İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Mantar en değerli besinler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir yiyecek olan mantar düzenli aralıklarla yenilmesi gerekir. Bugün sizlere son yıllarda ilgi gören ve kavak mantarı, kayın mantarı da denilen istiridye mantarı yetiştiriciliğinden yüksek verim almanın, haliyle kazanmanın püf noktaları hakkında bilgilendirme yapacağız. Ticari olarak istiridye mantarı üretimi yapmak isteyenler hangi süreçlerden geçmeli, neler yapmalı bu […]

Mantar en değerli besinler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir yiyecek olan mantar düzenli aralıklarla yenilmesi gerekir. Bugün sizlere son yıllarda ilgi gören ve kavak mantarı, kayın mantarı da denilen istiridye mantarı yetiştiriciliğinden yüksek verim almanın, haliyle kazanmanın püf noktaları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Ticari olarak istiridye mantarı üretimi yapmak isteyenler hangi süreçlerden geçmeli, neler yapmalı bu işi nerede yatmalı sizlere bilgilendirme yapalım. Türkiye’de işletme fikirleri karıştıran insanlar  para kazandıracak işler araştırmaktadır. Kültür mantarı Türk toplumu tarafından çok beğenilerek mutfaklarda tüketilmektedir. Ancak son yıllarda istiridye mantarı üreticiliği yetiştiriciliği giderek hız kazanmıştır.

Mantarhane kurulumu yapmak

Belli bir bilgi birikiminden sonra mantar yetiştirme ortamı oluşturup kaliteli kayın mantarı, kavak mantarı, istiridye mantarı üretimi yapabilirsiniz. Mantarhane kurulumu yapmak için destek verecek firmalar bulunmaktadır. Bunlarla iletişime geçtiğiniz takdirde sizlere mantar üretim yerinin nasıl olması gerektiğini teknik donanımı maliyeti hakkında bilgilendirme yapacaklardır. Sizlere ihtiyacınız olan kaliteli kompost temini de mutlaka yapılacaktır.

Zaten mantar üreticiliği yapmak için en önemli ihtiyacınız kompost olacaktır. Türkiye genelinde istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyenlere bayilik vermek isteyen firmalar da bulunmaktadır. Onlarla iletişime geçerek zahmetsizce mantar yetiştiriciliğinde para kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Gerçekten çok güzel bir tadı olan istiridye mantarı kayın mantarı ya da kavak mantarı olarak bilinen bu lezzet sizlere para kazandırmak anlamında da önemli fırsatlar sunabilir.

Kavak Mantarı Yetiştiriciliği

Kayın mantarı yetiştiriciliği

İstiridye mantarı üreticiliği yetiştiriciliği yapmak isteyenlere 100 metrekare çadır kuruluyor ve bu bu çadırların içinde ne gerekli teknik alt yapı oluşturuluyor. Ranza sistemin adı verilen ortamda sizlere kayın mantarı yetiştiriciliği için ortam oluşturuyor. Sizler de belli bir süre içinde ürettiğiniz mantarlardan para kazanmaya başlıyorsunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tığ ile Fiyonk Örerek Kazanın

Kavak mantarı yetiştiriciliği yapmak

Elbette ürettiğiniz mantarların pazarlanması için önceden bağlantılar yapmanız gerektiğini hatırlatalım. Biz burada sizlere istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanma hakkında kısa bilgilendirme yapıyoruz. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bu işin bayiliğini yapan firmalar ile görüşebilirsiniz. Sizlere yaklaşık 30 40 bin lira civarında mantarhane kurulumu yapacak firmalar olduğunu hatırlatalım. Bu ek gelir fırsatına veya para kazanma ortamına uygun yeriniz varsa konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz internetten iyice araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Kavak mantarı yetiştiriciliği, kayın mantarı yetiştiriciliği ya da istiridye mantarı yetiştiriciliği yazarak yaptığınız aramalar sonucunda sizlere bu konu hakkında destek verecek olan yetkili kişi veya firmalarla görüşme şansı yakalayabilirsiniz.

İstiridye mantarının faydaları

Antioksidan bir özelliği olması en büyük artısı olması yanında, kolesterolü dengelemesi, kabızlığı gidermesi, hipertansiyona iyi gelmesi ile tüketicilerin gözdesi oldu. Antibakteriyel bir besin olması münasebetiyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Kansızlığı gidermesi de extra bir faydası olarak tüketilmesinde etken olarak kabul edilmektedir.

İstiridye mantarının faydaları geniş kitleleri etkileyerek pazarlarda hem satış anlamında hem de tüketim anlamında ilgi odağı haline gelmiştir. Hücrelerin zarar görmesine sebep olan serbest radikallerin önlenmesi amacıyla ve kanser hastalığına karşı korunmada ilaç mahiyetinde tüketilmektedir. Kolesterol sorunu olanların kandaki kolesterol değerini koruması sebebiyle istiridye mantarı tercih etmelerine neden olmaktadır. Uzmanlar istiridye mantarının içinde bulunan levostatin etken maddesinin büyük bir katkı sağladığı görüşünde birleşiyorlar. Kabızlık sorunu yaşayanlarda lif oranının yüksek olmasından dolayı kavak mantarı tüketimine ağırlık vermeleri bakımından önemli bir sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kansızlık sorunu olanlarda içinde folat ve demir etken maddeleri sayesinde sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyonu olanlar da içinde bol miktarda bulunan potasyum sayesinde yüksek tansiyonun düşürülmesine yardım maksadıyla istiridye mantarının faydalarından istifade etme yoluna gitmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Altının Değer Kazanması

İstiridye mantarı nasıl tüketilir

Besin değeri bakımından oldukça yüksek özelliği bulunan istiridye mantarının nasıl tüketilmesi gerektiğini düşünenlere şunları söyleyebiliriz. Kızartma, ızgara ya da tavada sotelenerek tüketilebileceği gibi pilav üstü istiridye şeklinde de tercih edilebilir. Yani istiridye mantarının tavada iyice pişirildikten sonra pilavın üstüne boca edilerek kaşıkla tüketilmesi güzel bir deneyim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?