İş ve Uğraşı (ergoterapi) Teknikeri Kimdir-Ne İş Yapar-Ne Kadar Maaş Alır

İş ve Uğraşı (ergoterapi) Teknikeri Kimdir-Ne İş Yapar-Ne Kadar Maaş Alır

Yaygın olarak ergoterapi olarak da bilinen iş ve uğraşı terapisi bölümü gençler arasında ilgi çeken meslekler arasına girmeyi başardı. Bu paralelde üniversitelerde bu program her geçen yıl giderek artış gösteriyor. Haliyle geleceğin mesleklerini tanıtan web sitemiz hep insan sloganı ile yoluna devam ediyor. Bu bağlamda ergoterapi teknikeri ne kadar maaş alır, çalışma şartları nedir, bu […]

Yaygın olarak ergoterapi olarak da bilinen iş ve uğraşı terapisi bölümü gençler arasında ilgi çeken meslekler arasına girmeyi başardı. Bu paralelde üniversitelerde bu program her geçen yıl giderek artış gösteriyor. Haliyle geleceğin mesleklerini tanıtan web sitemiz hep insan sloganı ile yoluna devam ediyor. Bu bağlamda ergoterapi teknikeri ne kadar maaş alır, çalışma şartları nedir, bu meslek nerede yapılır, olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir aydınlatmaya çalışacağız.

Kariyer planlaması hesaplayan gençlerin veya kısa süre içerisinde rahat bir iş sahibi olma düşüncesindeki olan insanların iş ve uğraşı terapisi teknikeri olma yolunda neler yapılması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

İş ve uğraşı terapisti ne iş yapar

Sağlık teknikerliği branşlarından birisi olan ergoterapi teknikeri destek personel hizmetleri görevini üstlenir. Bu bağlamda kendine verilen yetki ve sorumluluk çerçevesinde iş ve uğraşı teknikeri görevi ile hareket eder.

İş ve uğraşı teknikerinin görevleri nelerdir

 • Her şeyden önce fizyoterapist kontrolünde çalışmalarını yürütür.
 • Hekim kontrolünden sonra hastaya gerekli hizmeti sağlar.
 • Hasta için en ideal tedavi programının hazırlanmasını sağlar.
 • Hazırlanan tedavi programının hastaya uygulanmasına yardımcı olur.
 • Hastanın vücudunda gücü azalan bölgelerinin güçlenmesi için egzersizler yapar.
 • Felçli durumda bulunan hastalara uygun tedavileri yapar.
 • Fizik tedavi amacıyla kullanılan yardımcı cihazların, hastaya destek olmak amacıyla işlevini yerine tam olarak getiremeyen organların desteklenmesi amacıyla çalışmalar yürütür.
 • Hasta için yapılan tedavi çalışmaları sonrasında uygun egzersizleri nasıl yapılacağını tarif eder.
 • Protez ve ortez cihazlarının kullanımı ile ilgili ihtiyaç sahibi hastalara eğitim verir.
 • Kullanımına yönelik çalışmalar yapar.
 • Hastaların algı, duygu, biliş ve nöromüsküler fonksiyonlarının gelişmesi, düzeltilmesi, rehabilite edilmesi için çalışmalar yürütür.
Eergoterapi Teknikeri Ne İş Yapar

İş ve uğraşı terapisi teknikleri olmak için gerekli özellikler

Diğer adı ergoterapi teknikeri olan bu meslek erbabının bazı özelliklere haiz olması beklenir. Bunlardan bazıları şu şekilde özetlenir;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ziraat Mühendisi İş İmkanları-Maaşı-Görevleri

En önemlisi sakin kalabilen, sabırlı olan, işbirliğine açık, temiz, titiz kimseler arasından seçilir. Bir başka dikkate değer özellik ise; empati yani başkalarını anlayabilme, onlarla vakit geçirmekten haz alma özelliğidir. Günlük hayatta psikolojik, fiziksel ve biyolojik bunlarla ilgili konularla ilgili çalışmalara aktif olarak katılmak ya da ilgi duymak. Dikkat yeteneği gelişmiş, ayrıntıları önemseyen, parmak ve el becerileri gelişmiş kişilerin iş ve uğraşı terapisi teknikeri olma yolunda büyük bir aşama kat ettikleri varsayılır.

