İzmir’deki Karadenizliler ‘Geleneksel Hamsi Şöleni’

İzmir’deki Karadenizliler ‘Geleneksel Hamsi Şöleni’

İzmir Hamsi Şöleni her yıl aralık ayında sadece Karadenizlileri değil, Türkiye’nin farklı kesimlerinden insanları bir araya getirmeyi başarıyor. Binlerce insanın ağırlanarak birlikte eğlenmesine ve kaynaşmasına vesile oluyor. İzmir Hamsi Şöleni ne zaman yapılacak diye, İzmir’de yaşayan insanlar dört gözle bu önemli festivali beklemeye koyuluyor.

Ege Bölgesi’nde yaşayan Karadenizlilerin her yıl düzenlediği ‘Hamsi Şöleni’ bu sene on birincisine sahne oldu. Karadeniz Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen ve bu yıl Karşıyaka ilçesindeki, Bostanlı Pazaryeri’nde 11. kez organize edilen ‘Hamsi Şöleni’ne binlerce vatandaş katıldı.

Karadenizlilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bu şölene katılanlar memleketinin sembolleri olan horon, kemençe ve tulum dinletisi sayesinde Barış mesajları verdiler. Yoğun soğuk olmasına rağmen Karadenizlilerin ağırlıklı olarak ilgi gösterdiği şenlikte ekmek arası hamsi ikram edildi. Uzun kuyrukların oluşmaması için 16 farklı stant kurularak vatandaşlara daha hızlı hizmet verilmeye çalışıldı. Karadeniz’den getirilen hamsiler vatandaşlara pişirilerek ikram edildi. Özellikle Rize, Artvin, Trabzon ve Batum’dan getirilen 10 ton hamsi Karadeniz geleneğine göre mısır ununa bulanarak çok az yağlı tavalarda pişirildi. Karadeniz Usulüne göre yapılan pişirme önce bir yüzü kızarınca düz bir kapak yardımıyla çevrilerek diğer taraflarının da kızarması sağlandı. Pişirilen hamsiler ekmek arasına servis edilerek vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı. Hamsinin nasıl yeneceğini çok iyi bilen Karadenizli vatandaşlarımız gelirken yanlarına soğan ve şalgam getirdikleri de dikkatlerden kaçmadı.

Vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek için 16 stand kurulmasına rağmen her standın önünde yaklaşık 50 metrelik kuyrukların oluştuğu gözlendi. Vatandaşlar soğuk havanın etkisini gidermek amacıyla sırada beklerken kemençe ve tulumun ritmine ayak uydurarak oynadılar. Hem eğlendiler hem de ısındılar.

İzmir Hamsi Şöleni ne zaman yapılıyor

Yapılan hamsi şölenine sadece Karadenizli vatandaşlar değil İzmirli vatandaşların da ilgi gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. Horon oynarken halk oyunları topluluğu bu eşsiz müziğin ritmine kendini kaptırarak horon çekti. Hamsi Şöleni’nin bu seneki teması birlik ve beraberlik  olduğu için tesettürlü bir bayanla, pantolon giymiş saçları bantlı bir kadının birlikte el ele tutuşarak dans etmesi ayrımcılığa ve kutuplaşmaya karşı güzel bir mesaj oldu.

Hamsi şölenine katılanların çoğu hamsi yemeğinin yanında Amasya’nın elması, Rize’nin çayı, Gümüşhane’nin pestili, Sinop mantısı, Trabzon ekmeği  ve Kastamonu’nun etli ekmeğini de tatma fırsatı buldu. Standlarda yöresel yiyecekler de satıldı.

HAMSİ ŞÖLENİNİN MESAJI; BİRLİK BERABERLİK

Hamsi şölenine Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan, Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hızır Murtezaoğlu, Karadeniz Bölgesi dernekleri ve STK temsilcileri katıldı. Hamsi kardeşlik, beraberlik, birlik ve dostluğun sembolüdür. Bu hamsi festivalinde tüm Türkiye kol kola girsin, horon tepsin düşüncesi ile yapılıyor. Birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde festival önemli bir misyonu da yerine getiriyor. İnsanlara ortak diğerlerinin yok edilmesine karşı barış, birlik-beraberlik mesajı veriliyor.

İzmir Hamsi Şöleni ne zaman

Her sene olduğu gibi Türkiye’nin her bölgesinden yurttaş geleneksel İzmir Hamsi Şöleni’ne katılıyor. 20 binden fazla insanın yoğun ilgi gösterdiği bu önemli etkinlik İzmir’de her sene yılın son günlerine doğru farklı bir ilçede, farklı bir tema ile organize ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