İyilikler Prensesi Ceren

İyilikler Prensesi Ceren

 Lilas Şamta hikaye yazma serüvenine başlıyor. Birinci denemesi olan İyi Kalpli Ceren aşağıdaki gibi düzenlenip okuyuculara sunulmuştur. Bir solukta okuyup imreneceğiniz hikaye okunmayı bekliyor.                ☆☆☆♡☆☆☆ İlkokul son sınıfta olan Ceren herkese iyilik yapmayı çok severdi. O gün annesi semt pazarından alışveriş yapacağını söyledi. Ceren ve annesi birlikte pazara […]


 Lilas Şamta hikaye yazma serüvenine başlıyor. Birinci denemesi olan İyi Kalpli Ceren aşağıdaki gibi düzenlenip okuyuculara sunulmuştur. Bir solukta okuyup imreneceğiniz hikaye okunmayı bekliyor.

               ☆☆☆♡☆☆☆

İlkokul son sınıfta olan Ceren herkese iyilik yapmayı çok severdi. O gün annesi semt pazarından alışveriş yapacağını söyledi. Ceren ve annesi birlikte pazara gitmek istedi. Annesi kızının pazarda kendisine yardım edeceğini düşündüğü için kabul etti. Hep birlikte evlerine çok uzak mesafede olmayan semt pazarına gittiler.

Yolda amcası ile karşılaştı. Amcası da pazardan ev ihtiyaçlarını almış, el arabası ile satın aldığı erzakları taşıyordu. Çok fazla yükü olduğu için bir kaç poşet elinde taşımak zorundaydı. Amcasına yardım etmek istedi:

-Amcacığım istersen elindeki poşetleri ben taşıyabilirim, dedi.

Amcası da iyilik yapmak isteyen Ceren’in bu davranışı karşısında çok duygulandı.

-Çok teşekkür ederim yavrum! Sen bunları taşıyamazsın, dedi.

Amcası satın aldığı mandalinalar dan 2 tane Ceren’e uzattı. Ceren de amcasına teşekkür etti. Amcası arabasının sapından tuttu çekerek evinin yolunu tuttu.

Ceren annesi ile pazarda dolaşmaya başladı. Çok çeşitli yiyecek malzemesi satılıyordu. Domates, marul, patlıcan, biber, enginar, taze fasulye, soğan, patates…  tezgahların üzerine dizilmiş. Bir tezgahın önünde yere düşmüş soğan ve patatesleri gördü. İnsanlar üzerine basmasın diye hemen onları yerden alıp tezgahın üzerine bıraktı. Satıcı, Ceren’in iyiliksever olduğunu anladı ve ona gülümsedi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seçmeli Din Derslerine Baskı İddiası

-Aferin sana! Ne kadar iyi bir kızsın sen. Teşekkür ederim, dedi.

-Rica ederim. Yerde duran patates ve soğanların üzerine insanlar basarsa ziyan olacak. Bu sebzeler kolay yetişmiyor. Dikkatli olmak lazım, dedi.

Patates satıcısı küçük yaşta bu kadar düşünceli bir tüketici ile karşılaşınca çok şaşırdı. Oysa kendisi hiç düşünmeden savurganca patates ve soğanları sağa sola dökerek, dağıtarak satış yapıyordu. Bundan sonra Ceren’in söylediklerini dikkatle uygulaması gerektiğini kafasına koydu.

Annesi 3 kilo patates, 2 kilo da soğan satın aldı. Manava 20 TL uzattı. Patates ve soğanlar 16 TL tutmuştu. Para üstü olarak adam 14 lira geri verdi. Annesi parayı kontrol etmeden cüzdanına koymak üzereydi ki Ceren:

-Anneciğim dur paraları cüzdanına koyma! Para üstü olarak manav yanlışlık yaptı, dedi. Annesi paraları çıkarıp saydı, gerçekten de 10 TL fazla para vardı. Kızının dikkati sayesinde satıcının 10 TL’sini cüzdanına koymaktan kurtuldu. Fazla parayı iade ettiler. Satıcı iyiliksever Ceren’e tekrar teşekkür etti.

