İstiklal Marşı’mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşı’mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy

12 Mart 1921 yılında kabul edilen İstiklal Marşı’mızın ve onu kaleme alan Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri ülke genelinde yapılan törenlerle kutlanır. Genelde Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen anma programına belediye başkanları, milli eğitim müdürü, emniyet müdürü ve diğer kurum temsilcileri ile öğrenci ve vatandaşlar iştirak eder. Önce Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal […]

12 Mart 1921 yılında kabul edilen İstiklal Marşı’mızın ve onu kaleme alan Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri ülke genelinde yapılan törenlerle kutlanır. Genelde Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen anma programına belediye başkanları, milli eğitim müdürü, emniyet müdürü ve diğer kurum temsilcileri ile öğrenci ve vatandaşlar iştirak eder.

Önce Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta bütün şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılır, daha sonra Milli Marşı’mızın hep bir ağızdan söylenmesiyle program başlar. İleri gelenlerden biri açılış konuşmasında günün anlam ve önemini belirten ifadeler kullanır.

Milletimizin çok zorlu zamanlarında yaşadığı yokluk sürecinde, özellikle savaş yıllarında şehitlerimizin ne kadar önemli bir değer olduğunu bir kez daha hassasiyetle idrak ederiz. Marşı’mız Türk Milleti için o kadar önemlidir ki biz onu okumuyoruz, adeta yaşıyoruz. Bağımsızlığımızın sembolü için gerektiği zaman ölümü bile hiçbir hesap yapmadan göze alırız. Çünkü uğruna binlerce şehit ve gazi verdiğimiz istiklalimizin sembolü olan marş çok önemli ve çok mukaddestir.

Türk Bayrağı

İstiklal Marşı’nın Türk toplumu için ne kadar önemli olduğunu küçük büyükk herkes idrak eder. Herkes bilmelidir ki İstiklal Marşı’mız Cumhuriyet’ten önce yazılmış ve kabul edilmiştir. Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve asaletini temsil eden ulusal simge Cumhuriyetin gelişini adeta müjdelemiştir. Önemli bir şaheser olan İstiklal Marşı’mızı o dönemi iyi idrak ederek anmak gerekir. Çünkü düşmana karşı mücadele eden orduyu cesaretlendirmek için yazılan bu Ulusal Destan’da ‘Doğacaktır sana vadettiği günler hakkın, Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın! diye seslenerek milletimizin ve ordumuzun asla ne yeise kapılmaması gerektiğini ifade etmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BİLİM-TEKNOLOJİ BİLGİ YARIŞMASI

Hürriyet ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Marşı’mızı yazarken farklı anlamlar yüklemiştir. Örneğin, Türk Milletine bir sancak olarak bakmış, O’na al sancak demiştir.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra İstiklal Marşı’ın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un kısa hayat kronolojisi sergilenir. Onun milletimize armağan ettiği mükemmel şiirlerden örnekler sunulur. Mehmet Akif Ersoy‘un en sevilen şiirlerinden biri olan Bülbül okununca herkes heyecanını izleyemez. Öğrencilerin hazırladığı İstiklal Marşı’mızın kabulünün canlandırılması ayrı bir heyecan kaynağı olur.

Mutlaka programda İstiklal Marşı oratoryosu sergilenerek tören bitirilmelidir. Törenin ardından ödül verme işlemlerine geçilir. Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ve İstiklal Marşı’mızın kabulü nedeniyle Bayrak, Mehmet Akif, ve İstiklal Marşı temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilir.

Elbette her program aynı şekilde icra edilmez ama benzer bütünlük içinde törenler gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?