İşi Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

İşi Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik sebebiyle işi olmayanlar kredi çekebilir mi diye kafa yoranlar giderek artıyor.. Çalışmayanlar da bankaların uygun görmesi halinde kredi çekebilir. Fakat çalışmayanların kredi çekmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerektiğini hatırlatalım. İşim yok, kredi lazım diyenler müjde. İhtiyacınız olan taşıt kredisi, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi için siz de kredi alabilirsiniz. […]

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik sebebiyle işi olmayanlar kredi çekebilir mi diye kafa yoranlar giderek artıyor.. Çalışmayanlar da bankaların uygun görmesi halinde kredi çekebilir. Fakat çalışmayanların kredi çekmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerektiğini hatırlatalım. İşim yok, kredi lazım diyenler müjde.

İhtiyacınız olan taşıt kredisi, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi için siz de kredi alabilirsiniz. Bankalar da tüketiciye kredi vermek ister. Çünkü verdiği krediden faiz almak için çalışır.

Çalışmayanlar kredi çekebilir mi?

Herkesin kredi almasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat özel durumlar sebebiyle bazı kişilerin kredi talepleri bankalar tarafından kabul edilmez. Bankaların en önemli kriterleri arasında düzenli işi olan, gelir gider dengesi iyi müşteriler  olduğunu bilmelisiniz. Özellikle kamu kurumlarında çalışan ya da kurumsal özel firmalarda işi olan kişilere kredi vermek için can atar.

Elbette herkes kamu kurumlarında ya da kurumsal önemli büyük firmalarda çalışamam iş bulamaz. Bazıları da hiç iş bulamaz, işsiz sınıfına girer. İşte işi olmayanlar kredi çekebilir mi, çalışmayanlar nasıl kredi alabilir sizlere bu konu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz verileri, bilgileri sizlerin kredi çekmesi için neler yapılması gerektiğini hatırlatacağız. Hiçbir işi olmayan ya da çalışmayan yani sigortalı olmayan birisi kredi çekebilir mi?

Yaptığınız kredi başvuruları bankalar tarafından değerlendirilir, bankalar sizin öncelikle son 6 aylık dönemde çalışıp çalışmadığınıza bakar. Bunun için de sigorta primlerini kontrol eder. Eğer geçmiş 6 aylık dönemde sigortalı bir işte çalıştığını tespit ederse, üzerinize kayıtlı primler varsa size kredi vermek için can atar. İşim yok kredi lazım diyenler tekrar düşünün. Geliri belgelemek şart!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tozaltı Kaynak Operatörü Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Diğer bir önemli kriter herhangi bir işte çalışıyorsanız, ancak geliriniz varsa bunu belgelemek gerekir. Yani herhangi bir işe ihtiyacınız yoksa, belli bir yerden gelir temin ediyorsanız bunu belgelendirmeniz yeterlidir. Bu durumda bankalar sizin kredi talebinize olumlu yanıt verir.

Bir dükkanımız var, bir apartmanda birkaç daire, tarlanız, bağınız, bahçeniz… herhangi bir yerden önemli geliriniz varsa çalışmak zorunda değilsiniz. Çalışmayanlar kredi çekebilir mi diye düşünmenize gerek yok.

Çalışmayanlar nasıl kredi alabilir

Çalışmayan, sigortalı olmayan birisi kredi çekebilir mi?

Sizin zaten yeteri kadar geliriniz varsa işi olmayanlar kredi çekebilir mi diye endişe etmenize gerek yok. Bankalar geliri olan herkese kredi vermek ister. Ancak bunu bir şekilde belgelendirmeniz şart! Size kefil olacak biri var mı?

Bazı insanlar miras yoluyla ya da başka vasıtalarla gayrimenkul sahibi olabilir. Bu kişilerin herhangi bir işi, çalışmaya ihtiyacı kalmayabilir. Farklı bir amaç için kredi çekme hesabı yapabilir. Böyle insanlar mal beyanı sahibi olduğunu beyan ederse kredi alır.

İnsanlar istediği taşıt kredisi, ihtiyaç kredisini ya da konut kredisini bankalardan kolaylıkla çekebilir.

Size kefil olacak biri var mı?

Çalışmayan, işi olmayan birisi nasıl kredi çekebilir yukarıda bahsettik. Üzerimize kayıtlı bir gayrimenkul yoksa, gelirinizi belgeleyemiyorsanız üçüncü bir alternatif bulunmaktadır.

Bu da size kefil olacak birini bulmaktır. Elbette size kefil olacak kişinin de kredi sicili temiz olması gerekir. Kredi notu, kredi puanı ya da sicili temiz olan biri size kefilliği kabul ederse bankalar sizin kredi çekmenize onay verebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Promosyon Bez Çanta

Kefil olacak insan kaldı mı?

Bu kişi kredi çekmeyi düşündüğünüz bankanın önemli müşterileri arasında ise işiniz oldukça kolay olur.

Son olarak şunu hatırlatmakta fayda var. İşi olmayan kredi çekebilir mi, çalışmayanlar nasıl kredi çekebilir diye araştırma yapanlara bilgilendirme yaptık. Geliriniz olmadan kredi çekebilirsiniz. Bunu örneklerle izah ettik. İşim yok kredi lazım diyenler tekrar düşünün demek görevimiz..

Geliriniz olmadan elbette gelir belgeniz de olmaz. O zaman sizin için üçüncü alternatif en uygun olanı gibi gözüküyor. Fakat bu dönemde bir başkasına kefil olacak insan kaldı mı, diye düşünmeden edemiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak başlıklı makalemizde Trüf mantarı çeşitleri, Trüf mantarı fiyatları ve Trüf mantarı nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?