İş Görüşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

İş Görüşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Uzun süre bekleyip iş görüşmesi şansı yakalayanlar bazı kuralları bilmesi gerekir. Çünkü görüşmeye gittiğiniz yerde bazı sorular kesinlikle sorulmamalıdır. Keza bu durum aleyhinize olumsuz neticeler verebilir. En çok yapılan yanlışlardan birisi, mülakatlarda adayların kişisel sorular sormalarıdır. Ayrıca karşınızdaki insanla konuşurken başka şeyler düşünüp dinlemediğinizi ele veren sorular sormayın. Gençler aceleci oldukları için başvuru yapıyorlar ama […]

Uzun süre bekleyip iş görüşmesi şansı yakalayanlar bazı kuralları bilmesi gerekir. Çünkü görüşmeye gittiğiniz yerde bazı sorular kesinlikle sorulmamalıdır. Keza bu durum aleyhinize olumsuz neticeler verebilir.

En çok yapılan yanlışlardan birisi, mülakatlarda adayların kişisel sorular sormalarıdır. Ayrıca karşınızdaki insanla konuşurken başka şeyler düşünüp dinlemediğinizi ele veren sorular sormayın.

Gençler aceleci oldukları için başvuru yapıyorlar ama hangi şirkete başvurduklarını unutuyorlar. Dolayısıyla iş görüşmesinde yapılan hatalardan birisi de başvuru yapılan şirketle alakalı önceden araştırma yapılmadığını ele veren sorular sorulmasıdır. Hele hele, maddiyatla ilgili bilgi almaya çalışırsanız baştan size olumsuz yanıt verileceği unutulmamalıdır. İşveren kişi öncelikle size vereceği parayı değil, sizden nasıl verim alacağını hesaplar.

İş hayatı yorucudur, dolayısıyla çalışan ya da çalışmayı planlayan kişi haklı olarak izin günleri, çalışma saatleri üzerine yoğunlaşıp işverene sorular sormaya tenezzül etmemelidir. Bu durum sonraki dönemde zaten sosyal prosedür gereği uygulanacaktır.

iş görüşmesi süreci

Eleman alımında, iş görüşmesi esnasında kesinlikle sorulmaması gereken sorular şunlardır; sizi ilgilendiren konularda kişisel fikirleri öğrenmek için çalışmayınız. Yani iş veren kişinin iş hayatı ya da sizinle alakalı olan kişisel düşüncelerini sormamanız gerekir. Çünkü bu tür sorular sizin ehemmiyetsiz bir insan olduğunuz izlenimi verebilir. Doğal olarak personel seçiminde adayların stresli görünmeleri çok önemli değildir.

İş görüşmesi insan kaynakları uzmanları ile dostane bir ortamda gerçekleşmelidir. Herkes seviyesini ve haddini bilmelidir, gereksiz sorular sorarak karşı tarafı kuşkulandıracak hareketler yapılmamalıdır. Özetle kişisel konular fazla ele alınmamalıdır. İşletme ve firma hakkında ve çalışacak kişinin neler yapabileceği üzerine konuşulmalıdır. Ciddi olduğunuzu ve karşıdaki insanı dikkatle dinlediğinizi hissettirin. Başka konulara odaklanarak karşı tarafı dinliyormuş gibi görünerek kendinizi ele vermeyin. Bu durum genelde şu şekilde tezahür edebilir; “Ya anlıyorum. Evet gerçekten de bu firma duyduğuma göre çok köklüymüş.” gibi fikir beyan etmek yanlıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Tasarım Hediyelik Eşya Yaparak Para Kazanmak

İş görüşmesinde adayların en fazla yaptığı hatalardan birisi, “Sizin şirketiniz ne gibi işler yapıyor, tam olarak öğrenebilir miyim, rakip firmalar hakkında bilgi alabilir miyim, ne zaman kuruldunuz, firmanın kurucusu kim?” gibi sorular sizin başvuru yaptığınız şirket hakkında araştırma yapmadığınızı gösterir. Herhangi bir pozisyonuna başvuru yaptığınız şirket sizi daha işe almadan eleyecektir.

Haklı olarak işe girip emek harcayacak ve karşılığında gelir elde edecek çalışan, verilecek maaşa odaklanır. Konuyu döndürüp dolaştırıp maddiyata getirecektir. Ücretle ilgili sorular soracaktır. “Bana ne kadar maaş ödeyeceksiniz, yılda kaç kez zam veriyorsunuz, çalışanlar burada ikramiye alıyor mu?” gibi sorular sizin çok ciddi olmadığınızı düşünmelerine sebebiyet verebilir.

Hülasa, para, maaş, maddiyat üzerine sakın soru sormayın. Zamanı gelince sizin performansınıza bağlı olarak alacağınız ücret ortaya çıkar.

Son olarak iş görüşmelerinde sorulmaması gereken sorulardan en çok rastlanan örnekleri verip bu hataları yapmamanızı tavsiye ediyoruz. “Haftada kaç gün çalışacağım, Saat kaçta işe başlayacağız, yılda kaç gün izin kullanabilirim?” ve buna benzer işin başlama-bitiş saatlerine yönelik sorular işverenlerin çok sevmediği sorular arasında yer alır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?