İnsanların İlk Tapındığı Yer; Göbeklitepe

İnsanların İlk Tapındığı Yer; Göbeklitepe

Göbeklitepe gibi çok eski çağlara ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kalıntılara sahip ve tarihi anıtları barındıran bir mekânın tanıtımında geç kalındı, diyebiliriz. Ancak zararın neresinden dönülürse kardır.

İnsanlığın ezberini bozan, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilen, bütün dünyanın dikkatleri üzerine çeken Şanlıurfa’daki Göbeklitepe tarihin yeniden yazılmasına ışık tutuyor.

İnsanoğlu en uzak milattan önce 6000 yıllarına ait olan Portekiz’deki Almenders Cromlech’in kalıntılarına ulaşabilirken, nihayet tarihin yeniden yazılmasına olanak tanıyacak olan Göbeklitepe’de şaşkınlığa uğruyor. Çünkü tam Milattan Önce 12000 yıl kadar uzağa giden işaretler günümüze kadar uzanıyor.

Burada insanların henüz avcı olarak yaşadığı dönemlerde inşa ettikleri insanlığın ilk tapınakları yer alıyor.

Göbeklitepe nasıl keşfedildi

Seksenli yıllarda arazisini sürmek isteyen iki köylü tesadüfen bir heykele rastlıyor. Buldukları heykel biraz absürt. Çünkü müstehcen olarak düşünülüyor. Kimseye gösterilmeden örtbas ediliyor, bir ahırda üstü kapatılarak saklanıyor. Belki biraz tedirginlik, belki biraz sorumluluk; buldukları bu heykelin devlete teslim edilmesi gerektiği yönünde karar verdiliyor. Bulunan heykel Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne götürülüyor. İşin ilginç tarafı, müzede heykelin tam olarak değerini anlayabilecek uzman bulunmuyor. Bu sefer müzenin deposunda beklemek zorunda kalıyor heykel.

Uzun zaman geçiyor. 1990’lı yıllar geliyor. Bölgeye gelen Profesör Harald Hauptmann ve ekibi bu eseri görmek için Urfa’ya geliyor. Eserin nereden çıkarıldığını merak ediyorlar. Bulan kişiler uzman ile görüştürülüyor. Köylüler eseri nereden bulduklarını söylüyorlar ve insanlık tarihinin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’deki tapınaklar gün yüzüne çıkarılıyor.

İnsanoğlunun en eski yerleşim yerlerinden olan ve oldukça önemli bir tarihi anıtın da bulunduğu Göbeklitepe ve Haliliye isminin hak ettiği yeri alması gerekir.

Yerel yönetimler eski klasik anlamda hizmet sunmanın yanında sosyal alanda da çeşitli etkinliklere imza atıyorlar. Gerek bölgelerinin isimlerini duyurmak, gerekse de yerel halka farklı hizmet sunmak isteyen belediyeler her geçen gün bir başka yeniliğe imza atıyor. Günümüzde de oldukça sık rastladığımız festivaller hem içerik hem de ilginç oluşları bakımından övgüye değer görülmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgemizin önemli illerinden biri olan, Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi de bu doğrultuda bir festivali hayata geçiriyor. Birkaç yıl önce ilk kez düzenlenen, Göbeklitepe Film Festivali bu anlamda farklılığı ve içeriği ile dikkat çekici idi.

Göbeklitepe’nin tanıtılması

Geç de olsa önemli bir farkındalık oluşuyor. Göbeklitepe hak ettiği değeri yavaş yavaş elde ediyor. 2019 yılı Göbeklitepe için başlangıç olarak kabul edilebilir, çünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılının Göbeklitepe yılı olduğunu duyurdu. Bu kapsamda Haliliye Belediyesi de önemli girişimlerde bulundu. Göbeklitepe’nin tanıtılması için var gücüyle çalışıyor. Belgesel film festivali ile başlayan yolculuk bilboarlarla, Türk Hava Yolları tarafından bir uçağı Göbeklitepe ismi verilmesi ile son sürat yol alıyor. Öyle ki, en son Japon ünlü iki şair Göbeklitepe’yi şiir yazmak için ilham kaynağı konumuna bile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