İnme nedir, kimlerde görülür?

İnme nedir, kimlerde görülür?

Şimdilerde pek sık duyulmasa da çok sinsi bir hastalık olan inme bütün insanların korkulu rüyaları arasında gösterilebilir. İnme adı verilen bu kritik hastalığı enine boyuna sizlere anlatmak istedik. İnşallah bu hastalıkla yollarınız kesişmez. İnme hastalığı hangi yaşlarda görülür İnme her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Damarlarımızın yaşıyla kendi yaşında arasında bir fark var, damar hastalığına yol […]

Şimdilerde pek sık duyulmasa da çok sinsi bir hastalık olan inme bütün insanların korkulu rüyaları arasında gösterilebilir. İnme adı verilen bu kritik hastalığı enine boyuna sizlere anlatmak istedik. İnşallah bu hastalıkla yollarınız kesişmez.

İnme hastalığı hangi yaşlarda görülür

İnme her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Damarlarımızın yaşıyla kendi yaşında arasında bir fark var, damar hastalığına yol açan riskler ne kadar fazlaysa o kadar genç yaşta inme gelişebilir. Dolayısıyla inmenin yaşı yok ama şu bir gerçektir ki genç yaşta inme gelişme sıklığıyla, 60 yaşından sonra yine geçirme sıklığı arasında büyük bir fark vardır. Aslında inmenin en fazla görüldüğü yaş 60 yaşından sonraki yaşlardır. Bu rakam batı ülkelerinde 70 yaşından sonraya tekabül etmektedir. Bizim ülkemizde inme riskinin yüksek oluşu 60 yaşlarından itibaren başlamaktadır. İnme çok sık görülen ve çok üzerinde durulan bir hastalıktır. 100 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada 200 ile 300 kişi inme riskine maruz kalmaktadır. Yani 200 bin kişilik bir topluluğun ortalama 300 kişisi inme riski ile baş başa kalabiliyor.

İnme

Türkiye’de inme oranları

Bunu Türkiye nüfusuyla orantılarsak 70, 80 milyonluk bir ülkede her yıl yaklaşık 250 bin kişi yeni inme vakası ile karşı karşıya kalabiliyor. İstanbul’un nüfusuna orantıladığımız zaman bu da 45 bin kişiye yakın bir rakam demektir.

İnme hastalığını tanıyın ama asla yakalanmayın diyerek sağlıklı günler dileriz. Lütfen düzenli aralıklarla doktora gidip sağlık kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Saçların Yağlanmasına Çözüm

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?