IŞIK VE GÖLGE KONU ANLATIMI

IŞIK VE GÖLGE KONU ANLATIMI

Işık ve gölge konusunu anlatmak için ışık nedir, yayılması, ışık kaynakları konusunu iyice öğrenmek gerekir. Daha sonra gölge nasıl oluşur anlamaya çalışalım. Kendiliğinden ışık yayabilen resimleri ışık kaynağı adı verilmektedir.  IŞIK VE GÖLGE  Işık kaynakları ikiye ayrılır; birincisi akkor ışık kaynakları bunlar yüksek sıcaklık veren ışık kaynaklarıdır. sıcak demir parçası, yanan mum birer akkor ışık kaynakları […]

Işık ve gölge konusunu anlatmak için ışık nedir, yayılması, ışık kaynakları konusunu iyice öğrenmek gerekir. Daha sonra gölge nasıl oluşur anlamaya çalışalım. Kendiliğinden ışık yayabilen resimleri ışık kaynağı adı verilmektedir. 

IŞIK VE GÖLGE 


Işık kaynakları ikiye ayrılır; birincisi akkor ışık kaynakları bunlar yüksek sıcaklık veren ışık kaynaklarıdır. sıcak demir parçası, yanan mum birer akkor ışık kaynakları olarak kabul edilir. ikincisi ise akkor olmayan ışık kaynakları yani soğuk ışık kaynakları, ateş böceği, floresan lamba gibi bazı cisimler ışık vermesinin asıl sebebi sıcak olmadan verdikleri ışıkları akor ışık kaynakları adı verilir. bu kaynaklarda ışığın rengi resimdeki sıcaklığa bağlı değildir. floresan lambanın içindeki gazın rengini ise o şekilde çevresini aydınlatır.

OPTİK VE GÖLGE KONUSU  SORU ÇÖZÜMLERİ


 Gölge Nedir, Nasıl Oluşur?

 Gölge ışık kaynağından gelen ışığın önüne bir cisim geçtiğinde ışık kaynağı cissmin arkasında kalan bölgeye ulaşamaz bu bölgeye gölge adı verilir. Gölgeleri de iki bölümde incelemek mümkün hiçbir şey alamayan bölgeye tam gölge, yarı ışık alan bölgede yarı gölge adı verilmektedir.

 Gölgeyi dört başlık altında incelemek mümkündür.

1- ışık kaynağı nokta salsa bu durumda ışık kaynağı ile cisim arasında kesin bir bölge kapatıldı için tam gölge oluşur tam gölge kesinlikle bozulmaz.

2- ikincisi ise ışık kaynağı gölge ile engel den küçük ise ferdi ışık kaynağından hiçbir şık alamayan bölgede tam gölge oluşur kısmın dışı kalan bölümde ise yarı gölge oluşur.

3- üçüncüsü de ışık kaynağı ve engel aynı büyüklükte hisse ışık kaynağının veya engelin hareket ettirilmesiyle ulusan gölgenin büyüklüğü değişmez gölge saydam olmayan cismin büyüklüğü ile eşit olur.

4- dördüncü ve son kural ise ışık kaynağı engelden büyük olduğu zaman kaynağın engelden büyük olması durumlarında gerektiren perdenin bulunduğu yere göre bölgenin şekli değişir perde ilk durumda gölge ve yarı gölge oluşurken ikinci durumda ise tam gölge oluşur.

 Gölge nedir, nasıl oluşur sizlere kısaca anlattık. OPTİK VE GÖLGE KONUSU  SORU ÇÖZÜMLERİ de size açıklayıcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaş Problemleri Çözmenin Püf Noktaları

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?