İyi ve Doğru Yağ Yakmanın Faydaları

İyi ve Doğru Yağ Yakmanın Faydaları

Bilinçsizce beslenerek alınan aşırı kiloların vücuttan atılması kolay olmuyor. Uzman diyetisyen eşliğinde gerekli rejimler yapılması gerekiyor. Her geçen gün yeni beslenme önerileri ortaya atan diyetisyenler son yıllarda vücuttaki iyi ve doğru yağları yakarak sağlıklı kalmanın önemine vurgu yatıyorlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Gültekin’den, iyi ve doğru yağları yakma uyarısı ilgi gördü. Vücutta  biriken yağları yakmak […]

Bilinçsizce beslenerek alınan aşırı kiloların vücuttan atılması kolay olmuyor. Uzman diyetisyen eşliğinde gerekli rejimler yapılması gerekiyor. Her geçen gün yeni beslenme önerileri ortaya atan diyetisyenler son yıllarda vücuttaki iyi ve doğru yağları yakarak sağlıklı kalmanın önemine vurgu yatıyorlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Gültekin’den, iyi ve doğru yağları yakma uyarısı ilgi gördü. Vücutta  biriken yağları yakmak için en doğru yöntemlerden biri, iyi ve doğru yağlar tüketmek olduğunu dile getiren beslenme ve diyet uzmanı Gamze Gültekin, önemli sağlık ipuçları verdi.

İyi ve doğru yağların kaju,avokado, badem, ceviz, somon ve zeytinyağında bulunduğunu söyleyen Gamze Gültekin, ‘Bu sağlıklı yağlar, insan metabolizmasını hızlandırarak  yakılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı yağlar bağışıklık sistemini destekleyerek oldukça fazla besin ögesi içermektedir. Önemli olan tüketilen besinlerin miktarıdır. Ayrıca kombinasyon ve zaman da iyi hesaplanmalıdır.’ dedi.

Diyetisyen Gamze Gültekin yağlı besinlerin, sağlıklı ve sağlıksız besin olarak yorumlanmaması gerektiğini söyledi. İzmir’in önemli sağlık kuruluşlarından biri olan özel tıp merkezinde beslenme ve diyet uzmanı olarak çalışan Gültekin, aşırı kilolardan kurtulmak isteyenlere doğru ve iyi yağlarla beslenmeleri gerektiğini söyledi. Gamze Gültekin konuyla ilgili olarak şu önerilerini sıraladı:

Doğru ve iyi yağlar

‘Bilhassa kilo vermek isteyenler, beslenirken doymamış yağ asitlerinden tüketmelidir. Çünkü bu besinler insan metabolizmasında yağ yakmak için yardımcı olan immün sistemini destekleyerek hücrelerin sağlıklı olmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda pek çok besin ögesini bünyesinde barındırırlar. Avokado içinde bulunan yağın yüzde 70 oranında kalp dostu tekli doymamış yağlar bulunmaktadır. Kaju, badem ve ceviz gibi yağlı tohumlarda bakır, manganez, magnezyum ve B vitaminleri açısından önemli kaynaklardır. Bu özellikleri taşıması sebebiyle cildin kolajen dokusunu koruyarak uzun dönemde genç bir görünümün korunmasına katkı sağlarlar. Bu besinler düzenli aralıklarla alındığı zaman metabolizmanın, hızlı yağ yakımına yardımcı olduğu gibi, metabolizmanın hızlanarak beyin kalp ve kemik sağlığı için etkileri oldukça yüksektir. Omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu somon balığı ise yüksek derecede protein içerdiği için gerekli olan B6, B12, a, d ve E vitaminlerinin deposu konumundadır. Doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan bu vitaminler karın yağlarının yakılmasına büyük yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu vitaminler kansere karşı savaşır. Cildin genç kalmasına yardım eder. Ayrıca beyin, kemik ve göz sağlığı açısından da etkin rol oynarlar.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gübre Faydalı mı Zararlı mı

Kısaca tekrarlamak gerekirse, kilo vermek isteyenler doymamış yağ asitleri tüketmeyi ihmal etmemeliler. Bunun için de magnezyum, bakır, B vitaminleri ve manganez kaynağı olarak kabul edilen ceviz, badem, kaju gibi tohumlu gıdalar tüketmelidir. Ayrıca Omega 3 asitlerinin yoğun şekilde barındırıldığı somon balığından da yeterli miktarda tüketilmesi iyi ve doğru yağ yakma düşüncesindeki insanlara destek olacaktır. Yeterli bilgi sahibi olmayanların mutlaka uzmanlardan destek alması gerektiğini de hatırlatmak zorundayız.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?