İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Gençlerin gelecekte çalışmayı düşündüğü sektör ya da yapmayı aklından geçirdiği meslek bugünden belirlenmelidir. 4 yıllık fakülteler tercih edilir ancak bazen iş imkanı yüksek en iyi 2 yıllık bölümler bile lisans düzeyinde eğitim alanlardan daha avantajlı olabilir. 2 Yıllık En İyi Bölümler Herkesin farklı gerekçeleri olabilir. Özellikle erkek adaylar askerliği kısa dönem yapma ya da toplumda […]

Gençlerin gelecekte çalışmayı düşündüğü sektör ya da yapmayı aklından geçirdiği meslek bugünden belirlenmelidir. 4 yıllık fakülteler tercih edilir ancak bazen iş imkanı yüksek en iyi 2 yıllık bölümler bile lisans düzeyinde eğitim alanlardan daha avantajlı olabilir.

2 Yıllık En İyi Bölümler

Herkesin farklı gerekçeleri olabilir. Özellikle erkek adaylar askerliği kısa dönem yapma ya da toplumda iyi bir statü edinme gibi düşüncelerle herhangi bir 4 yıllık bölümü okumayı tercih eder. Oysa 2 yıllık en iyi bölümler bitirilmesi durumunda hem atanma, hem de kısa yoldan hayata atılmak bakımından şanslı sayılabilirler. Üstelik işe başladıktan sonra isteyenler DGS ile lisans tamamlama şansına sahiptir.

Kısaca sizlere özetlemek istediğiniz şudur: 2 yıllık en iyi önlisans bölümleri okunduğu takdirde hem zamandan, hem de işsiz kalmaktan kurtulabilirsiniz. Hemen söyleyelim, bütün 4 yıllık fakülteleri kastetmiyoruz, iş imkanı çok düşük olan 4 yıllık lisans programlarından bahsediyoruz. Yani bitirip hiçbir iş garantisi olmayan lisans düzeyindeki programlar okumak yerine atama imkanı yüksek 2 yıllık önlisans programları okunabilir, diyoruz.

İş Garantisi Olan 2 Yıllık Bölümler

Şimdi, yaptığınız araştırma verilerini paylaşarak biraz bilgilendirme yapma niyetindeyiz. Son yıllarda tercih edilebilecek iş garantisi olan 2 yıllık bölümleri sıralayalım. Sizler de kişisel yetenekler, istekler, beceriler ve bölüme olan eğilim doğrultusunda tercihlerinizi yapabilirsiniz. Tercih yaparken kişisel yeteneklerinizi, mesleğe olan eğiliminizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Sadece aldığınız puanlara göre tercih yapmak ileride düşünemeyeceğiniz sorunları karşımıza getirebilir. İş imkanı yüksek 2 yıllık bölümler sadece KPSS puanına göre düşünülmemelidir. Bölümler her yıl tercihe göre puanını yükseltir ya da düşürebilir. Çünkü arz talep dengesine göre 2 yıllık lisans bölüm mezunları atama sıralaması oluşturmaktadır.


En İyi 2 Yıllık Bölümler

En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Bölümler

 • Fizyoterapi
 • İlk ve Acil Yardım
 • Adalet
 • Çocuk Gelişimi
 • Ağız ve Diş Sağlığı
 • Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
 • Ameliyathane Hizmetleri
 • Diyaliz
 • Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
 • Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
 • Ağız ve Diş Sağlığı
BUNU DA OKUMALISINIZ!  Tarih Dersinin Kolay Öğretimi

Yukarıda verdiğimiz listedeki en çok tercih edilen iki yıllık bölümler her yıl en çok iş imkanı sunan önlisans bölümleri olarak dikkat çekmektedir. Altta listenin devamındaki bölümler de aynı şekilde ihtiyaç dahilinde eleman alımı yapan kurumlar tarafından tercih edilmektedir.

