İnternet Paketleri Aldatmacası 

İnternet Paketleri Aldatmacası 

 SINIRSIZ İNTERNET YUTTURMACASI  Sabit telefonlar artık günümüzde çok az kullanılmaktadır.  Kullananlar da kurumsal firmalardır. Yoksa hiç kimse sabit  telefonları kullanmayı pek düşünmüyor. Bazılarının  evlerinde sabit telefon hattı var ama görünürde var!  Muhtemelen bir internet paketi almıştır, bu paketin içine dahil  edilmiş bir sabit hat almak zorunda kalınmıştır. İstatistiklere  göre de bu kampanya içindeki sabit telefon […]

 SINIRSIZ İNTERNET YUTTURMACASI

 Sabit telefonlar artık günümüzde çok az kullanılmaktadır.  Kullananlar da kurumsal firmalardır. Yoksa hiç kimse sabit  telefonları kullanmayı pek düşünmüyor. Bazılarının  evlerinde sabit telefon hattı var ama görünürde var!  Muhtemelen bir internet paketi almıştır, bu paketin içine dahil  edilmiş bir sabit hat almak zorunda kalınmıştır. İstatistiklere  göre de bu kampanya içindeki sabit telefon hatları kullanıldığı  düşünülmektedir. Oysa hiç kimse mobil telefon hatları varken  cep telefonları kullanırken bir ilkellik gibi görünen sabit telefon hattına bağlı kalmak istemez. Biraz önce söylediğim gibi mecburen bir internet hattı satın aldığınız zaman kampanya yapıyorlar. Bu kampanyanın içine sabit telefon hattı, uydudan kablolu telefon adında televizyon hattı ya da güvenlik sertifikası gibi birkaç tane hoşunuza gitmeyecek veya hoşunuza gidecek ama fiyatı etkileyecek seçenekleri de koymaktadırlar.

SINIRSIZ İNTERNET YOKTUR

Örneğin aldığınız internet paketi sınırsız olarak sunulmaktadır ama öğreniyorsunuz ki aslında bir sınırlama vardır. Bu da ortak kullanım limiti adı altında anlatılmaktadırlar.  En başına sınırsız internet paketi yada kampanyası adı altında satılmakta iken sonra sözleşmenin içinde karınca duası gibi yazılmış ortak kullanım kotası olduğunu not etmektedirler. Bu da çok önemli bir sorun olmasa da yine de insanı rahatsız ediyor. ortak kullanım kotası sizi ister istemez sınırlandırmaktadır. Eğer bu kotaya dikkat etmezseniz ayın sonuna doğru bağlantı hızınız iyice hatta çok çok yavaşlayacaktır. Bu sebeple gereksiz yere kendinizi sınırlandırmak zorunda kalıyorsunuz. Oysa aldınız pakette hiç sınırdan bahsedilmiyordu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayakkabı Nasıl Yapılır-Üretilir
İnternet Paketleri

İNTERNET BAĞLANTI HIZINI TEST EDİN

Bir başka sorun ise aldınız internet paketinden bağlantı hızı farklı gösteriliyor, evde internetten bağlantı hızınızı kontrol ettiniz zaman ise size taahhüt edilenin yarısı kadar bile hızınız olmadığını görüyorsunuz. Örneğin bağlantı hızınızın 20 megabit olacağı söyleniyor ama evde hızınızı test ettiniz zaman görüyorsunuz ki en fazla 7 -8 megabit bağlantı hızınıza sahip olduğunuz anlıyorsunuz. Sebebini müşteri hizmetlerine arayıp sorduğun zaman, bulunduğunuz bölgenin altyapısının hızınızı tam desteklemediğini söyleyeceklerdir. O zaman alt yapıyı tamamlamadan bu insanlara bulundukları adreslerini, yaşadıkları yeri sormaları gerekmektedir ve alt yapılarına göre ücretlendirme yapmaları gerekmez mi? Bu internet sağlayıcı firmalar tarafından insanları dolandırmanın kandırmanın bir başka boyutudur!

