Isı – Sıcaklık Konu Anlatımı

Isı – Sıcaklık Konu Anlatımı

Konumuz ısı ve sıcaklık. Maddeler molekül ve atomlardan oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Atom ve moleküllerin enerjileri toplamına iç enerji adını veriyoruz. sıcaklığın tanımı ise bir molekül ya da bir atomun ortalama enerjisi ile orantılı bir büyüklüktür. Bir maddenin iç enerjisini değiştiren enerjiye ısı enerjisi adını veriyoruz. Isı ve sıcaklık ölçülebilir fiziksel büyüklüklerdir. sıcaklık termometre ile ölçülürken, […]

Konumuz ısı ve sıcaklık. Maddeler molekül ve atomlardan oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Atom ve moleküllerin enerjileri toplamına iç enerji adını veriyoruz. sıcaklığın tanımı ise bir molekül ya da bir atomun ortalama enerjisi ile orantılı bir büyüklüktür. Bir maddenin iç enerjisini değiştiren enerjiye ısı enerjisi adını veriyoruz. Isı ve sıcaklık ölçülebilir fiziksel büyüklüklerdir. sıcaklık termometre ile ölçülürken, ısı değişimlerini kalorimetre kabı ile ölçmekteyiz.

ISI VE SICAKLIK 

Kaloriye gelince, 1 gram saf suyun sıcaklığını 14 virgül 5 santigrat dereceden, 15 virgül 5 santigrat dereceye çıkarmak için verilmesi gereken ısı miktarına 1 kalori diyoruz. 1 kalori eşittir 4 virgül 18 Jul eşittir. Potansiyel enerji maddeyi oluşturan moleküllerin birbirleri ile bağ yapmasından dolayı olan potansiyel enerji nedir, tabi ki pratikte bir maddenin tüm atomların saymak bunların kinetik enerjilerinin ve potansiyel enerjileri bulup toplamak mümkün değildir. Fakat biz burda iç enerji tanımını yaptık ki ısıyı daha iyi anlayabilelim diye. eğer bir maddenin iç enerjisine örneğin arttırmak istiyorsan bu madde biz dışardan bir enerji vermeniz gerekiyor. Örneğin bir odanın sıcaklığını arttırmak istiyorsak, iç enerjisini artırmak istiyorsak odada bulunan ısı cihazlarına yapmak zorundayız. Dolayısıyla bu enerji kaynağından odaya bir enerji yayılacak, gelen bu enerjide odayı tüm molekül ve atomlarına yayılmakta ve dolayısıyla her bir at on kinetik enerjisi ve potansiyel enerjisi artmakta ve böylece iç enerji artmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  A’dan Z’ye YKS-TYT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

Demek ki ısı enerjisi madde dışardan enerji transfer edilmesi ile gerçekleşiyor ya da eğer madde dışarıya ısı transferi ediyorsa bu durumda maddenin iç enerjisinin azalacağını bilmeniz gerekir. Sıcaklık ise maddenin içersinde bulunan herhangi bir molekülün ortalama bu titreşiminden dolayı sahip olduğu enerji kinetik enerji ile ilgili bir büyüklüktür. ısı ise bir enerji olduğundan dolayı türetilmiş bir büyüklüktür.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?