Isıtılan  Su Neden Ses Çıkarır

Isıtılan Su Neden Ses Çıkarır

Hiç merak ettiniz mi mutfakta su ısıttığımız zaman, önce bir tıslama sesi gelir, daha sonra ısınan su kaynamaya başlar ve kaynama bittikten sonra da tıslama sesi kesilir. Bu ilginç olay pek dikkatinizi çekmiyorsa bundan sonra mutfağa girdiğiniz zaman ocakta bir tencere, çaydanlık ya da herhangi bir kapta su ısıtıldığı zaman kaynamadan önce mutlaka bir ses duyacaksınız. […]

Hiç merak ettiniz mi mutfakta su ısıttığımız zaman, önce bir tıslama sesi gelir, daha sonra ısınan su kaynamaya başlar ve kaynama bittikten sonra da tıslama sesi kesilir. Bu ilginç olay pek dikkatinizi çekmiyorsa bundan sonra mutfağa girdiğiniz zaman ocakta bir tencere, çaydanlık ya da herhangi bir kapta su ısıtıldığı zaman kaynamadan önce mutlaka bir ses duyacaksınız. İşte bu sesin neden çıktığını merak ediyorsanız mutfaktan gelen garip sesi açıklamaya çalışacağız.

Isınan suyun ses çıkarmasının birkaç temel sebebi bulunur. Bu durum tamamen fizik ve kimya kuralları ile açıklanabilir. Su ısıtıldığı zaman hemen sıcaklık artışı olur, buna bağlı olarak da suyun içinde bulunan moleküller kinetik enerjisini artırır. Bu sebeple suyun içindeki moleküller ısıtıldıkları kabın içindeki çeperlere çarpmaya başlar. Bu durum ses olarak bize yansır. İçinde ısıtılan suyun içinde aynı zamanda çözülmüş durumda havada bulunmaktadır. Gazların çözünürlük özelliği sıcaklık artışına bağlı olarak azalır, bu durumda suyun sıcaklığı artar ve içinde çözünen hava kabarcıkları meydana gelir. İşte bu hava kabarcıkları ısıtılan kabın alt bölümünde ve yan taraflarında kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar üst tarafa doğru hareket eder, dolayısıyla bu esnada basınç azalır. Hacimleri hızla artan hava kabarcıkları suyun üst kısmına doğru hareket eder ve oradaki boşlukta patlama meydana gelir. İşte bu olaylar dizisi ısıtılan suyun ses çıkarması olarak düşünülür.

Aslında suyun içinde ses dalgası biçiminde duyduğumuz titreşimler hava kabarcıklarının suyun içinden yukarıya boşluğa çıkıp patlaması ile birlikte ses olarak duyulur. Sadece patlama sesi değil, su sıcaklığının kaynama noktasına ulaşmadan önceki durumda suyun sıcaklığı kabın içinde her noktada aynı oranda bulunmaz. Isıtılan suyun kabın içine yayıldığı durumda alt tarafta bulunan suyun sıcaklığı üst kısımlara göre oldukça fazladır. Burada oluşan su ısınmasından doğan kabarcıklar üst tarafa doğru hareket ettiği zaman, yukarıda ses dalgaları meydana gelir. Su ısıtılırken ses oluşumunun sebepleri bunlar ile açıklanabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kiziroğlu Mustafa Bey Türkü Hikayesi

Sizler de bu olayı gözlemlemek istiyorsanız içine su doldurduğumuz herhangi bir kabı ocağın üstünde ısıtmaya başlayıp olayı gözlemleyin.

Su ısınırken ses çıkmasının nedeni

Kapta ısıtılan sudan niçin ses çıkar

Ocağın üstüne konulup ısıtılan suyun bulunduğu kabın önce alt tarafı ısınır. Sıcaklık arttıkça altta buhar kabarcıkları oluşur. Buhar kabarcıkları sudan daha hafif olduğu için yukarıya doğru hareket etmeye başladığı zaman üst kısımlardaki daha soğuk olan buhar kütlesi ile karşılaştığı için mücadele etmek zorunda kalırlar.

Bu kabarcıkların düşünemeyeceğimizden daha fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var. İşte bu sebeple ses oluşur ve sonra kabarcık sayısı ne kadar fazla olursa bizim duyduğumuz ses o oranda artacaktır. Isıttığınız suyun tamamının kaynama noktasına ulaştığında buhar kabarcıkları sönmez, çünkü üst kısımlar, alt kısımlara göre her zaman daha soğuktur.

Isıttığınız su eğer ses vermiyorsa demek ki kabın içindeki suyun tamamı kaynama kıvamına gelmiş demektir ve artık ses kesilir, kaynama başlar.

Eğer dikkatinizi çekmedi ise siz de bu bilimsel olayı mutfakta ısıtılan suyu dikkatlice dinleyerek, gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Çünkü hiçbir şey sebepsiz değildir, her olayın sebebi kolaylıkla açıklanabilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?