İsteyen Memur Kendi İline Atanabilecek

İsteyen Memur Kendi İline Atanabilecek

Memur mevzuatında değişikliğe gidilerek önemli yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre memurlar istedikleri takdirde doğdukları şehre atanabilme hakkına sahip oldu. Ayrıca 2014 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olan memur adayları da bir defa daha atanma hakkına sahip oldular.

Memur mevzuatında yapılan bu iki yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan bilgiye göre memurlar lehine olan iki yeni düzenleme dünden itibaren yürürlüğe girmiş oldu. Yapılan düzenleme ile memurların güvenlik ve koruma gerekçesiyle doğdukları şehre atanamamasına ilişkin kısıtlamalar böylece kaldırıldı.

Ayrıca 2014 KPSS sınavına giren yüz binlerce memur adaylarına da bir atanma hakkı ilave edildi. Devlet memurlarının yer değiştirmesi amacıyla atanmalarına yönelik yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece memurların atanamayacakları hizmet yerleri maddesi yürürlükten çıkarılarak valiler, kaymakamlar, baş müdürler, bölge müdürleri, il ve ilçe emniyet müdürleri, emniyet amirleri, il milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, mal müdürleri, kadastro müdürleri, defterdarlar, tapu sicil müdürleri, taşra teşkilatında görev alan şube müdürleri, il ve ilçe müftüsü, bunların yardımcılıklarını yapan koruma ve güvenlik hizmeti yürüten memur personel de istedikleri takdirde eşinin ya da kendisinin nüfusa kayıtlı bulunduğu ile veya bu ile bağlı ilçelere atanabilecekler.

Yapılan düzenlemede söz konusu memurlar minimum 15 yıl süreyle kamet ettiği il ya da ilçelere de atanabilecekler. Yetkililerin verdiği bilgiye göre yapılan bu düzenlemelerin esas amacının atamada sıkıntı olan bölgelerdeki vatandaşların kendi illerine giderek hizmet etmek, orada hizmet almak isteyen insanlara faydalı olmaları gerektiği düşüncesi yer almaktadır.

Resmi Gazete Memur Mevzuatı

Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer olumlu karar da 2014 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olan memur adaylarını ilgilendirmektedir. Yapılan düzenlemeyle sınavın yapıldığı yıl değil, sınavın açıklandığı tarih esas alınarak iki yıl süreyle geçerli olması hükmü getirildi. Yetkililer, bu sebeple her sene temmuz ayında yapılan KPSS bu sene mayıs ayına alındığını bildirdi. Bu amaçla hak kaybı olmaması düşürülerek yeni bir düzenleme yapıldı. Böylece 2014 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giren memur adayları daha önceki senelerde sınava giren adaylar gibi dördüncü defa atanma hakkı kazanacaklar. Yine aynı şekilde geçen sene KPSS’ye girmiş fakat mezun olamamış memur adaylarının da bu sene mezun olabilmesi halinde memur adayları hak kaybı yaşayamayacaklar.

Memur kaç yılda bir tayin isteyebilir yönündeki sorgularda cevaplar değişkenlik göstermektedir. Zira, her kurumda farklı prosedürler devreye giriyor. Eş durumundan tayin olmak için son 2 yılda en az 360 gün prim ödenmiş olması şartı var.

Bir önceki yazımız olan Yaşar Kemal, Ölüm Yıldönümünde Doğduğu Köyde Anıldı başlıklı makalemizde Yaşar Kemal, Yaşar Kemal'i anma töreni ve Yaşar Kemal'in derlediği ağıtlar hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