Kadın Güreşi İyi Yolda

Kadın Güreşi İyi Yolda

Ata sporlarımızdan biri olan güreş sadece erkeklerin değil bayanların da aktif olarak yaptığı spor branşları arasındadır. Göğsümüzü kabartan kızlarımız Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ve Olimpiyat Oyunlarında minderde mücadele eden sporcularımız kadar, ekran başındaki vatandaşlarımızı da heyecanlandırır. Büyük spor kulüpleri yeteri kadar ilgi göstermese de özellikle belediyelere bağlı olan kulüpler ulusal ve uluslararası turnuvalarda büyük başarılara imza […]

Ata sporlarımızdan biri olan güreş sadece erkeklerin değil bayanların da aktif olarak yaptığı spor branşları arasındadır. Göğsümüzü kabartan kızlarımız Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ve Olimpiyat Oyunlarında minderde mücadele eden sporcularımız kadar, ekran başındaki vatandaşlarımızı da heyecanlandırır.

Büyük spor kulüpleri yeteri kadar ilgi göstermese de özellikle belediyelere bağlı olan kulüpler ulusal ve uluslararası turnuvalarda büyük başarılara imza atıyorlar. Kadın güreşçilerimiz aldıklarım madalyalarla bizleri gururlandırıyor. Son yıllarda büyük başarılara imza atan tarihi madalyalar kazanan Türk kadın güreş takımı yükselişini sürdürüyor.

minderin sultanları

İlk madalyasını 2012 Avrupa Şampiyonası’nda kazanan kadın güreş milli takımı başarılarının devamını getirmek için var gücüyle çalışıyor. Bayan güreşi gerekli altyapının oluşturulması ile hızlı bir şekilde atılım yaptı ve adından söz ettirmeyi başardı. Bu durum aslında 2010 yılında Rus asıllı olan Elif Jale Yeşilırmak sayesinde gelişti diyebiliriz. Türk vatandaşlığına geçen bu sporcu bronz madalya ile başladığı yolculuk 2014 Dünya Güreş Şampiyonası’nda da devam etti. Dolayısıyla bu süreç Türk kadın güreşinin önünü açtı. Arkasından Buse Tosun ve Hafize Şahin gibi kızlarımız ile devam etti.

Çita yükseltilmeye başlandı. Bayan güreş milli takımında ilk defa altın madalyayı kazanan isim Yasemin Adar oldu. Aynı turnuvada Evin Demirhan isimli sporcumuz bronz madalya aldı ve ilk kez çifte madalya ile kızlarımız yüzümüzü güldürdü.

Buse Tosun

Ata sporuna yapılan yatırımlar ve çalışmalar sonucunda bu alanda güzel gelişmeler yaşandı. Olimpiyatlarda sporcu sayımız giderek artmaya başladı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yahudi Terör Örgütü; İSRAİL

Kadın güreş takımımız Rio Olimpiyatları için 5 tane kota alarak Türk güreş tarihine girdiler. Kadınlar 6’da 5 yaparken, serbest erkeklerde ise altıda altı başarı yakaladık. Ancak erkekler grekoromende sadece üç kota alabildi.

Güreş Federasyonu başkanlığını yapan Musa Aydın konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Görev  bize teslim edildiği zaman ne doktorumuz vardı, ne diyetisyen ne de psikolog. Biz yeniden bir çalışma yürüterek sistemi oturttuk. Bu sistem biraz zaman aldı fakat şimdi sonucunu alıyoruz.” dedi. Güreş Milli Takımı’nın çalışmaları ile ilgili olarak bilgiler veren Başkan Musa Aydın şunları söyledi:

“Önce Azerbaycan’da düzenlenen Avrupa oyunlarından katıldık sonra Las Vegas’ta Dünya Şampiyonası organizasyonuna katıldık. Orada bayan millilerimizin madalyaya çok yakın olduklarını anladık. Geçmiş dönemlerde milli takımımızdaki sporcuların çoğu özellikle bayanlar devşirme idi. Yani sporcuların altyapıları genelde judodan gelmekteydi. Artık biz yeni sistemde bayan güreşçileri de kendi altyapımızdan yetiştiriyoruz. Madalyaya yakın olduklarını anlayınca sporcuları her türlü organizasyona katılmasına fırsat tanıdık. Katıldıkları turnuvalarda özgüven kazanmalarını sağladık, turnuvaya gitmeden önce diğer ülke sporcularını her zaman kendinden üstün gören bir anlayış vardı. Daha sonra bu önyargıyı yırttık ve bizlerin de üstün olduğumuzu kazanabileceğimizi aşıladık. Türkiye’de bayan sporcu açısından ciddi anlamda kulüp sıkıntısı bulunmaktadır. Türkiye’de bayan güreşçi sayısı 30 kadardır. Bu sporcularımızda Spor Genel Müdürlüğü himayesinde çalışıyor. Eğer TOHM Merkezi açılmasaydı bayan güreşçi yetiştirmek için çok zorlanacaktık. Bayan sporcu yetiştiren kulüplerin sayısı artırılmalıdır. Çünkü rekabet olmalıdır biz bu insanlarla olimpiyatlara 5 kota alabildiysek. Eğer rekabet ortamında 3000 sporcumuz olsaydı daha fazla başarı kazanacağınıza düşünüyorum. Sayın Bakanımız, Genel Müdürümüz, Müsteşarımız bize destek verdi. Hepsine teşekkür ediyorum. İnşallah Rio Olimpiyatları’nda altın madalya da kazanacağız. Türk milletinin yüzünü güldürmek için çaba harcayacağız. Geçmiş yıllarda bayan sporcularımız fazla başarı kazanıyorlardı, ancak şimdi herkes kızlarımızı konuşmaya başladı. Allah onları nazardan korusun. Kızlarımız böyle devam ederse milletimizin yüzünü güldüreceklerdir.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MasterCard ile Visa Card Arasındaki Fark

Serbest  Erkek Güreş Milli Takımı’nın 2008 Pekin olimpiyatlarına tam kadro bittikten sonra bu sene de yine Rio Olimpiyatlarına serbest erkeklerde tam kadro gidileceğini söyleyen Musa Aydın, “İnşallah altın madalya alacağız. Londra Olimpiyatları’nda altın alamadık, ancak bu sene inanıyorum ki bayrağımızı göndere çektireceğiz ve gururla İstiklal Marşımızı okutacağız. Ancak kırıklığına grekoromende biraz düşük olsa da üç kişiyle katılacağız ve orada madalya alacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?