İNSAN VÜCUDUNDAKİ KASLAR VE GÖREVLERİ

İNSAN VÜCUDUNDAKİ KASLAR VE GÖREVLERİ

İnsanlar kasları sayesinde kolaylıkla hareket edebilir. İnsan vücudunda 11 ana kas grubu vardır. Şimdi bunlardan bahsedeceğiz. Kas isimleri üzerinde fazla durma ya gerek yok ama bunların vücudumuzun neresinde yer aldığını ve görevlerinin ne olduğunu bilmek gerekiyor. İNSAN VÜCUDUNDA KAÇ KAS VARDIR Evet kol bacak ve gövde yani kor 11 tane grup var. Kolları 4 tane bulunuyor, […]

İnsanlar kasları sayesinde kolaylıkla hareket edebilir. İnsan vücudunda 11 ana kas grubu vardır. Şimdi bunlardan bahsedeceğiz. Kas isimleri üzerinde fazla durma ya gerek yok ama bunların vücudumuzun neresinde yer aldığını ve görevlerinin ne olduğunu bilmek gerekiyor.

İNSAN VÜCUDUNDA KAÇ KAS VARDIR

Evet kol bacak ve gövde yani kor 11 tane grup var. Kolları 4 tane bulunuyor, bacaklarda 3 tane bulunuyor, kolda da 4 tane bulunuyor.

KASLAR VUCUDUN NERESİNDEDİR

Kor dediğiniz yer gözde bölgesi aslında kor bölgesi. Alt ve üst karın kaslarına yan taraftaki ve beldeki kas gruplarını içeren bölgedir. Bu kasların nerede olduklarını bilmek çok önemli. Çünkü spor yaptığımız zaman bu kasların harekete geçilmesi açısından çok önemli ve hangisinin güçlü, hangisinin zayıf olduğunu bilmek de ona göre çalışmakta çok önemlidir. bazen sağ ve sol tarafınızda bulunan kaslar arasında güç dengesizliği oluşabiliyor o yüzden bu kasların vücudumuzun neresinde yer aldığını bilmek çok çok önemlidir şimdi hızlı bir şekilde bu konudan bahsedelim.

kas isimleri

İlk önce kollardan başlıyoruz, ön kol kası; en iyi görünen kastır. Ön kol kasının üstünde pazı kaslarımız var. Pazıların arkasında ise kolumuzun arkasında arka kol kaslarınız var. Pazı ve arka kol kaslarının üstünde ise omuz kaslarınızı var. bu kaslar hem önden hem arkadan görebilmektedir. Kollarınızda 4 kas vardır. şimdi bacak kaslarına geçiyoruz. Üst bacak kaslarınız kuadriseps denilmektedir. Burada birlikte çalışan 4 ayrı kastan alıyor onun ismini. Bu kasların arka tarafında ise arka bacak kasları bulunmaktadır. En çok çalıştırmamız gereken kaslardan birisidir bu kasın çok gergin olması bize ağrı şikayetleri olarak dönmektedir. Onun altında ise baldır kaslarınızı var. Bacağın altında kaval kemiklerinin arkasında yer alır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

İNSAN VÜCUDUNDA HANGİ KASLAR VARDIR

Gözde bölgemizde bulunan kaslar ise  karın kasları altılı karın kası diye adlandırdığımız abs dediğimiz karın kaslarınız var ve çok önemli kas kurumudur. Mekik çekme bizi bu kaslar sayısını yapabilmekteyiz. Bunun üstüne göğüs kaslarınızı yer almaktadır. 2 tane de arkada bulunmaktadır; Boyun kası baklava dilimine benzeyen bir şekli var. ve son olarak kanat şekline benzeyen iki kasınız çift taraflı kanat kası diye adllandırılır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?