İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Yüzyılın gözde meslekleri arasına girmeye aday diyebileceğimiz insan kaynakları yönetimi bölümü, rahat bir ortamda mesai harcamak isteyenlerin tercihleri arasına girmeyi başardı. Profesyonel iş süreçlerinin yönetimi açısından bakıldığında, modern yönetim metotları sayesinde işletmelerin karlılığı artış göstermektedir. Büyük ölçekli ya da KOBİ adını verdiğimiz işletmeler karlılığı artırmak, düzenli bir şirket görünümü sağlamak için personel yönetiminin doğru yapılmasına […]

Yüzyılın gözde meslekleri arasına girmeye aday diyebileceğimiz insan kaynakları yönetimi bölümü, rahat bir ortamda mesai harcamak isteyenlerin tercihleri arasına girmeyi başardı. Profesyonel iş süreçlerinin yönetimi açısından bakıldığında, modern yönetim metotları sayesinde işletmelerin karlılığı artış göstermektedir.

Büyük ölçekli ya da KOBİ adını verdiğimiz işletmeler karlılığı artırmak, düzenli bir şirket görünümü sağlamak için personel yönetiminin doğru yapılmasına ağırlık vermektedir. Bu manada profesyonel olarak yetişmiş İK uzmanı desteğinde firmalarını daha da ileriye taşımak için çalışmaktadır.

Bütün bunlar gösteriyor ki insan kaynakları yönetimi bölümü ilgi gören, merak edilen, sorgulanan ve öğrenciler tarafından tercih listesine yazılan bir program olmuştur. Biz de gençlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan bu bölümü mercek altına alarak merak edilenleri dile getirmeye çalıştık. İnsan kaynakları yönetimi niçin okunmalıdır, kimler tercih etmelidir, iş imkanları nasıldır, hangi üniversitelerde bu program bulunmaktadır? İnsan kaynakları yönetimi mezunları ne kadar maaş almaktadır, çalışma ortamları şartları, olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir kısaca izah edeceğiz.

İnsan kaynakları yönetimi bölümü nedir

Meslek yüksek okullarında ve üniversitelerin ağırlıklı olarak işletme fakültelerinde lisans düzeyinde eğitim alınabilen insan kaynakları yönetimi bölümü geleceğin ilgi gören meslek erbaplarını yetiştirmektedir. Puan durumuna göre veya zaman mefhumunu dikkate alarak önlisans veya lisans seçeneği bulunmaktadır. Açıköğretim, uzaktan öğretim, ikinci öğretim, paralı, burslu seçenekler her zaman şıklar arasında yer almaktadır.

2 yıllık mı yoksa 4 yıllık insan kaynakları yönetimi okumak daha mantıklıdır? Çok zor bir soru olmadığının kanısındayız, herkes doğal olarak lisans eğitimi alıp kurumsal firmaların insan kaynakları uzmanı ünvanı ile önemli bir pozisyon sahibi olmak ister. Buraya kadar çok açık ve net herkesin lisans düzeyinde bu programı okumak istediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazı insanlar da hem çalışıp hem de eğitim görüp akademik anlamda yükselmek isteyebilir, o zaman açık öğretim fakültesinin insan kaynakları yönetimi tercih edilebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar

2 yıllık önlisans düzeyinde meslek yüksek okullarında eğitim görenlere de iş imkanı açıktır. Onlara da mezun olduktan sonra insan kaynakları meslek elemanı ünvanı ile diploma takdim edilmektedir. Her ikisinde de iş alternatifleri değişkenlik göstermektedir. Doğru söylemek gerekirse firmalar önlisans mezunu değil de 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim almış olan insan kaynakları uzmanı veya insan kaynakları yöneticisi olabilecek kişileri tercih ederler.

İnsan kaynakları yönetimi

İnsan kaynakları bölümü niçin okunmalıdır

İş hayatının rekabetçi ortamında zaman harcamak, insanlarla ilgili sorunları çözmek, işletmelerin insan ihtiyacını çözmek için gerekli altyapıyı kullanarak verimliliği artırmak isteyenler, bu hedeflerine bu program sayesinde ulaşabilirler. İş hayatının beklentilerini karşılayan, birikimli kişiler, iddiayı seven, zorluklarla mücadele eden, insanları tanıyan, pozisyonları gerçek liyakat sahibi insanlarla doldurabilecek kişiler bu bölümde eğitim görerek gelecekte önemli pozisyonları hem kendi adına hem de işletmenin verimliliği adına doldurabilirler.

Kimler insan kaynakları yöneticisi olabilir

İnsan kaynakları uzmanı olabilmek için önemli vasıflara haiz olunmalıdır. Bunları maddeler halinde kısa kısa sıralayalım.

