İNTERNET BAĞIMLILIK YAPIYOR

İNTERNET BAĞIMLILIK YAPIYOR

SANAL ÇÖPLÜKTEN UZAK DURUN! İnternet hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki sanki o olmazsa bir şeylerimiz eksik kalacak. O derece bağımlılık boyutuna varmıştır. En küçük yerleşim birimlerini bırakın, gelişen teknoloji sayesinde erişemeyeceğimiz yer yok gibi. GSM firmalarının reklamlarını izlediğimiz zaman da görüyoruz ki her yerden bağlanabilme şansımız var artık bu internete. Hemen her şeyde, merak […]

SANAL ÇÖPLÜKTEN UZAK DURUN!
İnternet hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki sanki o olmazsa bir şeylerimiz eksik kalacak. O derece bağımlılık boyutuna varmıştır. En küçük yerleşim birimlerini bırakın, gelişen teknoloji sayesinde erişemeyeceğimiz yer yok gibi. GSM firmalarının reklamlarını izlediğimiz zaman da görüyoruz ki her yerden bağlanabilme şansımız var artık bu internete.
Hemen her şeyde, merak edilen ya da bilgi edinilmesi gereken durumlarda, eskiden kütüphaneye gidilirken günümüzde internete müracaat ediyor insanlar. Türkiye’nin arama motoru da başka yokmuş gibi ‘google’ oluyor otomatikman. İnsanlar kendi arasında konuşurken bilgisayardan ve de internetten mevzu bahis olunca ‘gogula yaz, orada çıkar’ diyorlar.
İnternet Faydalı mı
Aradığımız her şey bulunuyor bulunmasına da bu merak ettiklerimize cevap verenler kimler acaba? Bize verilen bilgiler ne denli gerçek, ne kadarı uzmanlar tarafından oraya yüklenmiş hiç merak ediliyor mu? Maalesef bilinçli insan çok az. Ekranda gördükleri her şeyin doğru olduğuna inanmaya hazır bekliyorlar gibiler! Şimdi siz bu satırları okurken bile düşünmeniz gerekiyor, bu yazılanların gerçek payı nedir, ne değildir diye.
Bu site çok önemli değil, burada yazılanlar da anayasa maddesi değil! Demek istiyorum ki, her girilen site her zaman doğru bilgi vermez! Herhangi bir konuda ihtiyacınızı karşılamak için girdiğiniz sitelerin ne kadar güvenli olduğuna ve hangi amaçla hazırlandığına dikkat ediniz.
Tavsiyem, yıllardır aynı konuda uzmanlaşmış kişilerin hazırladığı ve kurumsal olan sitelerin incelenmesi ve buralardan bilgi alınmasının doğruluk derecesinin yüksek oluşudur. Dikkat edin incelenmesi diyorum, kesin doğru bilgi verirler demiyorum! Asıl söylemek istediğim ise, internet hem çok yararlı hem dikkat edilmezse çok zararlı bir mecra. Hatta zararı, yararından kat kat üstün! Bunu da şu anlamda söylüyorum; bir insan gerçek anlamda ihtiyacını en fazla bir saatte bitirebilir ama oturduğunuzda zamanın nasıl geçtiğini bilemezsiniz, bir bakarsınız ki siz hiç ummadığınız siteler ve bilgilerle meşgulsünüz! Bu durumda hem zamanı öldürmüş oldunuz, hem de toplumdan uzaklaştınız, sosyal ilişkileriniz sekteye uğramaya başladı, demektir. Devamında ise internet bağımlısı, asosyal bir varlık olursunuz! Nihayetinde mevcut durum ortaya çıkar, kimse kimseye eyvallah demez!
Kendini internet tuzağından koruyabilenlere ne mutlu! İnterneti amacına uygun bir şekilde kullanabilene ise şapka çıkarmak gerekir ki bu sayı bence çok ama çok azdır. İnşallah ben yanılıyorumdur. Sanal çöplük olma yolunda bilgisi olmayanların ilgi alanı olduğu müddetçe internet zehir saçmaya devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avrupa Birliği Zırvası

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?