İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Yeterlilik alanı olarak sistem analizcisi, IT uzmanlığı, bilgi işlem yöneticiliği, sistem uzmanlığı, ağ uzmanlığı, bilgi işlem uzmanlığı, sistem denetim uzmanlığı, sistem ve ağı danışmanlığı, sistem yöneticiliği, ağ yöneticiliği bulunan bir meslek sahibi olma düşüncesindeki gençlere İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümünü anlatacağız. Sonrası ise kendini geliştirmek, daha ileri kademede hizmet vermek isteyenler dikey geçiş avantajını kullanıp […]

Yeterlilik alanı olarak sistem analizcisi, IT uzmanlığı, bilgi işlem yöneticiliği, sistem uzmanlığı, ağ uzmanlığı, bilgi işlem uzmanlığı, sistem denetim uzmanlığı, sistem ve ağı danışmanlığı, sistem yöneticiliği, ağ yöneticiliği bulunan bir meslek sahibi olma düşüncesindeki gençlere İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümünü anlatacağız. Sonrası ise kendini geliştirmek, daha ileri kademede hizmet vermek isteyenler dikey geçiş avantajını kullanıp alanında ihtisas yapabilecekler.

İnternet ve Ağ Teknolojileri programı mezunu olan ve yükselmek isteyenlerin geçebileceği 4 yıllık lisans programları şunlardır;

 • Yazılım mühendisliği
 • Bilgisayar
 • Matematik
 • Matematik ve bilgisayar bilimleri
 • Bilgisayar bilimleri
 • Bilişim sistemleri ve teknolojileri
 • Bilişim sistemleri mühendisliği
 • Bilgisayar-informatik
 • Bilgisayar ve yazılım mühendisliği
 • Bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri
 • Bilgisayar mühendisliği

Programdan mezun olanlar doğal olarak bilişim sektörünü ilgilendiren alanlarda istihdam yakalayacaklardır. En başta internet ağı ile alakalı olan her türlü teknolojiler, danışmanlık firmaları, servis sağlayıcılar, kamu kurum kuruluşları, KOBİ’lerin bilgi işlem bölümleri başta olmak üzere önemli kadroları dolduracaklardır.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Teknikeri Ne İş Yapar

İnternet ve ağ teknolojileri mezunları nerelerde iş bulabilir

Yazılım, yazılım ve güvenlik firmalarında, bilgi işlem bölümlerinde, her türlü önemli kurumsal firmanın ağ ve sistem destek firmalarında, bilişim ve teknolojik eğitim veren danışmanlık firmalarında görev alırlar.

Yerine göre kamu kurum kuruluşları, yerine göre özel sektörün lider firmaları, internet ve ağ teknolojileri teknikerine kadrolarında yer açar.

Bu programı kimler okumalıdır

 • Yazılım ve bilgisayara ilgi duyanlar
 • İnternet güvenliği alanında kendini geliştirme düşüncesinde olanlar
 • İnterneti ve yazılım teknolojisini sürekli takip edebilenler
 • Orta ölçekli ya da büyük ölçekli işletmelerin teknolojik alt yapılarını merak edip takip edenler Ayrıca iletişim bilişim yazılım ve sistem yönetimi alanında söz sahibi olmak isteyenler internet ve ağ teknolojileri bölümünü tercih edip bu alanda yol alabilirler
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadın Sorunları ve Sebepleri

Hangi üniversitelerde bu program okutulmaktadır

2020 itibarıyla 6 vakıf, 7 devlet üniversitesi olmak üzere 13 eğitim kurumunda internet ve ağ teknolojileri programı bulunmaktadır. Bu programda eğitim görenlerin çoğu öncelik olarak özel üniversiteleri tercih etmiştir. Devlet üniversitesi olarak en çok tercih edilen ise Amasya ve Sakarya Üniversiteleridir. Ücretsiz olarak yerleşilen ve en düşük olarak kabul edilen puan Sinop Üniversitesi 293 puanla öğrenci kaydı yapmıştır.

Eğitim kurumları sınıflarda ortalama 30 öğrenci ile eğitim görülmektedir. Bu programı kazanmak için TYT Türkçe, sosyal, matematik ve fen derslerine cevap vermek gerekiyor. En fazla puan alıp devlet üniversitesinde kayıt yaptıran bir öğrenci 2019 yılında 40 soruda Türkçe’den yaklaşık 14, sosyalden 6, matematikten 1,5, fenden 3 net ile bu puanı elde edip tercihini yapmıştır.