En İyi 2 Yıllık Bölümler Sıralaması

 1. Bilgisayar Programcılığı
 2. Elektronik Teknolojisi
 3. İnternet ve Ağ Teknolojileri
 4. Bilgisayar Operatörlüğü
 5. Bilgisayar Teknolojisi
 6. Elektronik Haberleşme Teknolojisi
 7. Elektronörofizyoloji
 8. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
 9. Harita ve Kadastro
 10. Tapu ve Kadastro
 11. Anestezi
 12. Mekatronik
 13. Radyoterapi
 14. Uçak Teknolojisi
 15. Web Tasarımı ve Kodlama
 16. Acil Durum ve Afet Yönetimi
 17. Ameliyathane Hizmetleri
 18. Diş Protez Teknolojisi
 19. Eczane Hizmetleri
 20. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
 21. İnşaat Teknolojisi
 22. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 23. İş Sağlığı ve Güvenliği
 24. Laborant ve Veteriner Sağlık
 25. Laboratuvar Teknolojisi
 26. Ortopedik Protez ve Ortez
 27. Otopsi Yardımcılığı
 28. Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 29. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
 30. Perfüzyon Teknikleri
 31. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 32. Nükleer Tıp Teknikleri
 33. Sosyal Hizmetler
 34. Uçuş Harekat Yöneticiliği
 35. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 36. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 37. Makine
 38. İlahiyat
 39. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
 40. Görsel İletişim
 41. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 42. Medya ve İletişim
 43. Reklamcılık
 44. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
 45. Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri
 46. Grafik Tasarımı
 47. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
 48. Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 49. Laborant ve Veteriner Sağlık
 50. Aşçılık
 51. Büro Yönetimi
 52. Yerel Yönetimler
 53. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 54. Yaşlı Bakımı
 55. Evde Hasta Bakımı
En Çok Tercih Edilen İki Yıllık Bölümler

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı içinde Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile öğrenci alan 2 yıllık önlisans bölümleri hakkında topladığımız bilgileri paylaşmaya çalıştık. Konuyu tam bilmeyen, hayata yeni başlayacak olan lise mezunu gençlere 2 yıllık bölümlerin üniversitelerde meslek yüksek okullarında okutulan önlisans programları olduğunu hatırlatmamız gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Emlak Sektörü Bu Yıl da Parlayan Yıldız Olacak

Topluma hizmet veya ürün sunma ihtiyacına yönelik ara eleman gücünü teşkil eden meslek yüksek okulları kısa süre içerisinde gençlere istedikleri yönde bilgi, beceri ve meslek edinme fırsatı sunmaktadır.

Türkiye’de Akademik eğitim veren üniversitelere bağlı 200’den fazla 2 yıllık önlisans programı bulunmaktadır. Yukarıda sıraladığımız en çok tercih edilen iki yıllık bölümler puana göre oluşturulmamıştır. İlk bölümde yer alan 11 tane en çok tercih edilen 2 yıllık önlisans programları KPSS puanı ile yapılan atamalara göre değerlendirilmiştir. Listede sıralama yapılmamıştır çünkü, her sene tercihler doğrultusunda KPSS puanı değişen en iyi 2 yıllık bölümler bir sonraki yıl listenin değişik yerlerinde bulunmaktadır.

Sonuçta sizlere bir fikir oluşturmak maksadıyla iş garantisi yüksek 2 yıllık önlisans bölümlerinin arasından seçimler yaptık. Son tahlilde karar verecek olan sizlersiniz. Üstte hatırlatmaya çalıştığımız; istekleriniz, beklentileriniz, yetenekleriniz, ilginiz… nihayetinde girebilmek için sahip olacağınız TYT puanı sizin gireceğiniz bölüme de etki edecektir.

İş imkanı yüksek en iyi 2 yıllık bölümler kişinin kendi tercihine göre de şekillenir. Herkes kamuda ya da başkasının hesabına çalışmak zorunda değildir. Serbest olarak kendi işyerini açanlar da olabilir, resmi kurumlarda çalışmayı tercih edip KPSS puanı ile iş imkanı sunan önlisans bölümlerini de tercih edebilir. Karar tamamen sizlere aittir.