Pazarda alışverişe devam ettiler. Bir hafta boyunca ihtiyaçları olan bütün sebze ve meyveleri satın aldılar. Annesine yolda gelirken poşetlerin taşınmasına yardım etti. Farkında olmadan pazarda çok dolaşmışlar. Eve vardıklarında acıkmaya başladılar. Annesi mutfağa girdi, akşam yemeği hazırlamak için işe koyuldu. Ceren de annesine:

-Ben de sana yardım etmek istiyorum, dedi.

Annesi:

-Tamam kızım sen masayı hazırla. Tabakları koy, bardakları masa üzerine yerleştir. Çatal, kaşık çıkar. Ekmeği getir. Uyuyan kardeşine göz kulak ol. Sonra hep birlikte yemek yeriz, dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Suriyeli Sivil Toplum Kuruluşları Birlikteliği

5 yaşındaki kardeşi Erdem uyuyordu. O uyurken annesinin söylediği gibi masayı güzelce hazırladı. Sonra odasına gitti hikaye kitabı okumaya başladı. Mutfaktan mis gibi kokular geliyordu. Annesi en sevdiği yemek olan taze fasulye pişirmişti. Ayrıca pirinç pilavı, cacık ve çorba da hazır bekliyordu.

Zil çaldı. Kapıyı açtı, gelen babasıydı. “Hoş geldin babacığım” dedi. Babası kızını kucaklayıp öptü. Babası hemen üzerini değiştirdi. Ellerini yıkadılar ve masaya oturdular. Hep birlikte annesinin hazırladığı yemekleri yediler.

Ceren odasına gitti, ertesi gün hangi dersler varsa gerekli çalışmalarını yaptı. Biraz televizyon seyretti. Gidip dişlerini fırçaladı. Yatağına uzanıp uykuya daldı.

Ertesi gün okuldan geldikten sonra biraz canı sıkılıyordu. Annesine:

-Çok sıkıldım, dışarıya gidebilir miyim, dedi.

Annesi:

-Hayır kızım, havalar çok soğuk. Hasta olursun, çıkma, dedi.

Ceren annesini üzmedi.

-Tamam anneciğim. Başka zaman çıkarım, dedi.

Odasına gidip biraz bebeği ile oynadı. Akşam oldu. Yemeğini yedi, dişlerini güzelce fırçaladı, yattı ve mışıl mışıl uykuya daldı.

Sonraki gün okuldan geldikten sonra ödevlerini yaptı. Sonra lunaparka gittiler. Orada bütün oyunları oynadı. Gönlünce eğlendi. Çok yoruldu. Eve gidince odasına girip yattı ve sızdı kaldı.

Cumartesi gün ailece alışveriş yapmak için büyük mağazalara gittiler. Arabaya bindiler satın aldıkları eşyaları arabadan indirip eve taşıdılar. Ceren evin önündeki kedilere mama verdi. Ayrıca boş bir kap içerisine su doldurdu. Sokakta yaşayan kediler mamaları yedikten sonra temiz sudan içtiler.

İyilikler prensesi Ceren gönül huzuru ile günü tamamladı. Odasına geçti televizyon izlemeye başladı. Çizgi film bitince mutfağa gitti, annesi bulaşık yıkayacaktı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Okula başladığım ilk gün

-Anneciğim sen çok yoruldun. Bulaşıkları yıkamana yardım edebilirim, dedi.

Annesi de:

-Peki kızım, sen de öğrenmen için buna izin veriyorum. Hadi bakalım, acele etme yavaş yavaş bulaşıkları yıka bakalım, dedi.

İşlem tamamdı. Evde kirli hiç bulaşık kalmadı. Ceren hepsini bir güzel yıkadı. Sonra dişlerini fırçaladı ve uykuya daldı.

Bu güzel hikayenin oluşmasında Lilas Şamta isimli küçük yazarımız görev almıştır. Yabancı uyruklu olan ve Türkçe’yi mükemmel bir şekilde konuşup yazabilen kardeşimize emekleri için teşekkür ediyoruz. “İyilikler Prensesi Ceren” hikayesi küçük kardeşimizin ürünü olarak sizlerin beğenisine sunulmuştur.

Yorumları en alttaki alana yazın!

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?