İNSANLIĞI DEĞİŞTİREN BULUŞ; KAĞIT

İNSANLIĞI DEĞİŞTİREN BULUŞ; KAĞIT

KAĞIT NASIL ÜRETİLİR İnsanoğlunun en büyük buluşlarından biriside şüphesiz kağıttır. Bilimin, kültürün ve sanatın gelişerek yayılmasında  kağıt anahtar rol oynamıştır. Kağıdın ilk ortaya çıkışı milattan önce dördüncü bin yılda olmuştur. Papirüs adı verilen kağıtlar kullanılmaya başlanmıştır. Bitki liflerinden elde edilmesi ile oluşturulan papirüs, kağıdın ilk şekli olarak kabul edilmektedir. Ancak daha sonra hayvan derilerinin inceltilip […]

KAĞIT NASIL ÜRETİLİR

İnsanoğlunun en büyük buluşlarından biriside şüphesiz kağıttır. Bilimin, kültürün ve sanatın gelişerek yayılmasında  kağıt anahtar rol oynamıştır. Kağıdın ilk ortaya çıkışı milattan önce dördüncü bin yılda olmuştur. Papirüs adı verilen kağıtlar kullanılmaya başlanmıştır. Bitki liflerinden elde edilmesi ile oluşturulan papirüs, kağıdın ilk şekli olarak kabul edilmektedir. Ancak daha sonra hayvan derilerinin inceltilip kurutulmasıyla da elde edilen parşömenler kullanıldı. 

KAĞIT İMALAT AŞAMALARI

Bugün bildiğimiz anlamdaki kağıt milattan sonra 105 yılında ortaya çıkmıştır. Çin’de ilk kez kağıt hamuru hazırlanarak bugünkü kağıt üretimine başlanmasının önü açılmış oldu. Türkiye’de ise kağıt üretiminin temelleri Osmanlı imp.  döneminde başlamıştır. Matbaanın kullanılmaya başlaması ile artan kağıt ihtiyacı karşılamak için Yavuz Sultan Selim Han 1744 yılında Yalova’da bir kağıt fabrikası kurdu.

Kağıt bugün günlük yaşamımızın her alanında kullanılmaktadır. Tuvaletten tutunda, peçete, mendil, defter, kitap, kutu ve aklınıza gelebilecek her türlü süs eşyasına kadar kullanmadığımız sektör tok gibi. Her gün insanlar binlerce ton kağıt tüketilmektedir. Kağıdın ham maddesi  bitkilerin hücre yapısından alınmaktadır. Ağaçların işlenmesi ile kağıt için gerekli selüloz elde edilebilmektedir. Ancak selülozun Türkiye’de  üretilmemektedir, dışarıdan getirilen selüloz tabakaları kağıt üretiminde kullanılmaktadır. Selüloz tabakaları suyla birlikte karıştırıcılarda suda eritilerek kağıt hamuru hazırlanarak, içine mürekkep atılmaktadır. Böylece kağıdın istenen beyazlıkta olması sağlanmaktadır.

KAĞIT İMALAT AŞAMALARI

Malzemelerin karışımından sonra kağıt hamuru işlemeye hazır hale getiriyor. Elde edilen bu hamur makinalerde işlenerek inceltiyor. Aynı zamanda bu hamurdan bulunan su büyük işlevli makinalerde emiliyor, kuru madde miktarı yüzde 18’e kadar getirilebiliyor ve kurutuyor. Kurutma işleminden sonra aslında kağıt üretimi için su vazgeçilmez bir unsurdur. Kağıt hamurundan ayrılan su geri dönüşüm tanklarına alınmaktadır. Selüloz parçaları temizlendikten sonra bu su yeniden hamur yapımı için kullanılmaktadır. nişasta ile kaplanan kağıt son kez kurutma ünitesine gönderilir ve istenen kağıt artık nem oranı da uygun hale getirilmiş demektir. Kağıdın kalınlığı ve gramajı üretim hattının sonunda belirlenmektedir. Bunun için silindirlerin arasına giren kağıt basınç ve sıcaklık sayesinde inceltiliyor ve son aşama olarak kağıt bobine sarılıyor. Kağıdın kopmasıyla birlikte  devreye girer. Üretimin ara vermeksizin devam etmesi sağlanır. 

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sarı Gelin Türküsünün Gerçek Hikayesi

Günümüzde en büyük sorun kağıt üretimi değil, değişen dünya koşulları nedeniyle kağıt hammadesi bulmak olmuştur. Ayrıca kağıt tüketiminin büyük bir hızla artması ile ormanların yok olması tehdidi yeni arayışlara sürüklemiştir. Bu amaçla sanayi türü ağaçlar dikilmeye başlanmış ormanlara kısacası doğaya verilen zarar minimize edilmeye çalışılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?