Kadın Sorunları ve Sebepleri

Kadın Sorunları ve Sebepleri

Türkiye’de kadın sorunlarının başında kadın cinayetleri, kadınlara yönelik şiddet, kadınların toplumdan dışlanması gibi konular başı çekmektedir. Türkiye’de kadınların en önemli sorunları ve çözüm yollarını araştırdık. Uzmanların bu konudaki düşüncelerinden de faydalanarak kadınlara yapılan haksızlıkları ve çözüm yollarını sizler için derledik. TOPLUMUN KADINA BAKIŞI Kadınların en önemli sorunu,  toplumda kabul görmemek, dolayısıyla da kadın olamamak. Yani […]

Türkiye’de kadın sorunlarının başında kadın cinayetleri, kadınlara yönelik şiddet, kadınların toplumdan dışlanması gibi konular başı çekmektedir. Türkiye’de kadınların en önemli sorunları ve çözüm yollarını araştırdık. Uzmanların bu konudaki düşüncelerinden de faydalanarak kadınlara yapılan haksızlıkları ve çözüm yollarını sizler için derledik.

TOPLUMUN KADINA BAKIŞI

Kadınların en önemli sorunu,  toplumda kabul görmemek, dolayısıyla da kadın olamamak. Yani kendilerini ifade edememek olarak öne çıkmaktadır. Bir kadına ‘kadın’ demiyor, kadın yerine bayan kelimesini kullanmaya çalışıyoruz. Kızlarımız sadece evlenme odaklı yetiştiriliyor, kızların hayatta başka hiçbir beklentileri yokmuş gibi algılanıyor, dolayısıyla ataerkil bir toplum yapısı içinde yetişiyoruz. Bu durumda da kadınlara söz hakkı verilmiyor. Bunun en büyük örneği de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın milletvekillerinin sayısının yok denecek kadar az olması gösterilebilir.

Kadınların sorunları

Bir başka önemli kadın sorunu da kadınlar üretime dahil edilmek istenmiyor, kadın çalışmadığı zaman kendine güveni kayboluyor, mutsuz oluyor. Dolayısıyla kendini ifade etme fırsatı bulamıyor. Bunun en önemli sorunlarından biri olduğunu, bu sorunun kaynağının da aile eğitimi ile alakalı olduğunu söylemek gerekir.

KADINA ŞİDDETİN SEBEPLERİ

Kadına şiddet ayrı bir konu. Erkekler kendinden zayıf gördüğü kadınlara şiddet uygulamadan çekinmiyor. Yapılan araştırmalarda görülüyor ki şiddet aslında sonradan öğrenilmiyor, çocuğa ailesinden geçiyor. Bu sebeple kadınlar kendi güçlerinin farkında olması gerekiyor, buna göre davranması gerekiyor. Kadın ve erkeğin birbirinden farkı olmadığını, dolayısıyla eşit haklara sahip olduğunu, herkesin bilmesi, buna göre yaşaması ve savunması gerekiyor.
Kadınlar ünlü ünsüz hiç farketmeden şiddete maruz kalabiliyor. Şiddet fiziksel olarak uygulandığı her platformda anlatılmış, televizyonlara yansıtılmış, dolayısıyla herkesin gözü önünde gerçekleştiği halde ve kimsenin sesini çıkarmadığı ülkemizde psikolojik olarak ele alınması gereken en önemli konuların başında geliyor.
Sorunun temelinde ataerkil toplum yaşantımızın önce erkekleri öncelik vermesi erkeğin çıkarması sonucunda kadınlarımız ikinci plana getiriyor. Hiç farketmeden manken, işçi, köylü, profesör, çalışan… dayağa maruz kalabiliyor. Eğitim bile yeri geliyor kadınlarımızın şiddetten koruyamıyor. Kadınlar her türlü sorunlarını düşüncelerini içine atarak, erkeklerle bu konuyu konuşamıyor, böylece içine kapanık kısır bir döngü halinde hayat devam ediyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Dekorasyon Teknisyeni Ne İş Yapar Görevleri Maaşı

KADINI İKİNCİL YAPAN SEBEPLER

Kadınlarımızı ikincilleştiren, kadınlara şiddete karşı savunmasız bırakan, fiziksel şiddeti doğal bir olaymış gibi herkes haklı bir savunma aracı göstermesidir.

Biyolojik farklılıkların bireysel üstünlüğe dönüşerek dolaştırılması,

Cinselliğin tamamlayıcı giysi haline gelmesi,

Kadınların sadece üretime katkı sağlayan güçsüz, duygusal, itaatkar, bağımlı varlıklar olarak kabul edilmesi

Doğal olarak erkeklerin egemen, bağımsız, güçlü, mantıklı kişiler olduğu düşüncesini kadını ikincil yapan sebepler ortaya çıkarınca sorunun kaynağı anlaşılıyor. Bu anlayışın ve algının kadın erkek dengesinde eşit olduğu düşüncesi topluma yerleştirilmelidir.
Kadın sorunlarının bir başka boyutu da kadının geleceğe yönelik hedeflerinin az olması, dolayısıyla da bu sorunu sebebi kendine yöneltmesi, kadınların kendi sorunlarını, kendi geleceklerini dikkate almadan, kendine  bir yol çizmedikçe bu sorun devam edecek, bu sebeple de farklı yakınmalar kadınlar açısından devam edip gidecek.

KADINI İKİNCİL OLMAKTAN NASIL KURTULUR

Bir kadının ‘önce ben’ demesi gerekiyor. Kendine güvenmesi, korkularını yenmesi gerekiyor. Çünkü kadının kendine değer biçmesi, kendine değer vermesi gerekiyor. Değerli olan bir varlığa da herkes saygı gösterir. Dolayısıyla da sorun kökünden çözülmüş olur. Yani kadın karar aşamasında, karar verme noktasında, kanun yapma, baskı grubu oluşturma gibi toplulukların önünde yer alması gerekir. Çünkü hak verilmez alınır prensibi ile hareket ederek, kendi haklarını kendilerinin alması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?