İşletme Yönetimi Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

İşletme Yönetimi Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Çalışma alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazede kolları bulunan İşletme Yönetimi Bölümü mezunları genelde firmaların insan kaynakları, satış, pazarlama, finans, danışmanlık, denetim görevlerinde çalışırlar. Programdan mezun olduktan sonra kişi hangi alanda kendini geliştirmek, yol almak istiyorsa, istek o yönde şekillenir. Akademik olarak da ilerlemek bir başka alternatif olarak durmaktadır. Aslında işin doğası gereği insanoğlunun aldığı […]

Çalışma alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazede kolları bulunan İşletme Yönetimi Bölümü mezunları genelde firmaların insan kaynakları, satış, pazarlama, finans, danışmanlık, denetim görevlerinde çalışırlar. Programdan mezun olduktan sonra kişi hangi alanda kendini geliştirmek, yol almak istiyorsa, istek o yönde şekillenir.

Akademik olarak da ilerlemek bir başka alternatif olarak durmaktadır. Aslında işin doğası gereği insanoğlunun aldığı puan karşılığında bir programda okumaması, sevdiği ilgi duyduğu ve yapmak istediği bir bölümü tercih edip okuması en doğrusudur.

Yüksek öğrenim kurumlarının tamamına yakınında İşletme Yönetimi Bölümü okutulmaktadır. İnsanın aklına hemen şu soru gelebilir. ‘Peki bu kadar mezun nasıl rekabet edecek, iş bulma biraz zorlaşmayacak mı?’ Gerçekten çok güzel sorular bunlar, çünkü alanında ihtiyaç olması, tercih edilecek bölüm ve program için başlangıçta önemli avantajlar sağlar. Ancak, yukarıda saydığımız geniş bir yelpaze herkesin pasta dilimi kapmasına olanak tanımaktadır. Yani siz ne yapmak istediğinize önceden karar vermelisiniz. Pazarlama bölümünde mi kendinizi geliştirmek istiyorsunuz yoksa insan kaynakları alanında mı? Ya da bankacılık, finans, denetim işleri veya danışmanlık birimlerinden hangisi size uygun… Önceden karar verilmesi durumunda aslında branşlaşma beraberinde gelecek. Sonuçta sektörde herkese istihdam imkanı tanıyan firmalarda yer alınacaktır.

İşletme yönetimi

İşletme yönetimi bölümü ne işe yarar

Programdan başarı ile ayrılanlar nerelerde iş imkanı yakalar? İşletme yönetiminin amacı nedir, niçin kurulmuştur? Bu sorunun cevabına şu şekilde cevap verebiliriz. Teori imkanı tanıyan uygulama ve kuralları hakkında eğitim alınabilen bu bölüm bütün sektörlerde iş imkânına sahiptir. Çünkü işletmelerin mutlaka insan kaynakları, finansman, muhasebe, pazarlama, yönetim birimleri olmalıdır. Bu birimlerin de birileri tarafından yönetilmesi, doldurulması, idare edilmesi esastır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Ek İş İlanları

İşletme Yönetimi Bölümü mezunları hangi işleri yapar

Modern teknolojik bilgileri bütünleştirerek işletme mesleğinde yol alırlar. İnsan gücü ve ihtiyaç duyulan kaynakları kısa süre içerisinde verimli olarak kullanıp işletmeye karlılık sağlarlar. Hizmet ürettiği firmada yönetici yardımcılığı veya orta seviye yönetici pozisyonunda görev alırlar. Programdan mezun olan öğrenciler çalışma hayatında ihtiyaç duyacağı bilgi ve belgeleri tanıma imkanı yakalar. Program, öğrencilere işletmecilik hakkında bütün sorumluluğu alma inisiyatifini de yükler. İş hayatında çalışma ahlakı ve kurallarını özümser.

İşletme yönetimi bölümü taban puanları

İşletme Yönetimi Bölümü Okumak

İşletme Yönetimi Bölümü hem 2 yıllık hem de 4 yıllık olarak tercih edilebilmektedir, ancak 4 yıllık lisans bölümü henüz yeterli seviyede üniversite tarafından okutulmaktadır. Dolayısıyla 2 yıllık işletme yönetimi bölümünden mezun olanlar nerede çalışıyor, ne iş yapar kısaca anlatalım.

İşin gerçeği giriş cümlelerimizle vurgulamaya çalıştığımız programın kapsamı, saymakla bitmeyen sektörlere uzayabilmektedir. Aklımıza gelen her sektörün mutlaka insan kaynakları, finansman, muhasebe, pazarlama, personel yönetimi, işletme gibi birimlerin bulunmaktadır.

Genelde çalışma alanları bankacılık, güvenlik, finans, inşaat, endüstri, sanayi kuruluşlarında yol almaktadır.

2 yıllık işletme bölümü iş imkanları

Kamu ve özel sektörde açılan sınavlar sonucunda başarılı olanlara çalışma hakkı verilir. Daha ziyade özel sektörde satınalma, halkla ilişkiler, personel yönetimi, pazarlama, muhasebe, finansman işlerini yürütürler. Hem küçük hem de büyük işletmelerde iş yapabilirler.

Kendileri serbest muhasebeci bürosu açamazlar ancak onların yanında çalışma imkânına sahiptirler. Devlet kurumlarında personel yönetimi, muhasebe birimi, vergi işleri ve diğer benzeri pozisyonlarda iş bulabilirler. Özel ve kamu bankalarında çalışma imkânına sahiptirler. Finans ve yatırım kurumları en fazla istihdam yakalanacak yerlerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Notu Nasıl Artırılır?

İşletme Yönetimi Bölümü mezunları ne kadar maaş alır

Kamu kurumunda atanıp çalışma hakkı yakalayan İşletme Yönetimi Bölümü mezunu devlet memurları statüsüne göre maaş hakkı kazanır. başlangıç olarak asgari ücretin 1,5 katından fazla bir kazanım elde ederler. Özel sektör seçeneği zorlanırsa işletmenin büyüklüğü, bilinirliği, prensipleri ve çalışan kişinin performansı nispetinde kazanç söz konusu olur. elbette asgari ücret ile başlanıp sonrasında zaman içerisinde artış sağlanır.

İşletme yönetimi bölümü taban puanları

Meslek yüksek okullarında 2 yıl eğitim görmek ve bunun neticesinde önlisans diploması sahibi olmak için, öncelikle ÖSYM’nin uyguladığı YKS sonucunda istenilen yeterlilikte puan almak gerekiyor. Türkiye’deki üniversitelerin çoğunda mevcut olan İşletme yönetimi bölümü taban puanları minimum 166 civarındadır.

En az tercih edilen üniversiteler Çankırı Karatekin, Adıyaman, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Trabzon, Kocaeli. En çok tercih edilenler ise İstanbul Aydın, İstanbul Okan, Nişantaşı, İstanbul Arel, Ufuk Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Cerrahpaşa Üniversitesi.

Örgün bölümlerde okumak istemeyen, yani uzaktan öğrenim görmek isteyenler için de fırsat tanınmaktadır. İkinci öğretim şansı tanıyan eğitim kurumları mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?