İslam’ı Diğer Dinlerden Ayıran Farklar

İslam’ı Diğer Dinlerden Ayıran Farklar

İslam’ın en doğru inanç sistemi olduğunu anlatmak üzere Oxford Üniversitesinde konuşma yapan Hindistan asıllı hatip Dr Zakir Naik herkesin merak ettiği konulara açıklık getirdi. 200 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Hindistan’da İslam’a davetçi olarak kabul edilen Dr Zakir Naik Hindistan yönetimi tarafından sürekli baskı ve zulüm altında bırakılıyor. Esasen eğitimini tıp üzerine yapan Hindistan asıllı konuşmacı […]

İslam’ın en doğru inanç sistemi olduğunu anlatmak üzere Oxford Üniversitesinde konuşma yapan Hindistan asıllı hatip Dr Zakir Naik herkesin merak ettiği konulara açıklık getirdi.

200 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Hindistan’da İslam’a davetçi olarak kabul edilen Dr Zakir Naik Hindistan yönetimi tarafından sürekli baskı ve zulüm altında bırakılıyor. Esasen eğitimini tıp üzerine yapan Hindistan asıllı konuşmacı Peace TV’nin sahibi olan Dr Zakir Naik Mumbai Üniversitesi’nden mezun oldu.

İslam üzerine oldukça fazla kitap yazan İslam davetçisi hatip Amerika’da Oxford Üniversitesi tarafından düzenlenen seminerde herkesin beğenisini kazandı. Dr Zakir, Kur’an’dan örneklerle İslam’ın diğer dinlerden üstün yönlerini dile getirdi. Konuşmasında şu önemli konulara değindi.

İslam’a Davetçi  Dr. Zakir Naik Oxford Üniversitesinde Konuşuyor


Dünya’ya gelen her insan kendi inandığı ilahın en iyi olduğunu düşünür. Biz de İslam’ın en iyi olduğunu sizlere kanıtlamalıyız. Allah’ım gerçek sıfatlarının Budist, Hristiyan, Yahudi kitaplarındaki yerinden daha önce bahsetmiştik. İran yazıtlarında, Hindu ayetlerinde ve diğer dinlerin bütün kitaplarında hep insanlara tevhid inancı vurgulanır.

Biz de tıpkı Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) ile ilgili yaptığımız konuşmalarda olduğu gibi gerçek ilah konseptini diğer dinlerin kitaplarını ayetlerine bakarak tasavvur edebiliriz, öğreniriz. Ki bütün kaynaklarda tek ilah olduğu ve bir tek ilah inancının geçerli olduğundan bahseder. Bütün kitaplarda eşi ve benzeri olmayan bir tek ilahtan bahsedilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe'de Neler Oluyor

Ali İmran Suresi’nin 64. ayetinde belirttiği üzere “Ey kitap ehli sizinle bizim aramızdaki ortak söze gelin” Bu ortak söz nedir? Bütün inanç sistemlerinin yazılı kaynaklara olan kitaplarda olduğu gibi Yüce Allah Maide suresinde de yalnızca ‘Allah’a ibadet’ etmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

İslam’la diğer dinlerin arasındaki fark

Konuşmacı olarak katılan Dr Zakir sorunun 2. kısmında ise İslam Dininin en iyi hayat görüşü olduğunu nasıl kanıtlanması gerektiğini açıklıyor. Konuşmasına bütün dinlerin hemen hepsinin insanlara faydalı güzel şeyler öğütlediğini görürüz. Hemen hepsi düzenbazlık yapılmamasını, hırsızlık yapılmamasını, kadınlara çok iyi davranılması gerektiğini söylerler.

İslam’la diğer dinlerin arasındaki fark ise şudur; İslam Dini güzel şeylere ulaşmak için takip edilmesi, yapılması gereken yolu da göstermesidir. Yani sadece yasağı değil yasaklardan korunma yöntemlerini de açıklar. Bütün dinler hırsızlık yapılmaması gerektiğini yazar, çok zararlı olduğunu yazar; İslam Dini aynı şekilde kesinlikle yapılmaması gerektiğini emreder, İslam aynı zamanda insanların hırsızlıktan alıkonulması için neler yapılması gerektiğini de söyler.

İslam dininde mevcut olan zekat sistemi hırsızlığın kökünden ortadan kaldırılması için Allah tarafından şart kurulmuştur.

Zekat nedir? 85 gram altını ya da eşdeğer herhangi malı olan Müslüman bunun yüzde iki buçuk kısmını her sene fakirlere bağışlamasını emreder. İslam’ın bu emri yerine getirilirse dünyada yoksulluk tamamen silinir. Böylece açlık sebebiyle ölen bir tek insan bile kalmayacaktır.

Yapılan istatistikler doğrultusunda sadece en zengin 3 kişinin servet toplamı dünyadaki en yoksul 47 ülkenin toplam hasılatından daha fazla. Eğer bu zengin insanlar kazandıklarının %2 buçuğunu zekat olarak fakirlere paylaştırılırsa dünya üzerindeki açlık ve fakirlik tamamen sıfırlanacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hayata Tutunmak İsteyenler Akdeniz Üniversitesi'nin Yolunu Tutuyor

İslam’ı diğer dinlerden üstün kılan farkları Dr Zakir Naik tarafından video izlendiği zaman görülecektir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?