Işığın Kırılması Konu Anlatımı

Işığın Kırılması Konu Anlatımı

Saydam olan bir ortamdan geçen ışık ışınları bir başka saydam ortamdan geçiş yaparken, ışık ışınlarının bir bölümü yansıma sonucunda geldiği noktaya geri döner. Bir bölüm ise ikinci ortam olarak kabul edilen doğrultu ve hız değişkenliği sonucunda meydana gelen değişimine ışık kırılması denir. Fen bilimleri fizik kolunun bir konusu olan ışığın kırılması konu anlatımını sizler için […]

Saydam olan bir ortamdan geçen ışık ışınları bir başka saydam ortamdan geçiş yaparken, ışık ışınlarının bir bölümü yansıma sonucunda geldiği noktaya geri döner. Bir bölüm ise ikinci ortam olarak kabul edilen doğrultu ve hız değişkenliği sonucunda meydana gelen değişimine ışık kırılması denir. Fen bilimleri fizik kolunun bir konusu olan ışığın kırılması konu anlatımını sizler için derleyip toparladık ve anlayacağınız şekilde hem yazılı hem de videolu olarak sitemizde paylaşıyoruz. Yansıma ve ikinci ortama doğrultu değiştirme şeklinde not ederek aklınızda tutabileceğiniz bu olay basit olarak geçirilecek bir konu değildir.

Kırılma olayının gerçekleşmesi için farklı ortamların bir araya gelmesi, buradan da ışığın geçiş yapması esastır. Örneğin ortam hava, ışık havadan engelsiz bir şekilde geçer, ancak bir başka ortam olarak sudan geçtiği zaman görsel yanılsama olarak kabul edebileceğimiz kırılma olayı gözlenir.

Işığın kırılma özellikleri

Kırılmanın gerçekleşmesi için ışığın gelen kırılan ışıklar normal düzlemde olması şarttır. Az yoğun bir ortamdan çıkan ışık çok yoğun olan bir ortama geçtiği zaman normale yakın bir kırılma gerçekleşir. Burada ışığın gelme açısı, kırılma açısını belirler.

Az kırıcı ortam olarak kabul edilen hava, çok kırıcı ortam olan suya girdiği zaman normal kırılma gerçekleşir. Tersi bir durumda çok yoğun ortamdan az yoğun olarak kabul edilen ortalama girdiği zaman kırılma normalden uzaklaşarak gerçekleşir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı

Aşırı derecede gelen ışık, yani dik gelen bir ışığın başka ortamlara girerken hiçbir kırılma meydana gelmez.

Işığın kırılma olayının gerçekleşmesi

Kırılma olayının gerçekleşmesinde cam, su, hava yoğunlukları belirleyicidir. Saydam ortamlardan başka ortamlara geçişlere günlük hayatta sıkça karşılaşırız. En bilindik örnek su dolu bardağı herhangi bir dik nesne konulduğunda kırılma olayının net bir şekilde görülmesidir. Bu olay sadece bu örnekle sınırlı değildir, beyaz ışığın renklere ayrılması da aslında ışığın kırılmasından kaynaklanmaktadır.

Gökkuşağının oluşumu

Işığın kırılması beyaz ışığın renklere ayrılması olarak fark edilir. Beyaz ışık prizmadan geçtiği zaman kırılma renklere göre şekillenir. Aynı düzlem şekilde eşit gelen ışık açılara ayrılarak renklerin dağılımı ortaya çıkar. En çok kırılan renk mor, dolayısıyla en fazla açı oluşturan renk de mordur. Bu durum gökkuşağının oluşumunu temsil eder. Bu olay daha derinlemesine incelendiği zaman gökyüzünün mavi olmasının ya da denizin aynı şekilde neden mavi olduğuyla da açıklanır. Çünkü su herkesin bildiği gibi saydam yani renksiz bir sıvıdır.

Gökkuşağının oluşumu

Deniz neden mavidir

Denizler su ile doludur dolayısıyla büyük bir küvet gibi düşündüğünüzde buradaki su yansıyan rengi aktarır. Gökyüzünün mavi rengi ışığın yansıması sonucunda denizlere okyanuslara iletilir. Deniz neden mavidir sorusunun cevabı bu şekilde izah edilir.

Kırılma kanunu: Işığın hava ortamından su ortamına girerken geçirdiği evreler, optik kırılma konu anlatım videomuzda bu konuyu enine boyuna ele alacağız. Işığın hava ortamından su ortamına geçmesi sonucu oluşan hız değişikliği sonucudur. Işığın hızının en büyük değeri boşlukta iken olur. Kırılma maddenin saydamlığına göre farklılıklar göstermektedir. Bu konuyla ilintili kırılma kanunlarını da dersimiz içersinde öğreneceksiniz. Işığın kırılması için bazı özellikler vardır. Bunlar; frekans ortam değiştirirken asla değişmez.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  OLASILIK NASIL HESAPLANIR

Hız; ortamlar değişirken yoğun ortamdan az yoğuna geçişte azalır, buna mukabil tersi burum olur. Işığın dalga türüne göre hız, açı ve dalga boyu ilişkisi vardır. Işık az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken , normale yakın bir kırılma gözlemlenir.

Değerli arkadaşlar sınavlarda hep aynı örneklerden sorulmaz, bu olayları her zaman ters yönden ele almakta da fayda var. Optik kırılma konu anlatım örnekler. ve soru çözümleri için konunun bütününü dikkatlice çalışın.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?