İnsan Ömrünü Uzatan Yiyecekler

İnsan Ömrünü Uzatan Yiyecekler

İnsan ömrünü uzatan yiyecekler düzenli olarak kullanıldığı zaman yaşam kalitesi artar ve  hastalıklardan kurtulmuş oluruz. Peki, insan hayatı için çok yararlı yiyecekler hangileri biliyor musunuz? Bakın listemizde neler var…

ZEYTİN

İnsan ömrünü uzatan yiyeceklerin başında hiç şüphesiz zeytin ve zeytinyağı gelmektedir. Zeytinyağı karaciğeri çalıştırdığı için ağrıları azaltır, yaprak ve kabukları yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Zeytin kandaki şeker miktarını düşürür, bağırsaklarda solucan oluşumunu önler, varsa solucanların düşürülmesine yardımcı olur.

zeytin ve zeytinyağının faydaları

YULAF

Ömrü uzatan besinlerden bir diğeri de yulaf. Yulaf çocuklarda hazım güçlüklerinin giderilmesine yardımcı olur. Yulaf tüketiminde insan vücudu ve ruhunun dinlenmesine yardımcı olur. Yulaf kandaki şeker oranını azaltır.

TURP

İnsan yaşamını uzatan besinler sıralamasında bir diğer yiyecek turp olduğunu biliyor muydunuz? Böbreklerimizdeki kum oluşumunu engelliler, böbreklerde taş varsa dökülmesine katkı sağlar, karaciğerde şişkinlik oluşmasını önler, sarılık hastalığına karşı çok faydalıdır, safra taşlarının oluşmasını önler, varsa düşürülmesine katkı sağlar. Siyatik, romatizma, astım gibi hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır.

 SOYA FASULYESİ

Hayatı uzatan yiyeceklerden soya fasulyesi her insanın kesinlikle tüketmesi gereken bir yiyecektir. İçerisinde barındırdığı östrojen hormonuna benzeyen madde sayesinde bu hormonun etkilerini güçlendiren bir madde bulundurduğu için özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Soya insanda hücre yenilenmesine ve hücrelerin çoğalmasının hızlandırılmasında, kansere karşı büyük koruma sağlamaktadır.

sarımsak

SOĞAN – SARIMSAK

İnsan ömrünü artıran yiyeceklerden biri soğanın kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona karşı faydalı olduğu herkesçe bilinmektedir. Soğan özellikle mide sorunları olanlar için ve mide kanseri riski taşıyanlar bolca tüketmesi gereken bir yiyecektir. Sarımsak da soğangillerden bir yiyecek olduğu için çok etkili bir besin olduğu herkesin malumudur. Soğan sarımsak antibiyotik özelliği taşıdığı için nefes darlığını giderdiği, kalbe koruma sağladığını, alerjik hastalıklara karşı etkili olduğunu bilmeniz gerekir.

soğanın faydaları

PIRASA

İnsan yaşamını artıran yiyeceklerden pırasa mide problemi çekenler, idrar yapamayanlara, kabızlık sorunu olanlara, hemoroid problemi çekenlere karşı inanılmaz etkili bir yiyecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Kadın Sorunları ve Sebepleri

PATLICAN

Hayatımızı uzatan yiyeceklerden patlıcan da özellikle pankreasın düzenli çalışmasına yardımcı olur, kansızlık çekenlere, kilo problemi olanlara yardımcı bir yiyecektir. Patlıcanın böbreklerde yanma sorunu olanlara karşı da sihirli bir yiyecek olduğunu söylemekte yarar var fayda var. Patlıcan bağırsak ve karaciğer problemi olanların fazla tüketmesi gereken bir yiyecek olduğunu da söylememiz gerekir.

PATATES

Ömrü bir kat daha uzatan bir başka yiyecek de patates. Patatesi bol tüketen insanların sindirim sorunu yaşamadığını, halsiz kalmadığını, enerjik olduğu bilinmektedir. Yalnız patates tüketirken dikkat edilmesi gereken konu, kesinlikle patatesi kızartma şeklinde tüketmeyiniz!