 • Hukuksal konulara hakim olmak
 • Verimlilik konusunda bilgili
 • Farklı insanlarla çalışmak ve yönetebilme becerisine haiz olmak
 • Sürekli değişime ve gelişime açık olmak
 • Empati duygusu gelişmiş olmak
 • Her açıdan tutarlı bir kişilik sergilemek
 • Piyasada en güçlü rakibinin tüketici olduğuna inanmak
 • Duygularına hakim olmak
 • İnsanlara dokunabilmek
 • Değişim ve dönüşüm konusunda gerekli hamleyi yapabilmek
 • Kendine ve insanlara inanmak
 • İnsanları ve kendini sevmek
 • İletişim becerisi güçlü olmak
 • Hem kendine hem de diğer insanlara güvenmek Olayları reaktif değil proaktif açıdan öngörmek
 • Entellektüel zekasını, duygusal zekâsının önüne geçirebilmek
 • Üst seviyede performans sergileyen eleman yetiştirmek için önceden plan yapmak, gerekli eğitimleri vermek
 • Yetenekli personeli bulabilmek için önceden gerekli kaynakları hazırlamak
 • Çalışanları aynı seviyede tutabilmek için olumlu stratejiler geliştirmek
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Banka-Kredi Terimleri

Nasıl insan kaynakları yöneticisi olunur

Ortaöğretim diploması sahibi olan, sonrasında YÖK tarafından gerçekleştirilen YKS sonucunda 2 yıllık önlisans veya 4 yıllık lisans düzeyinde, insan kaynakları yönetimi programı bulunan bir üniversitenin taban puanlarını geçmek şarttır.

2 yıllık bir bölümde okumak isteyenler TYT puan türünde, 4 yıllık insan kaynakları yönetimi okumak isteyenler ise eşit ağırlık konularından yeterli puanı alarak, bu bölümü bulunan üniversitelere kayıt yaptırması ve sonrasında başarıyla mezun olması gerekir.

İnsan kaynakları yöneticisi olmak

İnsan kaynakları yönetimi taban puanları başarı sıralaması

Meslek yüksek okullarına bağlı olan 2 yıllık insan kaynakları yönetimi bölümü taban puanları vakıf ve devlet üniversitelerinde değişkenlik göstermektedir. Geçtiğimiz yıl 170 TYT puanı ile Isparta Uygulamalı Bilimler üniversitesi insan kaynakları yönetimi bölümüne öğrenci kaydı yapılmıştır. İndirimli, burslu, ikinci öğretim gibi alternatifler mevcuttur.

Lisans düzeyinde eğitim veren üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde okutulan insan kaynakları yönetimi bölümü taban puanları ve başarı sıralaması değişkenlik göstermektedir, çünkü vakıf üniversitelerinde daha düşük, devlet üniversitelerinde ise taban puanlar biraz daha yüksektir. Son yıllarda dolmayan kontenjanlar da dikkat çekmektedir. Neticede bu programı okumak isteyenlere her türlü seçenek mevcuttur.

İnsan kaynakları yönetimi bölümü iş imkanları

Mezuniyet sonrasında en önemli aşama programla alakalı bir birimde iş sahibi olmaktır. Her türlü işletme, kuruluş, kurum İK birimini oluşturmuştur. Çalışacak kişilerin özellikleri İK sorumlusu kişilere havale edilmiştir. Dolayısıyla çalışma hayatında iş süreçleri, iş hayatı, mevzuatı, insan kaynakları işleyişleri, işletme yönetimi konularında bilgi sahibi olan mezunlara geniş yelpazede istihdam olanağı bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İlk ve Acil Yardım Bölümü (Paramedik) İş İmkanları Maaşı Taban Puanları

İnsan kaynakları uzmanı maaşı

Hizmet verilen sektöre göre ve işletmenin ölçeğine göre alınan sorumluluk oranında maaş durumu oluşur. Kurumsal firmaların insan kaynakları uzmanı maaşı haliyle pozisyona sahip olan kişiyi memnun edecek düzeyde olur.

İşletmenin insan sayısı, üretimi, karlılığı, verimliliği gibi kriterler sorumlu olan insan kaynakları biriminin alacağı maaşa da etki eder. Maaşın belirlenmesinde işe alım süreçleri, performans yönetimi, personel yönetimi, işletmenin karlılığı gibi kriterler belirleyici olacaktır.

İnsan kaynakları yönetimi bölümünü tercih etmeyi düşünenlere son olarak şu tavsiyeleri yapabiliriz;

 • Lisans eğitimi veren bir fakültede Türkçe ve Matematik alanında kendinizi geliştiriniz.
 • Sözel ağırlıklı bir bölüm olması sebebiyle eğitim döneminde fazla sıkıntı çekilmez.
 • Çalışma sürecinde insan psikolojisi, insan ilişkileri, iletişim, empati, pozitif enerji gibi önemli konulara haiz olmanız beklenir.
 • Eğitim döneminde olabildiğince sosyal aktivitelere katılınız, mümkünse yabancı dil öğreniniz.
 • İşletmelerle ilgili her türlü yayını okuyunuz, seminerlere katılınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?