İnsanların İsimlerini Hatırlayamama

İnsanların İsimlerini Hatırlayamama

Çoğu zaman en yakınımızın ismini bile hatırlayamadığımız zamanlar olabiliyor ve rezil olma durumuna düşebiliyoruz. Katıldığınız bir toplantıda önceden tanıştığımız şahsen bildiğiniz biriyle konuşurken ismiyle hitap etmemiz gerektiği halde ismini unuttuğumuz için kendi kendimize ‘onun adı… ah ah, dilimin ucunda, işte hatırlayacağım şimdi’ gibi kelimeleri kullanmak zorunda kaldığımız olmuştur. Hele hele sosyal medyanın da hayatımıza girmesi […]

Çoğu zaman en yakınımızın ismini bile hatırlayamadığımız zamanlar olabiliyor ve rezil olma durumuna düşebiliyoruz. Katıldığınız bir toplantıda önceden tanıştığımız şahsen bildiğiniz biriyle konuşurken ismiyle hitap etmemiz gerektiği halde ismini unuttuğumuz için kendi kendimize ‘onun adı… ah ah, dilimin ucunda, işte hatırlayacağım şimdi’ gibi kelimeleri kullanmak zorunda kaldığımız olmuştur. Hele hele sosyal medyanın da hayatımıza girmesi ile isimleri hatırlamak imkansız hale geldi.

Unutkanlık doğaldır ama aşırı boyutlara veriyorsa durun biraz tehlikeli bir hal olabilir w söylemek istemediğiniz ve herkesin tahmin ettiği gibi  alzheimer (alzaymır) hastalığı boyutuna gidebilir. Işte sizi zor durumlarda bırakan isimleri hatırlayamama paranoyasından kurtarmak için basit ipuçları vermek istiyorum.

İsimleri  hatırlamanın yolları

Sizinle çalıştırılan bir insana el sıkışma anında göz teması sağlamanız gerekir ve öpüşme ritüelleriyle uğraşmadan direk tanıştığımız kişinin ismini aklımıza yazmalıyız. Önemli olan seremoni değil, o kişinin kim olduğunu belleğinize iyice kutlamaktır. Onun en önemli akılda tutulması gereken durumu ve etkisi aklımızda kalması gereken ismidir.

İsimleri kolay hatırlamanın yolları

Yeni tanıştığımız kişinin isminin unutulmaması için konuşma aralarında sık sık ismi ile sabredersek yeni tanıştığımız kişiyi hafızanıza iyice yerleştirin ve unutma ihtimaliniz azalacaktır. Hem de her insan kendisine ismi ile hitap edilmesini sever ve hoşuna gider. İnsanlara ismi ile seslendiğiniz zaman kendini çok özel hissettiği için mutlu olacaktır. Aslında sizin karşınızdaki kişinin adını hafızanızda tutma oyun oynadığınızı asla bilmeyecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bisikletin Dengede Durması

Yeni tanıştığımız insanların isimlerini unutmamanız için yapmanız gereken küçük taktiklerden bazıları da karşıdaki kişinin yüzüne dikkatlice bakmanız gerekir bu kişinin fiziksel özelliklerini hafızanıza alırken bu kişinin fiziksel özelliklerini ismi ile ilişkilendirmeye çalışmamız gerekir. Örneğin Tamer ile tanıştıysanız uzun kulaklı tıknaz göbekli çilli veya peltek konuştuğu aklınıza kazanabilir. bu durumda da insanları fiziksel özellikleriyle hafızanıza kutlarsınız fiziksel özelliklerinden çağrışım yaparak isimlerini hatırlamanız kolay olacaktır.

Tanıştığınız kişilerin isimlerini unutmamanın bir başka yöntemidir yeni tanıştığınız kişinin herhangi bir ünlü ilişkilendirilmesi farklı ve ilginç bir yöntem olarak uygulanabilir örneğin yeni tanıştığınız kişi tanıdığınız hangi ünlüye benziyor sa ismini ünlünün ismi ile eş değiştirerek belleğinize yerleştirebilirsiniz.

İnsanların isimlerini unutmamak için ilginç bir yöntem hayali olarak parmağınızla yeni tanıştığınız kişinin ismini kendi alnına farazi olarak yazmanız ilginç ve eğlenceli bir yöntem olabilir.

Son olarak size söyleyebileceğiniz tavsiye, insanların isimlerini yinede unutuyorsanız ki bu doğal bir durumdur; insanı rencide etmeden ismini hatırlayamadığınız kalbini kırmadan söylemek insani bir erdemdir kibarca kendisini çok iyi tanıdığınızı ama ismini unuttuğunuzu söyleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?