İnternet ve ağ teknolojileri

İnternet ve ağ teknolojileri bölümü nedir niçin okunmalıdır

Zamanın su gibi aktığını teknolojik aletleri kullanırken hiç anlayamıyorsunuz. Hızla ilerleyen zaman aslında ne kadar değerli olduğunu yıllar geçtikten sonra alıyoruz. Cebimizde bilgisayarlar ile dolaşıyoruz. 20 yıl öncesinde evlerimizde büyük yer işgal eden ağır cihazlar artık çoktan çöplerde yerini aldı. Gelecekte hangi teknoloji bizi bekliyor bilemiyoruz.

Teknolojinin hayatımızda önemli yer edindiği inkar edilemez bir gerçek. Bu teknolojik cihazların hayatımızı kolaylaştırması için de önemli yazılımlar ve ihtiyacımız olan donanımlar gerekir. Ayrıca bu sistemlerin insana faydalı olabilmesi için internet ve sistemlere ihtiyaç duyulur, o da yetmedi bu sistemlerin korunması için güvenlik sağlanması sorunu çıkar. İnternete ağ teknolojileri bölümünde bütün bu saydığımız teknolojilerin, sistemlerin, ağların meydana çıkışı, kullanılması, yönetilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip teknisyen ve tekniker yetiştirilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Süt Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

İnternet ve ağ teknolojileri ne işe yarar

Bu program internet kullanıcılarının yaralanması amacıyla ihtiyaç duyulan her türlü sistem ve programın ideal bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacak eleman yetiştirir. İnternet ve ağ teknolojileri programı işletim sistemleri, internet altyapı ve donanımları, aktarma cihazları, sunucular gibi donanımların yönetilmesi, kurulması ve önemli sorumlulukları üstlenecek personelin yetişmesine yardımcı olur.

Bilişim alanında kurumsal firmaların ihtiyacı olan network uzmanı, IT personeli olmak isteyenlere bu program gerekli desteği sunmaktadır. Geleceğin meslekleri arasında kabul edilen internet ve ağ teknolojileri programı uzaktan, öğretim ikinci öğretim gibi seçenekler ile de eğitim görme şansı sunmaktadır. Sakarya ve Amasya Üniversiteleri uzaktan bu programı okumak isteyenlere imkan tanımaktadır. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi hem ikinci öğretim hem de burslu öğrenci kabul etmektedir.

İnternet ve ağ teknolojileri teknikeri ne iş yapar

 • Hizmet verdiği birimde iletişim ve sistem altyapısı için gerekli ihtiyaçları belirler.
 • Sistem tasarımını yapar.
 • İhtiyaç duyulan yazılım ve donanımı belirler ve kurulumu yapar.
 • İnternet uygulamaları ile ilgili olarak gerekli bilgileri bilgisayara aktarır.
 • Kullanıcıların ihtiyacı olan bilgi ve programları internet ortamında bilgisayara aktarır.
 • Çalıştığı sistemin erişim ve güvenlik denetimini yapar.
 • İş sağlığı ve güvenliği ile alakalı çalışmalar yürütür.

İnternet ve ağ teknolojileri teknikeri iş imkanları

Programdan mezun olan önlisans bölümü biri oldukça geniş alanda iş olanağına sahiptir. Bütün finansal kurum ve kuruluşlar ile kamu kurum kuruluşları, internet ve ağ teknolojileri mezun olan yetkin kişileri bünyesine dahil eder. Dolayısıyla bu meslek elemanının iş bulma sıkıntısı çok fazla değildir. En önemli kriter sektörde yetkin, bilgili, işinin uzmanı eleman olmaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Yüzey Kaplama Döşeme Duvar Kaplama Teknikeri-Teknisyeni Kimdir

İnternet ve ağ teknolojileri teknikeri maaşı

Tecrübe edilmiş bir internet ve ağ teknolojileri teknikeri maaşı asgari ücretle mukayese edildiği zaman 3 katına bulabilir. Kurumsal ve kamu teşekkürlerin de istihdam yakalayanların maaşları ise oldukça dolgun olabilir.

Her zaman maaşı belirleyen kriter, çalışan personelin performansı, bilgisi ve vazgeçilmez olup olmadığının ölçüsüdür. Yani siz  firmada olmasaydınız İşler nasıl yürürdü? Siz varsanız firma ne kadar kazanç sağlıyor… Bütün bu kriterler internet ve ağ teknolojileri teknikerinin maaşını belirlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?