Kadın Futbol Hakem Sayısı Artıyor

Kadın Futbol Hakem Sayısı Artıyor

Artık futbolun hakemi genç kadınlar olacak!

 Daha çok erkeklerin ilgi duyduğu ve erkek oyunu olarak kabul edilen futbolda son dönemlerde kadınların da bizzat oynayarak ve maç hakemliği yaparak katılmaları çok olumlu olarak değerlendiriyor. Manisa’da hakemlik yapan 8 kadın futbolsever yeşil sahalarda boy gösteriyor. Bu sayede tribünlerde ve sahalarda kavga ve küfrün yerini centilmenlik alıyor.

İzmir’de eğitim alıp il hakemliği yapmakta olan Rahime U. Ç, bu işi zevk alarak yaptığını dile getirdi. Manisa’da hakemlik yapmakta olan Ç, bayan hakem sayısının gittikçe artmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Çünkü kadın hakemlere herkes tarafından destek olduğunu dile getirdi. Bazı yönleri zor olsa bile zorlukları yenmek için gayret ettiklerini ve cesaretle maçlara çıkıp yönetmeye çalıştıklarını söyleyen Çakar, kadın hakem olması sebebiyle sahalarda küfür olmadığını vurguladı.

Henüz çok yeni olan ve bir yıldır futbol hakemliği yapan 19 yaşındaki Özge K. ise kendisine Süper Lig’in tanınmış hakemlerinden Yunus Yıldırım’ı örnek aldığını söyledi. K. daha önce aktif olarak futbol oynadığını, ancak hakemlik olayının içine girince farklı bir dünya gördüğünü, dile getirdi. Herkesin bayanlara karşı daha dikkatli davrandığını görünce mutlu olduklarını açıkladı. K., lise yıllarında beden eğitimi öğretmenliği yapan aynı zamanda Süper Lig hakemi olan Yunus Yıldırım’ın örnek alarak bu işe başladığını dile getirdi. ‘Gittiğim maçlarda ya da seyrettiğim futbol müsabakalarında hep Yunus Yıldırım’a bakıyordum. Bu mesleğe başlama sebeplerinden biri de çok sevdiğim Yunus hoca mıdır. Bana inanılmaz bir motivasyon sağlama aracı oldu.’ diye sözlerine ekledi.

KADIN FUTBOL HAKEMLERİMİZ

GENÇ KADIN FUTBOL HAKEMLERİ 

Bir başka genç kadın hakem olan Tuğba K. ise aynı şekilde bir seneden beri futbol hakemliği yaptığını ve bu işe gözlemci olarak geldiğini anlattı. Aynı zamanda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi olup futbol hakemliği yapan Büşra S. ise kadınların her alanda çekinmeden görev almaya çalışması gerektiğini, dile getirdi.

İlde iki tane il hakemi ve 6 tane de aday futbol hakemi görev yapıyor. Bu sayının günden güne artması için çaba harcanıyor.  Futbolun sadece erkeklerin egemen olduğu bir oyun olarak görülmemesi gerekir. Sadece erkek spor gibi algılanan futbolun ülkemizde kadınlar tarafından da benimsenmesi, tabuların yıkılması açısından oldukça önemli. Genç kızlarımız da kendilerini geliştirerek hem futbol oynamalı, hem de yeteneklerini sergileyerek hakemlik görevini üstlenmelidirler. Hakemlik yapan kadınlarımız hem eğitimlerine devam ediyor, hem de futbol hakemliği yapıyor.

Türkiye’de profesyonel olarak görev yapan kadın hakem sayısı oldukça az. Ancak bu sayı giderek artmaya başladı. Genç kadınları  hakemliğe davet ediyoruz. Türkiye’de FİFA hakemi ve FIFA Yardımcı hakemlerin bulunuyor. Kadın hakemlerimizin yönettiği maçlar sayesinde insanlar daha saygılı davranmak zorunda oldukları için centilmence maçlar yaşanıyor. Bu açıdan bayanların futbola yaptığı katkı çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