İnşaat Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

İnşaat Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Sürekli olarak gelişen ve dinamik bir özellik sergileyen inşaat sektörü global anlamda da rekabet ve pazar koşullarını değiştirmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman inşaat sektörünün hem sanayi hem de stratejik anlamda bütün dünyanın dikkatini çekmektedir. Dünya’daki her ülke bu sektör için özel olarak çalışmalar yürütmektedir. Küreselleşme hızlı bir gelişme gösterince iş dünyası da bu […]

Sürekli olarak gelişen ve dinamik bir özellik sergileyen inşaat sektörü global anlamda da rekabet ve pazar koşullarını değiştirmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman inşaat sektörünün hem sanayi hem de stratejik anlamda bütün dünyanın dikkatini çekmektedir. Dünya’daki her ülke bu sektör için özel olarak çalışmalar yürütmektedir.

Küreselleşme hızlı bir gelişme gösterince iş dünyası da bu tempoya ayak uydurarak rekabet ve yoğunluk anlamında özel politikalar geliştirmeye başladılar. Herkes iyi biliyor ki, inşaat sektörü ekonomilerin lokomotifi görevini üstlenmektedir. Bu bağlamda inşaat teknolojisi bölümü de yakından ilgi gören programlar arasındadır.

İstihdam artışının en fazla yaşandığı inşaat sektörü gençlerin de umudu olacak bir alandır. Diğer sektörlerin domino etkisi ile sürükleyici olan bu sektörü yakından takip edenler ve kısa süre içerisinde meslek sahibi olup geleceği yönelmek isteyenler inşaat teknolojisi teknikeri olmak için kolları sıvadılar. Ancak, işin ayrıntıları nedir, ne kadar maaş alınır, inşaat teknolojisi bölümü mezunlarının iş imkanları nelerdir, hangi görevleri yaparlar, çalışma şartları zor mu kolay mı, eğitim almak için gerekli özelliklermerak edilmektedir.

İnşaat teknolojisi bölümü taban puanları ve başarı sıralaması, eğitim alternatifleri, okunan dersler, hangi üniversitede eğitim görmek gerekir, ne kadar puan almak yeterlidir bilmek gerekiyor.

İnşaat teknolojisi teknikeri kime denir

İnşaat alanında mimar ve mühendislerin kontrolü altında proje ya da şartnameler çerçevesinde, yapılması gereken işlemleri sevk ve idare eden kişiye inşaat teknolojisi teknikeri denir.

İnşaat teknolojisi

Görevleri nelerdir

İnşaat teknolojisi bölümü mezunu olan tekniker inşaat projesine uygun, gerekli miktarda ve nitelikteki malzemenin hazırlanmasından mükellefidir. Çalışma yapılacak inşaatta keşif ve metraj sorumlusudur. İnşaatta kaç işçi çalışması gerektiğini ve hangi özellikte olmaları konusunu hesaplama, inşaatın gelişimi hakkında sorumlu olduğu kişilere bilgilendirme yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne Yapar-İş imkanları-Maaşı

Kimler inşaat teknolojisi teknikeri olmalıdır

İnşaat teknikeri olmak isteyenler yapılı, matematik ve sayısal derslerde başarılı, insanlarla işbirliğine açık fiziksel olarak güçlü kişiler olmalıdır. Bedensel bozukluklar fazla problem olarak görülmese de inşaat ortamında duyma, işitme, görme gibi sorunlar işlerin aksamasına sebep olabilir.

İnşaat teknikerinin çalışma ortamı ve şartları

İnşaat teknolojisi bölümü bittikten sonra tekniker olarak çalışanlar zorlu ortamlarda görevini ifa ederler. Her türlü tehlike ile karşı karşıyadırlar. Tozlu, kirli, düzensiz ortamlarda çalışırlar. Bazen kapalı, bazen açık havada çalışmak durumunda kalırlar. Görevi gereği işçiler ve mimar mühendis arasında eşgüdümü sağlamak, iletişim ve gerekli konularda bilgi aktarımı için mekik dokurlar. Proje aşamasında olan bir inşaat için genelde büro ortamında vakit harcanır. Sonrasında ise sürekli olarak inşaat alanında zaman geçirirler.

Nasıl inşaat teknikeri olunur

Meslek yüksek okullarına bağlı inşaat teknolojisi bölümü mezunu olmak yeterlidir. Buraya girmek için de meslek liselerinin inşaat bölümünü okumak büyük avantaj sağlar. Düz lise bitirenler de yeterli TYT puanı almaları koşulu ile eğitim süresi 2 yıl olan bu programa dahil olabilirler.

İnşaat teknolojisi taban puanları başarı sıralaması

Ülkemizde eğitim faaliyeti yürüten üniversitelerin büyük çoğunluğunda inşaat teknolojisi programı yer almaktadır. Dolayısıyla alınacak her türlü TYT puanı istenilen şehirde olmasa bile herhangi bir üniversitenin programında okumaya yetecek düzeydedir. Hatta ve hatta bazı üniversitelerin programları açık kalabiliyor. Vakıf üniversitelerine uygun puanlarla girilebiliyor ancak maliyeti olduğunu hatırlatmak zorundayız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Karlı Bir İş; Böcek Yetiştiriciliği

Antalya Bilim Üniversitesi geçtiğimiz yıl 166 puanla İnşaat teknolojisi bölümüne öğrenci kaydı yapmıştır. Devlet üniversitesi olarak Kırklareli Üniversitesi 168 puanla bu programa öğrenci yerleştirmiştir. Taban puanları bu şekilde izah ettikten sonra hangi üniversitelerde eğitim görebileceğinizi uzun uzun anlatmaya gerek yok. Türkiye’deki hemen her yüksek öğrenim kurumunun 2 yıllık önlisans programlarında eğitim görmek mümkün diyebiliriz. Üstelik burslu, ikinci öğretim, ücretli, indirimli gibi alternatifler de bu programı düşünenlere seçenekler sunmaktadır.

Eğitim sonrasında mezun olanlara inşaat teknolojisi teknikeri ünvanı ile önlisans diploması verilir.

İnşaat teknolojisi bölümü iş imkanları

Programdan mezun olanlar bir kamu kuruluşunda istihdam yakalayabilirse tekniker kadrosuyla maaş hak eder. Özel sektörde çalışacak olanlar genelde teknik ara eleman olarak iş bulma şansına sahiptirler. Özel firmalarda genelde denetleyici, üretici, yönetici gibi sorumluluklar alabilirler.

Doğrusu, kamu kuruluşlarında istihdam oldukça zordur fakat özel sektördeki inşaat ilgisi giderek artmış, beraberinde çalışmak isteyenlere de güzel kapılar aralanmıştır.

İnşaat teknolojisi teknikeri maaşları

Çalışma seçenekleri çok fazla olmayan inşaat teknikeri maaşı üretilen hizmet oranında değişkenlik göstermektedir. Şanslı olanlar büro ortamında proje veya teknik konularda destek sağlamak amacıyla hizmet üretebilirler. Olmadı, şantiyelerde ara eleman diye tabir edilen inşaat teknikeri görevini üstlenirler. Üstlenilen sorumluluk, alınan maaşı doğrudan etkileyecektir. Yüksek ölçekli projelerde görev alanlar fena sayılamayacak derecede maaş ama durumu ile karşı karşıya kalabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadın Futbol Hakem Sayısı Artıyor

Bütün bu açıklamalar ışığında inşaat teknikeri olarak taşeron firmalarda sorumluluk üstlenip para kazanmak isteyenler inşaat teknolojisi bölümünü tercih edip okuyabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?