İnsanoğlu ve Dünya

İnsanoğlu ve Dünya

500 bin yıl önce Dünya’mız pırıl pırıl yaşanacak bir yer iken, insanoğlunun Dünya’yı keşfetmesi ile birden her şey tersine döndü. İnsanoğlu Dünya’ya ayak basmadan önce cennetten bir parça olan yeryüzü, insanın gelmesiyle akıl almaz derecede yok edildi, neredeyse yaşanmaz hale geldi. İnsanoğlu doğada ne gördüyse tahrip etti, böcekleri ezdi, yılanları öldürüp derisinden ayakkabılar, botlar yaptı, kanatlı […]

500 bin yıl önce Dünya’mız pırıl pırıl yaşanacak bir yer iken, insanoğlunun Dünya’yı keşfetmesi ile birden her şey tersine döndü. İnsanoğlu Dünya’ya ayak basmadan önce cennetten bir parça olan yeryüzü, insanın gelmesiyle akıl almaz derecede yok edildi, neredeyse yaşanmaz hale geldi.

İnsanoğlu doğada ne gördüyse tahrip etti, böcekleri ezdi, yılanları öldürüp derisinden ayakkabılar, botlar yaptı, kanatlı hayvanlara bile eziyet edip akıl almaz işkencelere maruz bıraktı. Güya hayvanları evcilleştirip faydalanmak için onlara acımasızca işkenceler etti. Koyunları, keçileri kendi çıkarları için tüylerini yoldu, derilerini yüzdü, önüne çıkan ne olursa olsun hep yok etmeyi düşündü, öldürdü, katliam yaptı. Fokların derilerini bile yüzüp kendisine kürk yapmayı düşündü, dev gibi filleri hiç acımadan katlederek kendi lüksü için kullanmayı tercih etti.

doğa düşmanı insan

İnsanoğlunun doğaya düşmanlığı

İnsanoğlu o kadar acımasız ve düşüncesiz hareket etti  ki gemilerden denizlere zehirli atıklar bırakarak deniz canlılarının yok olmasına sebep oldu, sonra da akılsızca denizdeki zehirli canlıları avlayarak bir güzel yedi. Ormandaki her türlü canlıyı acımadan silahlarla katlederek yok olup gitmelerine fırsat verdi. İnsanoğlu kendi zevki sefası için ormanları bile gözü dönmüş bir şekilde kesip kağıt yaparak kullanmak istedi, ama dünyanın oksijen kaynağı ormanları yavaş yavaş tükendiğinin hiç farkına varmadı. Sonra dev gibi bloklar yaparak dünyanın şeklini bozdu, taşıtlar yaparak ulaşımda hızı yakalamak için fosil yakıtları kullanmaya başladı. Böylece hem dünyayı kirletti, hem de yakıtları tüketti. İnsanoğlunun aptallığı saymakla bitmez.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÜNLÜ MAKALELER VE YAZARLARI

İnsanoğlu çok akıllı olduğunu sanarak durmadan yenilikler yapmaya, yeni şeyler üretmeye heveslendi ama dünyayı sistematik bir biçimde çöplüğe döndürdüğünün hiç farkına varamadı. Her şey fabrikasyon bir şekilde üretilirken aslında dünyanın sonunu hazırladığının hiç hesabını yapamadı.

İnsanoğlu ve canlılar

Canlıların genetiği ile oynadı, farklı türler oluşurken, canlıların gerçek türünü yok ettiğinin hiç farkına varamadı. İnsanoğlu sürekli teknolojik cihazlar yaparak kullanım ömürlerini de kısa tutarak dünyayı teknolojik bir çöplük haline dönüştürdüğünün hiç farkına varamadı. Her evde çok sayıda kullanılmayan teknolojik atıklar dağ gibi yığılmaya başladı. Geri dönüştürülebilir hiçbir şey kalmadı. İnsanoğlu ve canlılar uyum içinde yaşayamaz mı?

Kendini akıllı sanan insanoğlu şimdilerde kendi elleriyle yok ettiği dünyayı ve canlıları tekrar yeniden, nasıl eski haline döndürebilirim diye kara kara düşünmeye başladı.

 İnsanoğlunun aptallığı

İnsanoğlu o kadar aptallık yaptı ki kendini öldürecek silah ve bombaları bile üretmekten geri durmadı. Daha da ileri giden insanoğlu kimyasal silahlar yaparak hem kendini, hem hayvanları ve nihayetinde bitkileri bile zehirlemekten hiç geri durmadı.

Keşke en başında bütün canlılarla uyum içinde yaşayarak doğaya zarar vermeseydik, çöp yığını dünyanın içinde çaresiz kıskaca alınmış vaziyette kalmazdık.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?