İnsan Olmak

İnsan Olmak

Ah bir inansa insanlar, hayatı bayram yapmak için birlikte çalışsa.İnanın hiç zor değil. Sadece kavga etmeyin yeter. Birbirimizi anlamaya ve sevmeye çalışalım. Konuşanı can kulağı ile dinleyelim yeter.Nedense bunu çocukken başarıyoruz ama büyüdükçe anlaşamıyoruz.O halde hep çocuk mu kalsak…Aslında çocukça dediğimiz şeyleri büyükçe yapıyoruz. Yani büyütüyoruz.Neyi niçin paylaşamıyoruz ki?Herkese yetecek kadar sevgimiz var yani… Hayvanlar […]

Ah bir inansa insanlar, hayatı bayram yapmak için birlikte çalışsa.
İnanın hiç zor değil. Sadece kavga etmeyin yeter. Birbirimizi anlamaya ve sevmeye çalışalım. Konuşanı can kulağı ile dinleyelim yeter.
Nedense bunu çocukken başarıyoruz ama büyüdükçe anlaşamıyoruz.
O halde hep çocuk mu kalsak…
Aslında çocukça dediğimiz şeyleri büyükçe yapıyoruz. Yani büyütüyoruz.
Neyi niçin paylaşamıyoruz ki?
Herkese yetecek kadar sevgimiz var yani…

Hayvanlar koklaşarak anlaşırken insanlar konuşmayı beceremiyor.
Hele büyüdükçe iyice çekilmez oluyoruz.
Sonsuza uzanmak için el ele tutuşmak, birlik olmak gerekir.
Bütün insanlar buna inanmalı ve birlik omalıdır.
İşte o zaman hayat bayram olur.
Sadece inanalım yeter.

Bu temenni nedense sözden öteye bir türlü geçemiyor, hayat bulamıyor. Can damarlarında bir tıkanıklık var, damarları tıkayan bizden başkası değil. Zorluk çıkarıyoruz, cinlik yapıyoruz, kurnaz olduğumuz sanıyoruz. Çıkarlarımıza ters düşünce elimizin tersiyle bayram mayram dinlemiyoruz. Oysa şarkı da söylenen sözler ne kadar anlamlı değil mi?

Mutlu olmak istiyorsan…

Mutlu İnsan

Şu dünyadaki en mutlu insan sevmeyi bilen kişidir. Dolayısıyla mutlu bir ortamın oluşmasına katkı sağlayandır, mutluluk kaynağıdır, Sevinç kaynağıdır. Burada anlıyoruz ki sevmek, sevilmek karşılıklı oluyor. Sevmeyi bilen insan haliyle karşı tarafça da seviliyor, takdir görüyor.

seçkin insan

Güçlü Kişi

Güçlü olmak, fiziksel manada yapılı, kaslı, uzun boylu, geniş omuzlu olmak değildir. Güçlüklerin üstesinden gelebilmek, bunun için de ne kas, ne boy, ne de fiziksel üstünlük lazım. Sadece kocaman bir yürek her şeyin üstesinden gelmeye yetecektir. Güçlü olan kişi sevmeyi de bilir, sevilir de etrafına pozitif enerji de yayar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bağışlanan Organlar Uçurumun Kenarından Alıkoyuyor

Bilgelik

Bilgili insan ise çok okuyan, belleğini gereksiz bilgilerle dolduran kişi değil, nerede, nasıl davranacağını bilen, saygı gören, seven, sevgi yayandır. Bilgelik; hoşgörü, anlayış, sevgi, yardımlaşma, ışık saçma, enerji verme, küçük şeyleri büyütmeme ile zuhur eder.

Bütün bunlar sadece birkaç kişinin sevmesi, güçlü olması, bilgili olması ile yetmiyor. Dünyada yaşayan insanların çoğunun bu felsefeyi benimseyip kabul etmesi, hayata geçirmesi ile anlam buluyor. İşte o zaman hayat bayram oluyor. Sadece birkaç gün değil, bir ömür bayram yaşanıyor.

İnsanlar samimi olsa, el ele tutuşsa, birlik ve beraberlik içinde sonsuzluğa uzanırlar. Dünyada cenneti yaşamaya başlayacaklar. Çok mu zor, hayır; çok mu kolay, kesinlikle. Peki eksik olan ne? İletişim, anlayış, inanç.

Hadi insanlar, çok zor değil bunları elde etmek, başarmak. Denemek lazım, yol olmak için. Ne kadar yol alınırsa o kadar işler rayına girecek ve kolaylaşacak.

İnsanlar tecrübeleri nispetinde değil, tecrübelerinden aldıkları dersler nispetinde olgunlaşırlar.
Bernard Shaw

Olgun İnsan

Elbette bazen zorluklar çıkacak karşımıza, yüreğimizi acıtacak olaylarla karşılaşacağız ama bunların üstesinden gelmek için olgun bir şekilde hareket etmeliyiz. Olaylar karşısında sakin ve olgun kalabilen kişi hiçbir şey kaybetmez.

Olgun İnsan

Affedicilik

Büyükler affeder. Evet, sadece büyükler affeder. Bu, şu manaya geliyor. Hata yapılabilir, hatayı cezalandırmak, sorunları çoğaltmak, insanları mutsuz kılmak can sıkıntısından başka bir şey getirmez.

Asil Kişi

Dünyadaki en asil kişi hataları, yanlışları affetmeyi bilendir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dış Görünüşün Etkisi

Zenginlik

Zenginlik mal-mülk ile olmuyor. Ne kadar insanın gönlünü kazanabildi isen o ölçüde zengin kabul edilirsin. Aksi takdirde Yunus’un dediği gibi, mal mülk ile oyalanır gidersin. Yoksa sahip olduğun maddi zenginlik başkalarının nazarında hiçbir anlam ifade etmez.

üstünlük

Üstün Kişi

Üstünlük sevgidedir. İnsanı seven, sevilen her daim üstün kişidir. Başka üstünlük hiçbir anlam teşkil etmez.

Tek beklentimiz, hayatı bayram yapabilmek için herkesin yukarıda saydığımız insani vasıflara ulaşmasıdır.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?