İzmir Dalgakıran Projesi

İzmir Dalgakıran Projesi

İzmir Ticaret Odası Başkanlığı tarafından 2012 senesinde kullanım hakkı alınarak İzmir’de en önemli projeler arasında gösterilen Dalgakıran Projesi  farklı sebeplerden dolayı birkaç kez revize edilmek zorunda kaldı. Bugün yarın derken bir türlü bitirilemiyor. Projede ‘seyir terası’ adı verilen bölüm ile yatların yanaşma yerleri de projeden iptal edildi. Ayrıca ‘Yüzer Dalgakıran’ adı verilen bölüm ile Pasaport […]

İzmir Ticaret Odası Başkanlığı tarafından 2012 senesinde kullanım hakkı alınarak İzmir’de en önemli projeler arasında gösterilen Dalgakıran Projesi  farklı sebeplerden dolayı birkaç kez revize edilmek zorunda kaldı. Bugün yarın derken bir türlü bitirilemiyor.

Projede ‘seyir terası’ adı verilen bölüm ile yatların yanaşma yerleri de projeden iptal edildi. Ayrıca ‘Yüzer Dalgakıran’ adı verilen bölüm ile Pasaport İskelesinin bulunduğu alan da projeden kaldırıldı. İzmir’in en önemli noktalarından biri olan Pasaport İskelesi ise hiçbir değişiklik yapılmadan bu haliyle çalışmaya  devam etmesine karar verildi. Projede yatın kapasitesi de semt marinası ölçeğine uygun olarak yoğunluk ve yükseklik açısından iyice düşürüldü.

Çalışmaların hızla sürdürüldüğü İzmir’in en ilginç projeleri arasında bulunan ve görsel açıdan da İzmir’e bir renk katacağı düşünülen ‘Dalgakıran Projesi’ İzmir Ticaret Odası Başkanlığınca 2012 yılından beri kullanım  hakkı elinde bulunduruluyor. Pasaport Limanı Dalgakıran Projesi üzerinde bazı değişiklikler yapıldı ama nedense bir türlü bitirilemedi.

Pasaport Limanı turizm dönüşüm projesi değişiklik sebebi ise İzmir Ticaret Odası ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile de uzlaşmaya varılarak Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun itirazı değerlendirildi. 

2015 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı yürüten Ömer Çelik ve Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ile bir dizi çalışmalar yürütüldü. Konuyla ilgilenen kurumlardan gelen farklı önerileri dikkate alındı ve projeyi revize etme kararı alındı. Farklı kurumların farklı düşüncelerine saygı gösterildi. Kıyı kanunu kapsamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın onayladığı proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi. Oradan onay aldıktan sonra yeniden Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayına sunuldu. Projede revize edilen yerler; seyir terası olan yer projeden  iptal edildi. Kıyıda bulunan yat yanaşma yerleri kaldırıldı. Yatın kıyı kesiminde olan çalışmalara dokunulmadı. Yüzer Dalgakıran ve Pasaport İskelesi ise projeden tamamen kaldırıldı. Yıllardan beri İzmir’e hizmet veren pasaport iskelesi bu haliyle İzmirlilere hizmet üretmeye devam edecek. Revize edilen proje böylece semt marinası konumuna indirgenerek yoğunluk ve yükseklik açısından da oldukça küçültüldü. Pasaport adı verilen bölgenin İzmir’in en köklü Limanı olması sebebiyle ayrıca İzmir’in önemli referans noktalarından biri olarak devam etmesinin önemi ve buranın SİT alanı olması bilincinin ağırlık kazanması sebebiyle, projede büyük değişiklikler gerçekleştirildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olur
Pasaport Limanı Dalgakıran Projesi

Dalgakıran Projesi’nin yat limanı projesi olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. İzmir’e değer katmak gerektiği için turistlerin ve vatandaşların kaliteli zaman geçirmeleri ve farklı aktiviteler yapabileceği yerler gerekiyor. Bu sebeple projenin adı aslında  Dalgakıran Projesi değil, Pasaport Limanı’nın Turizme Kazandırma Projesi olduğunu söylemek gerekir. Çünkü bu proje içerisinde küçük ölçekli bir yat limanı var. Çok büyük olmadığı için için bunun adına bir semt marinası olarak düşünüldü. Ayrıca içinde sergi mekanları, deniz müzesi, yat fuarı, ikinci el tekne satış alanları, su sporları, yüzer havuz, ışık ve su oyunları, akvaryum, tünel, kafeterya, restoran, seyir alanları ve rekreasyon gibi fonksiyonel yerlerin yapılması düşünülmektedir. Proje sadece İzmirliler için değil, İzmir’i ziyarete gelecek olan yabancı ve yerli turistlere de hitap ederek görsel açıdan unutamayacakları bir yer olmasını düşünüyoruz. Projede ışık ve su oyunlarının dünya genelinde pek çok organizasyonun burada yapılması hedefleniyor.

İzmir’de vatandaşların kaliteli zaman geçirebileceği cazibe merkezleri oluşturulmasının önemli olduğunu söylemek gereksiz olur. Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü ile de sürekli görüşmeler yapılarak Pasaport Bölgesi’nin niteliği bozulmadan restore edilerek orijinal haliyle kalması için çalışılmalıdır. Sadece işlevsel açıdan biraz daha harekete geçirilmesi için İzmir’in bir deniz şehri olduğu öne çıkarmak için çalışılmalı. Ayrıca İzmir’in dünya çapında tanınmasına katkı sağlamak için çaba sarfedilip
Dalgakıran Projesi fazla uzatılmadan tamamlanmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Parasız Mutlu Olmanın Sırları 

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?