Son olarak şu hatırlatmayı ve bilgilendirmeyi yapmak istiyoruz! Yukarıdaki paragrafta da vurgulayarak açıklamak istediğimiz 200’den fazla önlisans programından bazılarını listeye dahil ettik. Liste dışında kalanların haklı olarak bize sitem edeceğini düşünüyoruz. Liste dışında kalan iş imkanı yüksek önlisans programlarını, gerekçeleri ile yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Böylelikle liste hem değişir, hem de tercih yapacak olan gençlere yönlendirme yapılmış olursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Alışveriş Sistemindeki Olumsuzluklar Ortadan Kalkıyor

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni-Teknikeri başlıklı makalemizde Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknikeri ve Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni ne iş yapar hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Merhaba, Web tasarım ve kodlama veya adalet okumayı düşünüyorum Web tasarım hakkında bilgi verebilir misiniz iş imkanları nelerdir?

  • Merhabalar,
   Bilişimle ilgili bütün bölümler gelecekte iş yapar. Mümkünse lisans düzeyinde eğitim alın. Yani 4 yıllık olan Bilgisayar Bilimleri
   Bilgisayar Mühendisliği
   Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
   Yazılım Mühendisliği
   okuyun. Kesinlikle işsiz kalmazsınız.
   Puanınız şimdilik yeterli gelmiyorsa önlisans Web tasarım ve kodlama okuyup DGS ile yine geçiş hakkınız var.
   Bahsettiğimiz bölümü örgün bölümlerde uygulamalı okursanız sadece web değil uygulama da yapabilirsiniz.
   Özel tasarımlar yapabileceğiniz gibi kendinize ait bir tasarımı sürekli güncelleyerek birden çok kişiye satabilirsiniz.
   Herhangi bir firmada Web tasarım uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Gerçekten kendini ispat etmiş olanlar kesinlikle bol paralı işlere girer.

   • Öncelikle teşekkür ederim cevapladığınız için, şöyle söylüyeyim ben zaten 4 yıllık lisans bölümü okuyorum şu anda, açıköğretimten ikinci üniversite kayıtları var adalet okumayı düşünüyorum ama Web tasarım ve kodlama bölümünün olduğunu gördüm açıktan okursam ne gibi imkanlar sağlayabilir?

    • Rica ediyoruz.
     Web tasarım ve kodlama dışardan okunacak bir bölüm olmadığı kanısındayım. Çok ince ayrıntısı olan bir bölüm. Uzaktan ya da kendi kendinize işin içinden çıkmakta zorlanabilirsiniz. Kodlama işi bire bir öğrenmeyle dana rahat öğrenilir.
     Ama, ben video eğitimleri ile de öğrenebilirim ve kendimi geliştirebilirim diyorsanız, tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

 2. Ben atanamiyacagimi biliyorum tamamen özel sektörde çalışmak için hangisine daha çok ihtiyaç var aklımda Tapu ve kadastro yada tıbbi sekreter var yardımcı olursanız sevinirim sağlık alanında olursa sevinirim

  • Tapu ve kadastro için KPSS çalışmalısınız. Yüksek puan almanız halinde atanırsınız.
   Tıbbi sekreterlik için bir şey diyemem ama sağlıkla ilgili diğer bölümler oldukça revaçta.
   Özellikle listenin ilk 2 sırasında yer alan Fizyoterapi ve İlk ve Acil Yardım. Devlette olmasa bile özel sektörde iş imkanı oldukça geniş.
   Karar sizin…

 3. “Yerel yönetimler” okuyorum,bu bölümün özel sektörde ne gibi ne gibi iş imkanları var,bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhabalar, Dürüstlük prensibimizdir. Yerel Yönetimler meslek elemanı genellikle belediyelerde iş bulur dense de maalesef ahbap-çavuş ilişkisi her yerde gerekiyor. Liyakat esas alınırsa başta valilikler ve buna bağlı kuruluşlarda görev alabilirsiniz.

   Ayrıca şanslıysanız, kamu yönetimi, personel yönetimi alanında size yetki ve sorumluluk verilmelidir. Yerel yönetimlerin toplumu geliştiren etkinliklerinin artırılması ve daha iyi hizmet sunması için yetişmiş, kalifiyelemanlara ihtiyaç duyacaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?