K Sesi Öğretimi

K Sesi Öğretimi

Üçüncü grup seslerden ikincisi olan k sesi öğretimi oldukça zor olan harf grubundandır. Çocuklarımıza k sesini öğretmek için önce öğrendiğimiz l harfini hatırlatmakta, pratik yaptırmakta büyük fayda vardır. Çünkü k sesi, l harfi ile aynı özellikte olup sadece biraz ilavesi olan bir sestir. K HARFİNİN ÖĞRETİMİ Yazması zor olan bu  harfin sesi hissettirilmesi ise oldukça […]

Üçüncü grup seslerden ikincisi olan k sesi öğretimi oldukça zor olan harf grubundandır. Çocuklarımıza k sesini öğretmek için önce öğrendiğimiz l harfini hatırlatmakta, pratik yaptırmakta büyük fayda vardır. Çünkü k sesi, l harfi ile aynı özellikte olup sadece biraz ilavesi olan bir sestir.

K HARFİNİN ÖĞRETİMİ

Yazması zor olan bu  harfin sesi hissettirilmesi ise oldukça kolaydır. Her zaman yaptığımız gibi öğrencilere içinde başında, ortasında k sesi olan kelimeleri bulmasını sağlayabiliriz yardımcı olabiliriz. Yine her zaman yaptığımız gibi içinde k sesi olmayan kelime gruplarını bulmasını da isteyebiliriz. 

Harf yazma öğretimi ise en başta söylediğim gibi çok zaman alan, emek isteyen, insanı yoran bir harftir. Öğrencilerin zamanında bu harfi doğru öğretilmemesi sonucu ömür boyunca çok zorlanarak yazacakları bir harf olarak devam edebilir, bu sebeple çocukların k sesini doğru yazabilmesi sağlamak amacıyla çok aceleci olmadan çocuklara üzerinden geçerek yazabilecekleri el alıştırması örnekleri vermeliyiz. Çocuklar k sesinin nasıl yazılacağını iyice tanıdıktan sonra daha önce öğrenmiş olduğu sesli harflerle birleştirme çalışması yaparak yazmayı denemelidir. k sesini iyice tanıdıktan sonra bu harfi kelimenin başında, ortasında, sonunda yazabileceği kelimeler ve kelime grupları yazılmalıdır. Daha sonra cümle içerisinde yazması da istenmelidir. k

Büyük K harfi küçük k harfine göre oldukça kolaydır. Önemli olan da küçük k sesinin daha çok üzerinde durularak öğretilmeye çalışılmasıdır. K HARFİNİN ÖĞRETİM VİDEOSU izlensin. Konuyu pekiştirmek için çocuklarımıza önce videolu görseller İZLETmenizi tavsiye ediyoruz. Uzmanlar tarafından hazırlanmış ses ya da görseller daha verimli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MATEMATİK I. DÖNEM II. YAZILI SORULARI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?