Kaçak Maden Ocaklarına Neden ‘Dur!’ Denilemiyor

Kaçak Maden Ocaklarına Neden ‘Dur!’ Denilemiyor

Başta Kara Elmas olarak bilinen taşkömürü Zonguldak’ta kaçak olarak çıkarılmaktadır. Diğer illerimizde de diğer madenler aynı şekilde çıkarılmaya devam edilmektedir. Ne zaman bir kaza ya da patlama olursa o zaman eyvahlar başlıyor ama sonuçta değişen bir şey olmuyor. Kaçak maden ocakları tıkır tıkır işlemeye devam ediyor. Hiç mi hiç ders alıp duruma el konulamıyor… Biz […]

Başta Kara Elmas olarak bilinen taşkömürü Zonguldak’ta kaçak olarak çıkarılmaktadır. Diğer illerimizde de diğer madenler aynı şekilde çıkarılmaya devam edilmektedir. Ne zaman bir kaza ya da patlama olursa o zaman eyvahlar başlıyor ama sonuçta değişen bir şey olmuyor. Kaçak maden ocakları tıkır tıkır işlemeye devam ediyor. Hiç mi hiç ders alıp duruma el konulamıyor…

Biz duymaktan bıktık, yetkililer buralara müdahale etmeyip ölümlere seyirci kalmaktan bıkmadı. Soma’da yüzlerce can unutuldu gitti. Yurdumuzun değişik yerlerinde faaliyette olan kaçak ocaklar can yakmaya devam ediyor. En son Muğla’da kaçak maden ocağında yaşananlar da kısa süre içerisinde unutulacak. İnsanın bu kadar çabuk harcandığı kaç ülke var acaba…

Kaçak bir işletmede işçi olarak çalışan işçilerden Hasan Ay hayatını kaybetti. Aynı ocakta beraber çalıştığı abi Salih ise geçirdiği iş kazası nedeniyle ocağa girmediğinden ölümden kurtulmuş oldu.

Kaçak Kömür Ocağı

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre Zonguldak’ın Gelik Beldesinde ruhsatlı olarak çalışırken şartları yerine getirmediği için maden ocağı mühürlendi. Ancak işletme sahipleri ocağın başka bir yönden giriş açarak kaçak işletmeye başladı. 20 Kasım 2015 tarihinde yaşanan patlamada Naci Çiftçi isimli burada hayatını kaybetti. Bundan sonra yapılan incelemelerde ocak tekrar mühürlendi. Ancak işletme sahipleri sökerek ocağı yeniden faaliyete geçirdi. İnatçı işletme sahipleri bu sefer Hasan Ay ve Sayın Kalkan’ı beraber üretimin sona erdiği bölümde daha önce kurulan demir teçhizatı toplamak için ocağa girmeye zorundadırlar. Fakat yoğun metan gazı nedeniyle zehirlenen işçiler madende hayatlarını kaybettiler. İşçilerin ocaktan çıkmaması üzerine diğer arkadaşları ocağa girdi arkadaşlarından içeride ölü olduğunu görünce sağlık ekiplerine haber verildi. Kaçak maden ocağında can veren işçilerin cenazeleri hastane morguna kaldırıldı. Araştırma ve soruşturma yapmak için ocağa giden ekipler hiç kimseyi bulamadı. Benzer dramlar kimseyi harekete geçiremiyor maalesef.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MTSK Direksiyon Sınavında Başarılı Olmak

Kaçak Ocak


Kardeşiyle birlikte daha önce aynı kaçakta birlikte çalışan Salih Yanık bir gün önce yaşadığı iş kazası sebebiyle istirahate çekildi. Eğer istirahate çekilmiş olmasaydı o da muhtemelen ocağa girecekti ve ölecekti. Olaydan sonra kimsenin kendilerine alamadı. Salih Yanık kardeşinin ölümünü internetten okuyarak öğrendiğini bildirdi. Zonguldak şehrinde başka yapılacak iş olmadığı için mecburen kaçak maden ocaklarında ekmek parası için çalıştıklarını dile getiren işçinin çaresizlik açıklamaları:

‘Rahmetli kardeşimle beraber kaçak ocakta çalışıyorduk. Geçenlerde kardeşimi maden ocağına gönderdim. Akşama kadar haber alamadık. Akşam ise internette okuduğum bir haberde ocakta ölü bulunduğunu okudum. Ocak kaçak işletildiği için bize de sigorta falan yapmadılar. Biz de çaresiz ekmek parası için orada çalıştık. Son olarak ocak kapatıldığı için yol sökme çalışmaları için ocağa girmişler. Öyle tahmin ediyorum ki İçerideki yoğun metan gazından ölmüşlerdir. Kimsenin bize haber vermemesi çok üzücü. İş yok, para yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.’
18 yaşında olan Hasan Ay askere gitmek istediğini bunun için para biriktirmeyi düşündüğünü dile getiren ağabey Salih Yanık, kardeşinin ikinci vardiyada girip tek mesajı yaptığını söyledi. Kendisine fazla yorulmamasını biraz dikkatli olmasını söylemiştim. Rahmetli kardeşim çalışmayı çok seviyordu. Asla içten işten kaçmazdı. Sigortası olmadığı için mecburen çalışıyordu. Gözü yaşlı baba ise metan gazından hayatını kaybeden oğlu Hasan için gözyaşı döktü. 50 yaşında olan Emrullah Ay; ‘Üzücü tarafın kimse tarafından kendilerine haber verilmemesi’ olduğunu dile getirdi. 2 seneden beri kaçak maden ocağında çalışan oğlunun mecburen çalışmak zorunda olduğunu, ancak sigortası hiçbir şey olmaması çok kötü, diye söyledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÖSYM Sınavlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Bu üzücü olaylar son olsun diyoruz ama yarın öbür gün kaçak maden ocakları ile ilgili haberler gelmeyeceğinden emin değiliz.

Bir önceki yazımız olan Satılık Konutun Değeri Nasıl Belirlenir başlıklı makalemizde Ev alım satımında fiyat nasıl belirlenir, Ev değeri hesaplama ve Konut değeri hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?