatırlatıldı.

EN FAZLA İHTİYAÇ DUYULAN MESLEKLER

Türkiye İş Kurumu’nun hazırladığı rapora göre 3 sektör ön plana çıkmaktadır. İlk sırada eğitim sektörü yer almış dolayısıyla dershaneler yönündeki beklentiler üzerine öğretmen istihdamları azaltmayı, kurumlar istihdam artış öngörüsü ile eğitim sektörünün toplamda istihdam olarak artış bekleyen bir sektör konumuna geldiği dikkat çekmektedir. Raporun yapıldığı dönemde dershanelerin içinde sözleşme imzalama dönemin sonlarında olmasına rağmen bu sektörde önemli bir hareketlilik olduğu tespit edildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dizi Dizi Diziler!

En fazla açık iş istihdamı olarak göze çarpan mesleklerden 5 tanesi istihdam artışı yaparken bunların içersinde de matematik öğretmenliği temin etmek bakımından hem de açık işlerde güçlük çekilen meslekler arasında ilk sırayı yer almaktadır.

İşkur’un raporunda en dikkat çekici bölüm akademik açık olarak nitelenen bölümde personel ihtiyacı bakımından en fazla ihtiyaç duyulan iş alanı öğretim görevlisi oranı yüzde 9’lara yaklaşmakta, ingilizce okutman ihtiyacı yüzde 5’ler civarında, araştırma görevlisi ihtiyacı ise yüzde 3 civarında olduğu belirtilmiş.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?