Tekrarlamak gerekirse sabit hat zorlamaları sorunun birinci boyutunu gösteriyorken ‘güya buna ücret ödemiyoruz’ kampanya bitiminde fatura otomatikman sabit hatlara ödemeli olşuyor ve ödemediğiniz fiyatı da dahil ederek devam etmeye başlıyor. Siz iptal ettirinceye kadar. Ki zaten internet bağlantınızı iptal ettiremezsiniz. çünkü internet paketinizi kapatırsanız mecburen yenilemeniz gerekmektedir. Bu sebeple birkaç ay kablolu ev telefonuna da para ödemek durumunda kalıyorsunuz .

İNTERNET ALTYAPINIZI SORGULAYIN

İkinci konu biraz önce söylediğim gibi altyapıları hazır olmadığı halde düşük hızla verdikleri hizmetin bedelini yüksek hızla satmaktadırlar. Bu da direkt tüketici kandırmanın farklı bir yolu olsa gerek. yine paketin içinden sattıkları internet, ‘sınırsız internet’ paketin içinden adını bilmediğiniz ücretsiz kalemler mevcut ama bu kalemler kampanya bitiminde veya size verilen ücretsiz süre sonunda otomatikman yeniden normal fiyatından ücretlendirildiği görülmektedir. Hiç haberimiz olmadan faturanız yükselecektir. örneğin satın aldığınız internet paketi içinde antivirüs programı dahil edilmiştir ama sizin kampanyanızın ya da taahhüdünüz sonuna kadar devam etmeyebilir. 3 ay, 5 ay sonrasında sizden devam edip etmediğinizi sormadan yeniden faturaya antivirüs programı ücreti aylık size düşen dilimini faturanıza yansıyacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İş Görüşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

İNTERNET PAKET DETAYLARI

Bir başka aldatmaca müzik programları olsun ya da başka paralı sitelere birkaç ay ücretsiz bağlanabileceğinizi hediye ettiklerini söylemişlerdir ama faturalarında ya da size taahhütleri içinde birkaç ay sonra o da yeniden ücretlendirilecektir.

Önemli başka bir sorun ise satın aldığınız internet paketin içinde kesinlikle uydudan televizyon izleme imkanını ücretsiz sunduklarını taahhüt etmektedirler ama bu da yine kılıfına uydurularak kesinlikle hizmetini alamayacağınız tuzak bir göstermelik eklemedir. Sebebi şudur; Kablolu TV adını verdikleri televizyon izleme programında yine bağlantı hızınızdan dolayı verim alamayacağınızı söylecekler siz de bu durumu karşısında şaşırıyorsunuz doğal olarak sebebini soruyorsunuz yine yaşadığınız bölgenin altyapısının bu hizmeti tam sağlayamayacağını, sürekli bağlantı kopmaları yaşayacağınızı söyleyeceklerdir. Çok ilginç değil mi? Bu hizmet paketin içine dahil ediliyor ama hizmet almak istediğiniz zaman da alt yapılarının buna müsait olmadığını söylüyorlar.

SATIŞ SÖZLEŞMELERİNİ İYİ OKUYUN

Burası gariplikler ülkesi Türkiye olunca her şey bir kılıfına uyduruluyor ve tüketici de çaresiz boynunu bükerek onların ‘sınırsız’ adı altında sattıkları bütün yutturmacaları sineye çekerek hepsini kabul ediyor. Çaresiz tüketiciye çarşaf gibi hazırladıkları satış sözleşmesini imzalatıyorlar.
Bütün bu yutturmacaları elbette yaşayarak öğreniyorsunuz. Faturanız kabardığı zaman ya da size vaat edilen hizmeti alamadığınız zaman iş işten geçmiş oluyor. Çünkü size en az bir yıllık taahhüte imza attırmış oluyorlar. Yani her şeyi peşinen kabul etmiş durumda oluyorsunuz, itiraz edeceğiz bir durum kalmıyor, mecburen bir yılı bekliyorsunuz. Hatta birkaç ay da devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü benzer hizmeti veren internet sağlayıcı firmaların hepsi birbirinin aynısı… Başka bir firmaya geçmeyi düşündüğünüz zamanda  yine altyapı sorunu vardır ya da diğer firmalar şikayetçi olduğunuz ve memnun olmadığınız firmanın altyapısını kullanmaktadırlar zaten. Yani çaresiz onların isteklerine boyun eğmek zorunda kalıyorsunuz…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tipo Baskı Nedir-Tipo Baskıcı Ne Yapar Maaşı Kaç Lira

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?