Ergoterapi teknikeri çalışma şartları

Ortopedik ve fiziksel sorunları olan insanların rehabilite edilmesi amacıyla iş ve uğraşı terapisi teknikerinden gerekli destek istenir. Çalışma ortamları da steril, temiz, hijyenik, güvenli yerler olduğu söylenebilir, ancak sağlık kuruluşlarında sürekli canı yanan mutsuz sorunlu insanlarla yüz göz olma durumu söz konusudur.

Emek üretirken çeşitli araç gereç ve ekipmanlar kullanılır. Bunları kullanırken de genelde ayakta görev ifa edilir. Dolayısıyla uzun süre ayakta kalmak insanı yorar. Çalışma ortamı biraz yorucu olabilir.

İş ve uğraşı terapisi teknikeri olmak için hangi eğitim alınmalıdır

Sağlık personeli olmak isteyenlerin meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerini didik didik incelediklerini biliyoruz. Zaten en çok tercih edilen 2 yıllık önlisans bölümleri arasında sağlıkla alakalı olan branşlar listenin en üst sırasını işgal etmiş durumdadır. Sebeplerinden başlıcaları ise ülkemizde sağlık sektöründe yaşanan önemli atılımdır. Hal böyle olunca sağlık personeli ihtiyacı her geçen yıl giderek katlanmaktadır. Bu bağlamda işsiz kalmak istemeyen gençler kısa süre içerisinde eğitim alıp, rahat bir ortamda uygun gelir ile iş sahibi olmak için bu bölümleri tercih etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Reklamcılık Bölümü Çalışma Alanları İş İmkanları Kazanç Durumu

İş ve uğraşı terapisi bölümü bu anlamda hem yeni hem de ilgi gören programlar arasındadır. Ergoterapi teknikeri olmak için meslek yüksek okullarına bağlı iş ve uğraşı terapisi bölümünün kazanılması, 2 yıl süren eğitim sonrasında önlisans diplomasının alınması yeterlidir. Öncesinde lise mezunu olunması herkesin malumudur.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda yeterli puan almak ya da ilgili liselerin sınavsız geçiş avantajından faydalanmak yeterlidir. Eğitim süresi boyunca meslekle alakalı olan uygulamalı ve teorik bilgiler verilmektedir. Zorunlu 20 günlük staj sonrasında mezun olan iş ve uğraşı terapisi teknikeri iş hayatına atılmaya hazır anlamına gelir.

Ergoterapi teknikeri iş imkanları

Bu programdan mezun olduktan sonra kamu ya da özel sektöre bağlı olan sağlık kuruluşlarında, özel rehabilitasyon merkezlerinde, kliniklerde, huzur evlerinde veya spor kulüplerinde iş imkanları mevcuttur.

Son yıllarda trafik güvenliği ile alakalı iş ve uğraşı terapisi teknikeri ihtiyacı artmıştır. Çalışmak isteyenlerin biraz referans, biraz çaba göstermeleri rahat bir ortamda mesleklerini icra etmelerine imkan tanıyacaktır.

İş ve uğraşı terapisi bölümü taban puanları

Sağlık meslek lisesi çıkışlı olmayan, düz lise okuyan ve bu programda eğitim görüp çalışmak isteyenlerin TYT puan türünde minimum 187 puan alanlar üniversitenin bu programına kayıt yaptırdığı görülmektedir. Daha ziyade vakıf üniversiteleri bu programı bünyelerine dahil etmişlerdir. Şimdilik Kocaeli ÜniversitesiÜ Biruni Üniversitesi, Trabzon Avrasya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bu programı okumaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

İş ve uğraşı-ergoterapi teknikeri maaşları

Herhangi bir kamu kurumunda görev alan iş ve uğraşı teknikeri maaşı devlet memurları statüsünde değerlendirilir. Buna göre maaş alma durumu söz konusudur. Kademe, derece ve hizmet yılına göre artış gösterecektir.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ergoterapi teknikeri maaşı asgari ücretin hemen üstünde başlangıç yaparak, yıllar içerisinde verilen emek ve performans oranında artış gösterecektir. Kimse çok fahiş fiyatlar da ücret alacağını düşünmesin. Çünkü ülke standartlarında özel sektör maaşları herkesin malumudur.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?