İnsani Değer; İyilik

İnsani Değer; İyilik

İyilik; adı ve söylenişi çok güzel olan bu kelime insani değerlerin en yücesinden biridir. Evet, iyilik değerinden bahsediyoruz. İyilik, duyduğunuz zaman bile kalbimizi yumuşatan, gönlümüzü ferahlatan, hem yapanı, hem yapılanı mutluluk denizinde boğan en yüce değerlerden biridir.  İyilik yapmak sanıldığı kadar, düşünüldüğü kadar yorucu, zahmet veren, zarara uğratan bir davranış değildir. İyilik yapmak için dünyada […]

İyilik; adı ve söylenişi çok güzel olan bu kelime insani değerlerin en yücesinden biridir. Evet, iyilik değerinden bahsediyoruz. İyilik, duyduğunuz zaman bile kalbimizi yumuşatan, gönlümüzü ferahlatan, hem yapanı, hem yapılanı mutluluk denizinde boğan en yüce değerlerden biridir.

 İyilik yapmak sanıldığı kadar, düşünüldüğü kadar yorucu, zahmet veren, zarara uğratan bir davranış değildir. İyilik yapmak için dünyada yaratılmış insanların, hayvanların, bitkilerin Allah’ın bir yaratığı olarak düşünülmesi, bu minvalde hareket edilmesi, bizi iyilik yapmaya sürükleyecektir. Allah’ı seven, Allah’a kul olduğunu bilen bir insan  iyilikten başka bir şey düşünmemelidir.

Yaratıcı insanlara birbirlerine muhtaç olma, birbirlerinden yardım isteme hissini, durumunu vermiştir ki karşılığında da mükafat olarak sevap kazanıp, neticesinde de en güzel mükâfat olan cennete girsinler diye düşünmüştür.

Hepimizin bildiği gibi bu dünya büyük bir sınav yeridir. Sınavda başarılı olabilmek için çok çalışmaya gerek yoktur, sadece çok iyi insan olmaya ihtiyaç vardır. Çok iyi insan olabilmek için diğer ihtiyaç sahibi canlılara iyilik yapmak en önemli görevimizdir.

İyilik kavramı hem maddi hem de manevi boyutlar içermektedir. Elbette manevi boyuttaki iyiliği bütün insanlar yapmaya çalışır, yapar ve karşılığında Allah’tan mükâfatını şüphesiz alır ama en zor olanı maddi bir iyilik yapmaktır. Çünkü maddi yapılan iyilik, somut bir şeylerin verilmesi, vazgeçilmesi, karşı tarafa, ihtiyaç sahibi insanlara devredilmesi söz konusudur. Maddi olarak iyilik yapmak her insanın harcı değildir. Çünkü insanların çoğu her defasında iyilik yapmayı sevdiğini, iyilik yaptığını, iyilik yapmak gerektiğini söyler ama iş fiiliyata gelince hemen duymazdan gelir, oradan sıvışmaya çalışır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Hz Muhammed Allah'ın Elçisi' Filmine Diyanet’ten Yapılan Açıklama
İyilik

Demek ki iyilik yapmanın en önemli boyutu bir şeylerden fedakarlık yapmak, ihtiyaç sahibi insanlara kendinde var olan bir şeyi bağışlamak demektir.

Elbette bu kural, durumu iyi olan, ihtiyaç fazlası şeyleri elinde bulunduran insanlar için geçerlidir. Fakir olan, kendisi muhtaç olan insanların başkalarına yardım etmesi tabii ki de beklenemez, zaten kendisi başkalarından bir şeyler ummaktadır.

İyilik yapmak, aslında Allah’ın bir emridir. İyilik yapma gücüne sahip olup da iyilik yapmayan bir insan, Allah katında sorumlu sayılır. Her türlü kötülüğü yapabilen biri yapabilecek durumda olan birisi, eğer Allah’ı düşünerek zarar geleceğini düşünerek, gelecekteki sonuçlarını hesap ederek, kötülük yapmaktan vazgeçerse aslında bu da bir iyilik sayılır. Bu sebeple her zaman iyi olmaya çalışalım, iyi düşünmeye çalışalım, başkaları hakkında asla fesatlık düşünmeyelim.

İyilik düşünen iyilik bulur. Ancak her zaman iyilik yapmak yetmeyebilir. İyilik yaparken karşı tarafı incitmemek, kırmamak, nezaket kuralları içerisinde davranmak gerekir. Çünkü bir iyilik yaparken iyilik yaptığın kişiye bunu sürekli ima ederseniz ya da reklam aracı olarak herkese duyurmaya çalışırsınız, yaptığın iyiliğin hiçbir kıymeti kalmaz. Bilakis karşı tarafı üzmüş olursunuz.

Şunu da unutmamak gerekir ki insani değer; iyilik sayesinde bütün insanlar kardeşimiz gibi hareket etmeli, kardeşimiz gibi konuşmalıyız. Onlarla konuşmasak bile bir kardeşimiz gibi düşünmeliyiz. Hayatın her basamağında bu şekilde hareket edersek kalbimizdeki sevgi büyüyecek, düşmanlıklar azalacak, dünyada mutluluk artacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özlenen Ramazan Ayı

Bir önceki yazımız olan Kendine Güvenmek başlıklı makalemizde kendinize özgü güveni geliştirme ve Özgüven hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?