İzmir B.B. 400 Hedefledi 20 Elektrikli Otobüs Aldı

İzmir B.B. 400 Hedefledi 20 Elektrikli Otobüs Aldı

Şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla 400 tane elektrikli otobüs almayı hedefledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, eğer bu projesini gerçekleştirseydi Avrupa’da en fazla elektrikli otobüs kullanan kurumu olacaktı. ESHOT verilerine bakınca geçen 3 yıl sonunda İzmirlilere hizmet eden çevreci otobüs sayısı sadece 20. Üç yıl öncesinde Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan proje ile İzmir Büyükşehir Belediyesi 400 tane […]

Şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla 400 tane elektrikli otobüs almayı hedefledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, eğer bu projesini gerçekleştirseydi Avrupa’da en fazla elektrikli otobüs kullanan kurumu olacaktı. ESHOT verilerine bakınca geçen 3 yıl sonunda İzmirlilere hizmet eden çevreci otobüs sayısı sadece 20.

Üç yıl öncesinde Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan proje ile İzmir Büyükşehir Belediyesi 400 tane elektrikli otobüsü üç yıla yayarak trafiğe sokacaktı. 2016 yatırım programına alınan ve dünyadaki bütün finans çevrelerinin odak noktası haline gelen bu proje İzmir’i yine dünyada cazibe merkezine dönüştürecekti. Bu proje Kalkınma Bakanlığı tarafından programa alınan ilk elektrikli otobüs projesi özelliğini de taşıyordu. Kalkınma Bakanlığı’nın onayladığı bu proje Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan ICF yetkilileri teknik araştırmalar yaptılar ve bu yapılan araştırmaları, projeyi gerçekleştirmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi ile müzakere ettiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile daha önce de birçok farklı yatırımı gerçekleştirmek için finans sözleşmesi yapan Uluslararası Finans Kurumu, Türkiye temsilcisi olan Aisha Williams katıldı. Danışmanlık hizmetleri uzmanlığını yürüten Patrick Avato elektrikli otobüsler uzmanı olan Emanuel Pouliquen, yatırım uzmanlıklarını gerçekleştiren Ozan Beşer ve Sebastiyan Woerle tarafından yapılan sunuma dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’ da katıldı. Ayrıca sunum toplantısına Başkan Kocaoğlu’nun yanı sıra Eshot Genel Müdürü olan Raif Canbek ve Genel Sekreter Yardımcısı olan Barış Karcı ile Eshot Genel Müdür yardımcılığı görevini yürüten Fazıl Ölçer ve diğer belediye yetkilileri de katıldılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KAZANMAK İÇİN NE YAPMALI?

Proje sunum toplantısında her iki taraf da birbirlerine beklentileri ve yapılması gerekenler konusunda fikirlerini sundular. Bu kapsamda şehrin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için her türlü konunun enine boyuna konuşulduğu, bilhassa fiyat ve teknik özelliklerin teknolojik gelişmelere paralel bir şekilde nasıl yürütüleceği masaya yatırıldı. Uluslararası Finans Kurumu yetkilileri elektrikli otobüslerin dünya genelindeki kullanımı hakkında bilgiler de verdiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ön şart olarak yüzde 40 yerli üretim olması gerektiğini öne sürdü ve satın alınması düşünülen 400 otobüsün mutlaka çevreci bir şekilde tasarlanması gerektiği vurgulandı. Çevreci yatırımlara büyük önem verdiklerini belirten Aziz Kocaoğlu, şehir içi ulaşımda bu amaçla raylı sistemi İzmir’de 250 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Kocaoğlu proje kapsamında satın alınması düşünülen elektrikli otobüslerin uzun hat adı verilen noktalarda çalıştırmayı düşündüklerini ifade etti.

Eshot Elektikli Otobüs Sayısı

İzmirliler bu gelişmelerden memnun kaldı ve çevreci otobüslerin bir an önce hatlarda yol almasını bekledi. Gel gör ki 3 yıla yayılan proje sonucu dağ fare doğurdu. 400 elektrikli otobüs yerine sadece 20 tane alınabildi. Oysa hem sağlıklı bir şehirde yaşama hem de ucuz enerjiden istifade etme düşüncesi ne kadar heyecan vericiydi.

Yeni başkan Tunç Soyer de çevreci olduğunu her fırsatta vurguluyor. Bisikletle mesaiye geliyor… Şimdi İzmirliler yaşanılabilir bir şehir için 3-5 yıla yayılmadan acil elektrikli otobüsler bekliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?