MAYDONOZUN FAYDALARI

Hayat iksiri maydonoz C vitamini içerdiğinden vücuda zindelik kazandırır, güçlendirir. Ayrıca ateş düşürücü ve iştah açıcı özelliği vardır. Maydanoz karaciğer problemlerine karşı, egzamalara, selülit oluşumuna, gut hastalığına, idrar yolları problemleri çekenlere şiddetle tavsiye edilen bir yiyecektir.

Maydanoz yağının faydaları

MARUL

Yeşil sebze olan ve ömür uzatan yiyeceklerden marul sütten daha fazla kalsiyum içerdiği için kemikleri güçlendirir. Kemik erimesine karşı çok katkı sağlar.

MANTAR

Kısa ömrünü uzatan yiyeceklerden mantar insan bünyesinin hastalıklara karşı koruyarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsanı zinde tutar.

LAHANA

İnsan sağlığını etkileyen yiyeceklerden lahananın kansere karşı yoğun etki gösterdiği bilinmektedir. Lahananın bol miktarda potasyumun içerdiği, bu sebeple de meme ve rahim kanserine karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Lahananın insan vücudundaki zehirli maddelerin atılmasına katkı sağladığı, kandaki şeker oranını düşürdüğü, safra kesesi hastalıklarına karşı koruma sağladığı söylenmektedir. Ayrıca lahananın bağırsak kanserine karşı vücuda direnç kazandırdığı, kanser hücrelerinin çoğalmasını engel olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Sitede Görev Almak İster misiniz?

KEREVİZ

İnsan ömrünü uzatan yiyeceklerden kerevizin içinde demir vitamini ve kireç bulunduğundan unutkanlığa ve yorgunluğa iyi gelir. Böbrekte oluşan taşların dökülmesine yardımcı olduğu, kandaki, karaciğerdeki mikropları temizlediği, tansiyon ve romatizmaya karşı iyi geldiği bilinmektedir.

KARNABAHAR

İnsan ömrünü oldukça uzatan yiyeceklerden karnabaharın zihinsel yorgunluğu giderdiği, sinirlerdeki zayıflığa iyi geldiği, dalak hastalıklarına karşı koruma sağladığı ve şeker hastalarına da iyi geldiği bilinmektedir.

İnsan ömrünü uzatan yiyeceklerden kabak eğer tohumları ile birlikte yenirse bağırsaklarda oluşan tenya ve kurtların düşürülmesine yardımcı olduğu, kabak çekirdeğinin dövülerek yenmesi sayesinde bağırsaklardaki kurtların dökülmesine yardımcı olmaktadır.


domatesin faydaları

DOMATES

Yaşam kalitesini artıran yiyeceklerden domates kansere karşı koruma sağlayan en önemli yiyeceklerin başında gelmektedir. Domatesin içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düşmesi ve vücutta su tutulmasına yardımcı olduğu, kalp hastalıklarına ve  prostata karşı iyi geldi bilinmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda domatesin prostat kanseri oluşumuna yüksek katkı sağladığı söylenmektedir.

BUĞDAY

Ömrü uzatan besinlerden biri de buğday olduğu, dolayısıyla buğday tanesinin içeriğinde kalsiyum, demir, çinko barındırdığı için bağırsak ve rektum kanserine karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.

BROKOLİ

Yaşamı uzatan yiyeceklerden brokolinin insan ömrüne ömür katan mucize bir yiyecek olduğu söylenmektedir. Brokolinin  kemik erimesine karşı çok faydalı olduğu bilinmektedir. Brokoli vitamin deposu olduğu için bağırsak ve akciğer kanserine karşı da çok etkilidir. Brokolinin göğüs kanserine iyi geldiği de uzmanlar tarafından kabul edilen bir gerçektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  2023 Yılında İnsanlık Nasıl Olur

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